Belföld

A román-lengyel-török háromoldalú egyeztetés nagyon jól működik és egyre hasznosabbá válik

2021.04.23 - 15:30

Bogdan Aurescu lengyel és török hivatali kollégájával, Zbigniew Rauval és Mevlut Cavusogluval együtt részt vett pénteken a román-lengyel-török háromoldalú találkozó plenáris ülésén, amelynek végén közös nyilatkozatot írtak alá.

Az ülést követő sajtótájékoztatón a román tárcavezető rámutatott, 2009-ben, amikor stratégiai üzletekért felelős államtitkárként kezdeményezte a háromoldalú egyeztetést, nem gondolta, hogy ennyire hasznosnak fog bizonyulni. Az évek során azonban egyre jelentősebbé vált, hozzájárulva a NATO megerősítéséhez és a keleti szárny biztonságához.

Hozzátette, az idei ülésnek különleges aktualitást adott a Fekete-tenger térségében kialakult "aggasztó helyzet". Mint mondta, a csütörtöki bejelentéssel, miszerint Oroszország visszavonja csapatait az ukrán határról, jó irányba mozdultak el a dolgok, ettől függetlenül azonban továbbra is szükség van egy alapos mérlegelésre annak megállapítására, hogy mi vezetett e rendkívül feszült helyzethez, illetve hogy miként kerülhető el a jövőben az ilyen szituációk kialakulása.

A miniszter beszélt arról is, hogy Klaus Iohannis államfő javaslatára a két partnerország külügyminisztere javasolni fogja a védelmi minisztereknek, hogy maguk is tartsanak hasonló háromoldalú megbeszéléseket a biztonság terén való együttműködés erősítése érdekében.

Aurescu rámutatott, a nap folyamán újabb ülést tartanak, amelyhez a grúz és az ukrán diplomácia vezetője is csatlakozik. "Ez kiváló alkalom lesz arra, hogy ismét kifejezzük támogatásunkat a két állam szuverenitása és területi integritása iránt" - fogalmazott, hozzátéve, Románia ugyanakkor hangsúlyozni fogja elkötelezettségét e két ország védelmi képességeinek megerősítése mellett, és támogatásáról biztosítja azokat EU-integrációs törekvéseikben.

A találkozó után a török külügyminiszter elmondta: a román-török viszony 'példaértékűnek' tekinthető a régióban, ugyanakkor az egység és szolidaritás fontosságát hangsúlyozta.

Mevlüt Çavuşoglu úgy fogalmazott: a Fekete-tenger régiója a 'közös otthonunk', amelytől 'távol kell tartani a feszültségeket'.

'Mindannyian aggódunk a legújabb fejlemények miatt, de a közelmúltban ígéretes híreket kaptunk, és reméljük, hogy a párbeszéd és a diplomácia diadalmaskodni fog' - mondta a török külügyminiszter.

Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter úgy nyilatkozott a biztonsági kérdésekkel foglalkozó egyeztetést követően, hogy a Románia, Lengyelország és Törökország közötti rendszeres találkozók egyedülálló perspektívát nyújtanak a NATO szerepéről ezekben a "zavaros időkben", amikor a transzatlanti közösséget a hagyományosak mellett új fenyegetések is érik.

A lengyel diplomácia vezetője kiemelte, a felek megegyeztek abban, hogy a NATO-t a legerősebb katonai szövetséggé kell tenniük. Abban is megállapodtak, hogy továbbra is támogatni és erősíteni fogják a transzatlanti kapcsolatot, hiszen az kulcsfontosságú a három ország védelme és a nemzetközi biztonság szempontjából. Ezenkívül megerősítették a régió stabilitása és biztonsága iránti szilárd elkötelezettségüket a Balti-tengertől a Fekete-tengerig. 'Örülök, hogy mindhárom országnak ugyanaz az álláspontja a NATO készenlétének fenntartásáról a keleti szárnyon' - jelentette ki Zbigniew Rau.

Ő is beszélt arról, hogy aggodalommal töltik el az orosz csapatmozgások az ukrán határon és a Krímben. A lengyel külügyminiszter szerint ez a katonai tevékenység a térségben folytatott szélesebb körű, destabilizáló orosz akciók részét képezi. 'Reméljük, hogy hamarosan megszűnik' - jelentette ki. AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Sport

Tőrvívó gyerekcsoport indul az Olimpia VSK-nál

Bővül a Szatmárnémeti Olimpia Városi Sportklub vívó szakosztálya, hiszen korosztályos tőrvívó csoporthoz várnak jelentkező gyerekeket.
Belföld

Aurescu: még nincsenek jelei a feszültségek tényleges enyhülésének

Bogdan Aurescu külügyminiszter szerdán a parlamentben kijelentette, 'még nincsenek jelei a feszültségek tényleges enyhülésének' a Fekete-tenger régiójában.
Belföld

Aurescu: a jelenlegi biztonsági helyzet nem teszi szükségessé a román diplomaták hazahívását Ukrajnából

Románia kijevi külképviseleti személyzetének hozzátartozói elhagyhatják Ukrajnát, ha ezt jónak látják, de a jelenlegi biztonsági helyzet nem teszi szükségessé a román diplomaták hazahívását - jelentette ki csütörtök este Bogdan Aurescu.