Szatmárnémeti

A siker csak a lakosságon múlik?

2013.02.21 - 12:49

Az év elején (2013. január 31-én) startolt az az akciósorozat, amelynek célja a koldulás/koldultatás visszaszorítása Szatmárnémetiben. Azokat, akiket kéregetésen ér a rendőrség, a Stea Egyesülethez irányítja.

Január végén a kéregetés témájában összehívott sajtótájékoztatón Vlad Florentin, a Szatmár Megyei Rendőrség főfelügyelő-helyettese egy mindenki által ismert helyzet egyetlen lehetséges megoldásaként mondta: „Ne adjanak pénzt a kéregetőknek, csak ezáltal lehet visszaszorítani a koldulás jelenségét, ugyanis a koldusok és a másokat koldulásra kényszerítők nem ételre költik a pénzt, hanem amint alamizsnához jutnak, inkább alkoholt vásárolnak belőle”. Amúgy nemcsak a rendőrség, csendőrség munkatársai, de a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal keretében működő Helyi Rendőrség tagjai is igazoltatják a koldusokat (s nem csak az akciósorozat alkalmával). Egy ilyen alkalom volt az a február 1-jén történt eset, amikor az új központban kolduló 10 éves csonka lábú gyermeket és az őt koldulásra kényszerítőket igazoltatták a helyi rendőrök. Mint az intézmény szóvivőjétől, Balint Eudochiától megtudtuk, a február 1-jén történt igazoltatáskor a gyermek apját megbüntették azon a címen, hogy gyermekét kéregetésre biztatta. Az időközben megjelent anya megtagadta azt, hogy igazolja magát, ami miatt pénzbírságot kapott. Ezután a szabálysértőket felszólították, hogy hagyják el a helyszínt, s térjenek vissza otthonaikba. Magát a kéregetőt nem lehetett megbüntetni, egyrészt azért, mert kiskorú, másrészt azért sem, mert munkaképtelen. „Ennyi történt az ügyben, vagyis ugyanaz, ami tavaly szeptemberben, amikor ugyanezt a családot igazoltatták a helyi rendőrök, s az akkori figyelmeztetésnek sem lett foganatja” — mutatott rá a szóvivő.

A nappali központban

A január végén startolt kampány keretében azokat a személyeket, akiket a rendőrség és a csendőrség munkatársai kolduláson érnek, a szatmárnémeti Stea Egyesülethez irányítják. Eddig semmi gond. De mint a hajléktalanokkal foglalkozó civil szervezet vezetője, Cristina Bala érdeklődésünkre elmondta, 35 éves korig tudják fogadni a nappali központban a rászorulókat, de csak azokat, akik együtt akarnak működni velük. Mert hát kényszeríteni senkit sem lehet arra, hogy éljen azzal a lehetőséggel, amit a nappali központ kínál (mosdás, mosás, írás és olvasás tanulása az írástudatlanok esetében, személyiségfejlesztő és csapatépítő beszélgetések, egészségügyi tanácsadás, háztartási alapismeretek). Az utólagos félreértések elkerülése végett a civil szervezet megalakulásától kezdve szerződést írnak alá a felek (a kiskorú esetében a szülő vagy gyám), s ebben részletesen benne foglaltatnak a felek kötelességei is, s az is, hogy a hajléktalan felnőtt megengedi azt, hogy gyermeke bekapcsolódjon a központ napi programjaiba. Természetesen van, aki megtagadja az együttműködést, s az okot sem nehéz kitalálni. Mert a gyerek, míg bent van a Stea Egyesületnél, addig nem koldulhat, nem kereshet pénzt. Mint megtudtuk, volt olyan nap, amikor a rendőrség/csendőrség 10 hajléktalant is az Octavian Goga utcai intézményhez irányított. Aki akar, bekapcsolódhat a nappali központ programjaiba, amennyiben mégsem, akkor távoznia kell. Itt szállást nem tudnak biztosítani, akinek nincs egyéb lehetősége, azt éjszakára a Gladiolei utcai hajléktalanszállóra irányítják — magyarázta az igazgató.

Karikás Enikő