Belföld

A rendkívüli tanévhez kell igazítani a vizsgákat

2021.03.01 - 12:09

„A vizsga elvárásai az idei év sajátosságaihoz igazodnak. Ha nem ismerjük el, hogy ez az év más volt, mint a többi, az azt jelenti, hogy tagadjuk a valóságot” — fogalmazott a tanügyminiszter, hozzátéve, hogy a vizsgák fizikai jelenléttel fognak zajlani, de „intelligens módon lejjebb kell engedni a mércét”. Hozzátette, hogy a vizsgán számonkérhető anyagot szakértők állították össze oly módon, hogy ne egy bizonyos időszakban (néhány hónap alatt) átadott ismeretanyagra koncentráljanak, és eltekintenek a kevésbé fontosnak minősített ismeretektől, írja az Agerpres.

Sorin Cîmpeanu egyúttal arról is kifejtette véleményét, hogy a vizsgákat a járványtól függetlenül is rugalmasabbá kellene tenni, hogy a számonkért anyag idomuljon a tanuló későbbi tanulmányaival kapcsolatos terveihez, annak érdekében, hogy maximálisan tudjon összpontosítani az egyetemi felvételihez szükséges tantárgyakra.

Háttérinformáció

Az aktualizált érettségi és képességvizsga programjairól szóló rendeletet a Hivatalos Közlöny február 5-i 125bis jelzésű számában tették közzé. Ennek értelmében a vizsgatételek összeállításakor az online oktatási időszakban leadott tananyag egy részét kiveszik. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter a vizsgatételek aktualizálásával kapcsolatosan elmondta, hogy a tartalmi rész egyszerűsítése által nem csökken a diákok képességeinek valós felmérése, csupán reálisan tekintenek az elmúlt időszakra. A miniszter utalt arra, hogy az elmúlt tanév második félévi és a mostani tanév első félévi tananyagát vizsgálták felül. A szerkesztők kihangsúlyozzák, hogy a vizsgaprogram az érvényben levő tanterv alapján készült el. A kompetenciaalapú tantervvel összhangban a kimeneti követelményrendszer a tantervi alapkompetenciák, a hozzájuk tartozó specifikus kompetenciák és részrendszereik mérését célozza.

A diákok felkészülését hivatottak segíteni a február 22-én közzétett új gyakorlótételek. Az új tesztek az aktualizált iskolai program szerint lettek összeállítva, és azt a célt szolgálják, hogy a végzősök az új típusú vizsgára készüljenek, melynek struktúrája különbözik az eddig megszokottaktól. A gyakorlótételekhez kapcsolódva február 26-án közzétették ezek javítókulcsát is, számol be az edupedu.ro.

A próbavizsgákat illetően a szaktárca a március végi időszakot jelölte meg. Ennek értelmében a nyolcadikosok március 29-én román nyelv és irodalomból, március 30-án matematikából, március 31-én pedig anyanyelv és irodalomból írnak próbafelmérőt. Az érettségi előtt álló tizenkettedikes, illetve tizenharmadikos diákok március 22-én román nyelv és irodalomból, március 23-án a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, március 24-én a szaknak megfelelő választott tantárgyból, március 25-én pedig anyanyelv és irodalomból adnak számot az egységes próbavizsgán. S.B.

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Belföld

Kezdődnek az érettségi vizsgák!

Hétfőn kezdődik a nyári érettségi, amelyre idén több mint 134.000-en iratkoztak be országszerte. Végleges eredményeket július 12-én lesznek.