Szatmárnémeti

A pedagógusi munka kihívásai

2015.09.30 - 13:07

Végh Balázs Béla adjunktus, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kara Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatának vezető tanára a pedagógusi munka kihívásairól beszélt.

 

Mi jelenti ma a pedagógus társadalmat, mi jelenti ma az oktatást, különösen Romániában? — tette fel a kérdést Vég Balázs Béla adjunktus, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kara Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatának vezető tanára a hétfői egyetemi tanévnyitón.

A jelenlegi oktatás a szakemberek és a benne dolgozó pedagógusok, nevelők véleménye szerint válságban van — fűzte hozzá Végh. Ez a válság már régóta tart. A válság helyett azonban jobb szó a változás. Minden változást válságként élünk meg, különösen a komolyabb tapasztalatokkal rendelkező, idősebb korosztály. Változásra szükség van, hiszen a mai világ gyorsan változik és a tanügy, az oktatás és a nevelés elég lassú ahhoz képest, amilyen gyors változások mennek végbe a világban. A tanügynek kapaszkodnia kell a változásokhoz. A tanügy feladata, hogy a lemaradást behozza és a maga javára fordítsa. Vannak válságfokozó tényezők, amelyeket mesterségesen idéznek elő bizonyos fórumok, például a parlament. Itt van a tanügyi törvény. Hogy lehet az, hogy a román oktatás évek óta tanügyi törvény nélkül működik? Nincs véglegesen elfogadott tanügyi törvény, csak rendelkezések és utasítások vannak. Illetve a tanügyi törvény néhány paragrafusa van életbe léptetve, de az egész törvényhez nincs módszertani útmutató. Ebben a helyzetben felértékelődik a pedagógus szerepe a maga helyén: a katedráján, az osztályában, a közösségben. Ezért kell minden pedagógus biztonságosan álljon a maga lábán. Ellensúlyozni kell azokat a globális tényezőket, amelyek az oktatást és a nevelést erősen befolyásolják. Ellensúlyozni kell a kis közösségekben, a családban. Ha itt megkapják azt a szilárd, összetartó, kulturális, szakmai felkészülést, ami kell nekik az életben, akkor jöhet bármilyen válság, jöhet bármilyen globalizációs hullám, az emberek megállják a helyüket és nemzedékről nemzedékre tovább tudják adni felhalmozott értékeiket. Sajnos nagyon sok esetben a családok sem működnek úgy, ahogy kellene, a szülők nem igazi példaképek, emiatt a pedagógusok fel kell vállaljanak olyan feladatokat, amelyekre lényegében a család a hivatott. Ma a gyereknevelés szakma. Szülőnek, anyának lenni szakma, amire fel kell készülni. Ma már nehezen tanulnak egymástól a generációk, a legtöbb embert az internet neveli. Az ismeretszerzés, az ismeretek gyarapítása és elmélyítése mindenféle téren feladat. Természetesen nem elég csak ismereteket szerezni, hanem tapasztalatokat is kell. A pedagógusi munka nemcsak elméleti, hanem gyakorlati munka is. A kettő sem egymás nélkül, se külön-külön nem működik — figyelmeztette leendő kollégáit Végh Balázs Béla.

 

Elek György