Szatmárnémeti

A pályázat, amely életeket mentett!

2023.12.22 - 15:09
Lezárult az a pályázat, amely nem csak a szatmári, de az országos egészségügyben is úttörő szerepet töltött be azzal, hogy egy mobil mammográfiás egységgel gyakorlatilag a pácienshez vitte el a vizsgálati eszközöket. Fontos kiemelni, hogy minden egyes szűrés ingyenes volt!

A Hatékony Szűrési és Prevenciós Programok Fejlesztése és Tesztelése RO-HU 450 elnevezésű pályázat vezető partnere a magyarországi Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely – Makó volt, szatmári oldalon pedig a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye égisze alatt működő Páli Szent Vincéről nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesülete volt a pályázó fél. A pályázat összértéke 13 millió euró volt, amiből 2,8 millió euró jutott a Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesületének. Az összegből két emelettel kibővítették a hódmezővásárhelyi kórházat, illetve modern diagnosztikai eszközökkel láttak el rajta kívül a makói kórházat is, míg Szatmárnémetiben elsősorban az onkológiai és kardiovaszkuláris betegségek korai felismerésére, szaknyelven szólva a szűrésre helyezték a hangsúlyt.

hirek/2023/december/4-2.jpg

„Fontos lenne, hogy a romániai közegészségügyben nagyobb figyelmet kapjon a megelőzés, mert a betegség korai felismerése nem csak a páciens számára előnyös, hanem az államkassza számára is”, fogalmazott a Megmaradás Házában megtartott záró konferencián Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. 
A pályázatban érintett közel húsz háziorvos és több szakorvos pontosan ezt tette: a háromezernél is több személy szűrt meg, a vizsgálatok kereszttüzében pedig a mellrák, a prosztatarák, a vastagbélrák, a bőrrák, valamint a szív-és érrendszeri betegségek álltak. A szűrések különlegessége, hogy a mintavétel a vizsgált személyek településén történt! Ennek érdekében még egy teherautóra felszerelt mobil mammográfiás egységet is vásároltak.
„Célunkká tűztük ki, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű közösségekhez, földrajzilag elszigetelt településekre is eljussunk, hogy mindenki számára megteremtsük annak lehetőségét, hogy egészségügyi ellátáshoz jusson”, magyarázta dr. Láng László projektmenedzser.

hirek/2023/december/3-5.jpg

A szűrések és a mammográfiai egységgel felszerelt teherautó végül több, mint 20 településre eljutott és háromezernél több személyt szűrt meg. Az eredményeket a Hám János Orvosi Központ szakorvosai értelmezték. A pontos feldolgozás még zajlik, de azt már most ki lehet jelenteni, hogy a projekt több ember életét mentette meg: legyen szó mell- vagy vastagbélrák kialakulásának korai felismeréséről!
A projekt másik pillére a koraszülött gyerekek szűrése volt, amit a Boldog Scheffler János Központ szakemberei végeztek. Koraszülött minden olyan gyerek, aki a 36. terhességi hét előtt jön a világra, ez pedig különböző fejlődési rendellenességeket vonhat maga után. Minél korábban sikerül azokat azonosítani, annál sikeresebb lehet a gyógyulás. A Központ szakemberei 109 gyereken összesen 242 vizsgálatot végeztek a projektnek köszönhetően. 

hirek/2023/december/5-2.jpg

„Erős közösséget, egészséges társadalmat akarunk építeni, ezért is szeretnék köszönetet mondani a projekt megvalósításáért”, fogalmazott Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere a záró konferencián.
Az anyagi hátteret tehát az Európai Unió, a szakmai hátteret a családorvosok és a Hám János Orvosi Központ szakorvosai adták, a morális hátteret viszont egyértelműen a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye és a Páli Szent Vincéről nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesülete biztosította. Amint azt Ilyés Csaba, a Püspökség általános helynöke és Rita nővér, a Rend erdélyi tartományfőnöknője kiemelte, ők csak tették, amit a kongregáció karizmája megfogalmaz: segítették az arra rászorulókat! 

Hírszerkesztő