Szatmárnémeti

A pereskedőknek mindenképp mediátorhoz kell fordulniuk

2013.09.27 - 09:45

A polgári ügyekben a feleknek mediátorhoz kell fordulniuk. A mediátori eljárás első ülése ingyenes, a második találkozótól a feleknek fizetniük kell, megközelítőleg 300-500 lejt.

Hazánkban idén augusztus elsején lépett életbe a mediátorok tevékenységét szabályozó törvény, melynek értelmében a vitázó feleknek meg kell jelenniük egy mediátor előtt, mielőtt bizonyos polgári és büntetőjogi ügyekben a bíróság elé kerülnek. Ezen témakörben tegnap Crina Corina Hotca bírónő, a szatmárnémeti bíróság sajtószóvivője és Camelia Pop bírónő tartottak sajtótájékoztatót a bíróság egyik felújított termében. Hotca kihangsúlyozta, hogy a polgári ügyosztály esetében a családon belüli, a munkaügyi, a fogyasztóvédelmi viták, valamint az ingatlanokkal kapcsolatos, illetve az 50 ezer lej értékig terjedő nézeteltérések kapcsán kell a feleknek részt venniük mediátori eljárásban. „Nagyon sok félreértés van a mediációval kapcsolatosan. El kell mondanom, hogy a feleknek csak arról kell igazolást hozniuk, hogy megjelentek a mediátornál, tehát tisztában vannak azzal, hogy problémájukat peren kívül is megoldhatják. Ez ingyenes szolgáltatás, ezért nem kell fizetniük. Amennyiben igénybe veszik a továbbiakban a mediátorok szolgáltatását, akkor az előre meghatározott munkadíjat — tudomásom szerint 300 és 500 lej közötti összegről van szó – ki kell fizetni. A feleknek tudniuk kell, hogy mediátorhoz ügyvédjük kíséretében is fordulhatnak, sőt ez a tanácsos. A perre készülő feleknek azzal is tisztában kell lenniük, hogy jelentősen csökkennek a perköltségek, amennyiben a mediátorok szolgáltatását igénybe veszik. Tapasztalatom szerint a lakosság nem ismeri a mediáció lehetőségét, mivel idén alig 20 olyan ügyet iktattak a bíróságon, melyben a mediátor előtt megjelentek a felek. Ez egyrészt sajnálatos, mivel a perek 20 százalékát békés úton, mediátor közvetítésével is meg lehetne oldani. Ugyanakkor a mediátorok szakértelme megkérdőjelezhető, mivel nem kötelező jogi ismeretekkel rendelkezniük” — fogalmazott Hotca bírónő, akitől megtudtuk, hogy mintegy 10 ezer ügyet tárgyaltak a polgári ügyosztályon az idei év eddig eltelt időszakában, míg tavaly ugyanezen időszakban az ügyek száma 13 ezer volt. A csökkenés annak köszönhető, hogy kevesebb a munkaügyi és a fellebbezési per.

„A büntetőjogi ügyek esetében még nem kötelező a mediáció. A mi ügyeink esetében nem lehet még tudni, hogy kötelező lesz-e az igazságügyi közvetítő előtti megjelenés. Az azonban biztos, hogy amennyiben a mediátor előtt megegyezik az áldozat és az elkövető, akkor a bűnelkövető erkölcsi bizonyítványa továbbra is tiszta marad” — tájékoztatott Camelia Pop bírónő, akitől azt is megtudtuk, hogy idén 1575 új ügyet tárgyaltak a büntetőjogi osztály munkatársai, a tavalyi 1214 esethez viszonyítva.