Szatmárnémeti

A sakk által segítenek a hátrányos helyzetű gyermekeken

A gyerekek rengeteget fejlődtek úgy egyénileg, mint csoportként is (Fotó: asociatiasteasm.ro)
2022.05.03 - 20:00
Szociális szakemberek és sakkedzők közel 8 hónapos együttműködése után a Stea Egyesület a Gambit Huşi Sakk-klubbal együttműködve közzéteszi az „EduSakk – felhatalmazás és befogadás a sakk révén” program útmutatóját a gyermekek érzelmi fejlődésének támogatására.

Az „EduSakk – felhatalmazás és befogadás a sakk révén” program útmutatója bemutatja azt a már megalkotott és kipróbált módszertant, amellyel a két szervezetnek sikerült kamatoztatnia a sport erejét a gyermekek érzelmi fejlődésének támogatásában. Az útmutató tartalmazza a szükséges elemeket ahhoz, hogy ezt a programot más érdekelt szervezetek vagy intézmények is kipróbálhassák, alkalmazhassák, hisz ez tartalmazza a gyakorlati tevékenységek gyűjteményét a kapcsolódó pedagógiai forrásokkal, egy 20 hetes program tananyagát, valamint a javasolt figyelemmel követési és értékelési eszközöket. Ez az útmutató a Stea Egyesület és a Gambit Huşi Sakk-klub Egyesület által 2021. szeptember 15. és 2022. április 30. között megvalósításra kerülő „EduSakk – felhatalmazás és befogadás a sakk révén” projekt adta lehetőségek gyümölcse. A projekt központi eleme a szociális területen nagy tapasztalattal rendelkező szatmárnémeti szakértők és a sakkban jártas szakemberek együttműködése a személyes fejlődést és életkészségeket támogató innovatív módszerek és eszközök kidolgozása és tesztelése során, úgy óvodás-, mint iskoláskorú gyermekek körében, központi elemként felhasználva a sakkban rejlő hatalmas potenciált az önbecsülés növekedésének, a gyermekek kognitív képességei fejlesztésének ösztönzésére.

A két civil szervezet szakemberei hét hónapon keresztül szorosan együttműködtek, és sikerült létrehozni egy olyan programot, amelynek megvalósítása 60, hátrányos helyzetű közösségekből származó, iskoláskorú gyermeknek kedvezett Szatmár, Iaşi és Vaslui megyékből. A sakkedzéseken olyan gyermekek is részt vettek egyébként, akik azelőtt még csak nem is találkoztak sakktáblával. Mégis sikerült egy olyan programot kialakítani, melynek során nonformális kommunikációt, észszerű gondolkodást, csoportos foglalkozásokat szerveztek a gyerekeknek, emellett részt vehettek különböző sakkversenyeken, táborokban és versenyre való felkészüléseken is, így ezek által a hátrányos helyzetben lévő gyermekek is olyan tapasztalatokat szerezhettek, melyek hozzájárulhatnak a jövőbeni énjükhöz.

Rengeteget fejlődtek

A projektben részt vevő gyerekek rengeteget fejlődtek egyénileg (fejlődött a figyelmességük, a logikájuk és a problémamegoldó készségük is), amit jól mutat az a 67 medál, amelyeket a nemzetközi versenyeken nyertek. Egyébként a szakemberek a program folyamán végig megfigyelték a gyermekek alakulását, s ezáltal elmondhatják, hogy a kezdethez képest 23–48%-kal többször fordult elő, hogy azok a gyerekek, akik nem értettek valamit, kérdéseket tettek fel, így hát nőtt a kíváncsiságuk, az érdeklődésük és a kommunikációs képességük; 22–28 százalékkal emelkedett azon esetek aránya, amikor a gyerekeknek sikerült erőszakos tettek nélkül hangot adni frusztrációjuknak; 13–27%-kal többször fordult elő, hogy a gyerekek betartották a foglalkozásokon az utasításokat, ami azt mutatja, hogy fejlődött az érzelemkezelő készségük; 10–15%-kal javult a sikeres csapatmunka aránya; illetve 14–18%-kal gyakrabban fordultak jó szándékkal társaikhoz a gyerekek, és köszönték meg a nekik nyújtott segítséget.

Ezeket az eredményeket egy olyan módszertan megalkotásával lehetett elérni, amely a következő alapelveket ülteti át a gyakorlatba a gyermekekkel való munka során: az oktatócsapat tevékenységének középpontjában a gyermek motiválásán alapuló stratégia áll; a gyerekeket rendszeresen be kell vonni olyan tevékenységekbe, amelyek ösztönzik őket. A tanulást és a személyes fejlődést nem erőltetik, örömmel végzik, motiválva a gyerekeket, hogy haladjanak; a gyermek partnere a nevelőcsapatnak saját fejlődése folyamatában; a gyermek szükségleteinek, érdeklődésének és elvárásainak felmérése a program teljes időtartama alatt előtérben van, ami a folyamatos alkalmazkodáshoz vezet; a tevékenységek, interaktív módszerek gyakorlatba ültetése tapasztalati komponensekkel és gyermekközpontú tanulási stratégiákkal.

A program 3 alapvető szükségletre válaszol

A megalkotott program a gyermekek 3 alapvető pszichológiai szükségletére válaszol: a kapcsolat és az összetartozás (egy csoport részének érezhessék magukat, amelyben megbecsülik őket), kompetencia (az érzés, hogy megtehetnek valamit önállóan is) és autonómia/kontroll (választási képesség, bizonyos fokú kontroll a tevékenységük felett). A sakk általi fejlődési program ennek az útmutatónak köszönhetően segíti az egyéni, érzelmi fejlődést a nonformális gyakorlatok által, 7 és 18 év közötti iskoláskorú gyermekek és serdülők számára adaptálva és tesztelve. A személyes fejlesztési tananyag 20 hetes közvetlen, gyerekekkel végzett tevékenységre épül fel, a program öt fő témakörre oszlik: Önismeret; Önszabályozás és alkalmazkodó magatartások; Másokkal való kapcsolat és empátia; Hála és „Tudatosság kiépítése a jelenre nézve és arra, hogy mit tudsz ma megváltoztatni”.

„Rendkívül hálásak vagyunk a 'Jó állapotában' program által kínált lehetőségért és azért, hogy együtt dolgozhatunk a Huşi Sakk-klubbal mint partnereinkkel. Ez a projekt segített abban, hogy kamatoztatni tudjuk és továbbvigyük azt, amit 2019-ben a magyarországi sakkedzőkkel folytatott, határon átnyúló együttműködés során tanultunk. Ezúttal együtt tudtuk elmélyíteni a gyerekek érzelmi fejlődését, a sakkot mint hatékony eszközt alkalmazva. Továbbá elmondhatom, hogy figyelemre méltók azok az eredmények, amelyeket a gyerekeknél látunk, a sakkversenyeken szerzett 67 éremtől az életkészségek fejlesztéséig. Folytatni kívánjuk ezt a programot, és javaslatot teszünk a szociális és sportszakemberek közötti ilyen partnerségek megsokszorozásában érdekelt felek hálózatának létrehozására. Azt kívánjuk, hogy egyre több gyermek juthasson hozzá ehhez a személyes fejlődési lehetőséghez, és támogatni szeretnénk minden érdeklődőt ennek a módszernek az alkalmazásában” — mondta Cristina Bala, a Stea Egyesület igazgatója.

Szilágyi Kinga