A LiterArt magyartanárok egyesülete idei eseménynaptárában tervezett programok közül eddig megrendezésre került a Mesemondó, balladamondó és balladaéneklő verseny, a Könyvbarátok vetélkedő, a Kölcsey Ferenc vers- és prózamondó verseny és a Hazafias Versek Versmondó Versenye. Megrendezésre került még a nemzetközi versíró verseny is, de elmaradt a díjkiosztása, valamint a Simonyi Implom helyesírási verseny megyei szakaszát is megtartották még, elmarad viszont a verseny országos szakasza — tájékoztatott Gál Gyöngyi, a LiterArt elnöke.
Elmaradt a magyar költészet napján évente megrendezésre kerülő versolvasó, versmondó mozgalom, valamint a Diákszínjátszó Fesztivál is, ez utóbbi rendezvényre a szervezők pályáztak a Communitas Alapítványnál, de ott azt a választ kapták, hogy csak online rendezvényeket támogatnak. Április 8–10. között lett volna az idei év legnagyobb eseménye, a Mikes Kelemen magyar nyelv és irodalom országos tantárgyverseny. Erre már felkészült a LiterArt, s ha rendben mennek a dolgok, akkor jövőre lesz megszervezve. Gál Gyöngyi abban reménykedik, hogy ősztől újraindulhatnak a LiterArt eseménynaptárában lévő rendezvények.
Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő elmondta, hogy a magyartanárok fel vannak készülve az online oktatásra, megtartják a magyarórákat. Minden tanár beszámolt arról, hogy milyen rendszerben és milyen típusú órákat tartanak. Sikerült időben felkészülni és átállni az online oktatásra. Minden tanárnak az a tapasztalata, hogy online órára készülni sokkal több időbe kerül, mint a hagyományos órákat megtartani. Sokkal nehezebb a feladatok és a dolgozatok javítása is. A szaktárca részéről felkérték a magyartanárokat, hogy segítsenek a gyakorlótesztek megírásában, hetente küldenek tesztsort nyolcadikosoknak és a hatodikosoknak a felmérőre. A tanárok részéről nagyon intenzív felkészülés tapasztalható az órákra. Eddig nem mindenki készített feladatsort, de most többen kipróbálják ezt is, mutatott rá a szaktanfelügyelő.
Gál Gyöngyi úgy látja, hogy nem feltétlenül az a gond, hogy a diákok be tudnak-e kapcsolódni a rendszerbe, hiszen a gyerekek digitális kompetenciája általában meghaladja a tanárokét. A hozzáállással van helyenként gond, vannak olyan diákok, akik vakációnak fogják fel ezt a helyzetet, vagy olyan lazításnak, amibe nem fér bele az az intenzív munka, amit a tanárok elvárnak, tudniillik, hogy feladatokat oldjanak meg, olvassanak stb. Azok a gyerekek, akik egyébként az osztályban is több odafigyelést, foglalkozást igényeltek, most elérhetetlennek mutatják magukat. A nyolcadik és tizenkettedik osztályosok ott vannak a virtuális iskolapadokban, viszont a többi osztályban vannak olyan gyerekek, akik nem igazán kapcsolódnak be a tanulásba.
Elek György