Külföld

A Polgári Védelem Napját ünnepelték

2015.02.27 - 18:00

A Polgári Védelem Napján tárt kapukkal várta az érdeklődőket a Szatmár Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság — a hivatalos ünnepségen előléptetésekre és különféle díjátadásokra is sor került.

A mai polgári védelmi szervezetek, a légvédelmi egységek Európa legtöbb országában, így Romániában is az első világháború után jöttek létre. Nálunk 1933-ban fogadták el a hatósági légvédelem kiépítésére vonatkozó jogszabályokat, és II. Károly királyi rendelettel hozta létre a polgári védelmet azzal a céllal, hogy védelmet biztosítsanak a lakosságnak az esetleges háborús, de főként légitámadások esetén. 2004-ben létrehozták az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőséget, mely a Polgári Védelem Parancsnokságát és a Katonai Tűzoltóság Felügyelőségét egyesítette. Azóta az új felügyelőség koordinálja az összes vészhelyzeti akciót országos és megyei szinten, azaz: feltárja a vészhelyzeteket, tájékoztatja a lakosságot az esetleges veszélyek bekövetkeztéről, felkészíti őket a védekezés módjára, riasztja a lakosságot, készen áll a mentési bevetésre, segédkezik a katasztrófa utáni állapotok helyreállításában és mentesíti a terepet a háborúból megmaradt lőszerektől és fegyverektől.

Bár az elmúlt évtizedek során a polgári védelmi szolgálatnak többször változott a neve, de a lényeg mindig ugyanaz volt: megszervezni a lakosság védelmét a természeti csapások, katasztrófák, robbanások, gázszivárgások, légitámadások alkalmával.

A 82. évfordulóhoz ért intézmény arra törekszik, hogy óvja az emberi életet, az anyagi és környezeti javakat és tájékoztassa a lakosságot, hiszen a kellőképpen felkészült lakosokat nem érhetik váratlanul a kellemetlen események, megteszik a szükséges óvintézkedéseket.

Életemmel védem az életet

A pénteki ünnepség során Dan Gheorghe ezredes, a Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyeletének parancsnoka köszöntőbeszédében elmondta: a polgári védelem a katasztrófavédelem szerves része, amely a felkészülés és megelőzés mellett a lakosság felkészítésére fekteti a hangsúlyt, majd röviden visszatekintett a polgári védelem történetére, múltjára és jelenére. Ezt követően felolvasták dr. Raed Arafat és Nicolae Cornean, az Országos Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége vezetőjének üzenetét — ünnepi gondolatait. A rendezvény keretében kitüntetések átadására és előléptetésekre is sor került: Şanta Florint ezredessé, Guralup Cristinelt alezredessé, Trella Steliant és Bora Gabrielt főtörzsőrmesterré, Bonea Sorint pedig őrmesterré léptették elő. Az ünnepség a felügyelőség és a különböző Szatmár megyei intézmények (rendőrfelügyelőség, büntetés-végrehajtó intézet, határrendészeti felügyelőség, csendőrség) között megrendezett sportvetélkedőkön elért eredmények kihirdetésével és a díjak átadásával folytatódott, majd Dan Gheorghe parancsnok emlékplakettet adott át az ünnepségen részt vevő Dányi Béla magyarországi és Tordai Vladimir ukrajnai katasztrófavédelmi ezredesnek, a megye kormánybiztosának, Szatmárnémeti, Avasfelsőfalu, Turc, Nagykároly, illetve Tasnád polgármestereinek és a megyei tanács elnökének, valamint azon egykori tűzoltósági parancsnokoknak — Remetey Zsigmond, Strâmb Gheorghe, Burz Iulian —, akik szolgálati idejük alatt (és azon túl is) oly sokat tettek annak érdekében, hogy a szatmári Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége a lehető legmodernebb gépparkkal és eszközökkel legyen felszerelve.

Szabó Kinga Mária