A világjárvány kezdetével egy időben az aktív munkakeresők körében az utolsó helyről a másodikra ugrott a 18–24 évesek korosztálya: havonta 330 ezer alkalommal jelentkeztek az e-jobs.ro platformon meghirdetett állásokra. Ez azonban nem jelenti azt, hogy sikerült is elhelyezkedniük: az elmúlt hat hónapban mindössze 17,7 százalékukat alkalmazták — derül ki a munkahelyeket kínáló oldal összesítéséből.
„A járvány kevés, örömteli meglepetéseinek egyike volt, hogy a fiatalok szorgalmas munkakeresésbe kezdtek. Aktivitásuk messze túlmutat a világjárvány előtti időszakon, sőt, történelmi szintre lépett: ez év szeptemberében 123 százalékkal több kérelmünk érkezett tőlük 2019-hez képest. A pályakezdők számára kínált állásajánlatok száma is jól alakult: több mint 27 000 új munkahelyet regisztráltunk egy hónap alatt. A piaci valóság azonban azt mutatja, hogy azok aránya, akik valóra is váltják szándékukat, nagyon alacsony” — nyilatkozta Raluca Dumitra, az eJobs Románia marketingosztályának vezetője. A legfőbb okok, amelyek miatt a fiatalok a járvány idején aktív munkakeresőkké váltak, a következők: a pénzügyi stabilitás iránti vágy, a tapasztalatszerzés szükségessége, ugyanakkor az is közrejátszott, hogy a lezárások, korlátozások miatt több szabadidejük maradt, valamint egyre elfogadottabbá vált az online munkavégzés.
A 18 és 25 év közötti korosztály munkakereső tagjainak egyharmada nettó 2100–2500 lejes bért várt el az első munkahelyén, 18 százalék megelégszik 1700–2000 lejjel is, sőt, 13 százalék 1500–1700 lejes fizetéssel is. Az aktív, pályakezdő fiatalok 18 százaléka ugyanakkor 2600–3000 lejes havi bért remél az első munkaadójától.
A jelenleg nem dolgozó fiatalok 32 százalékának van valamilyen szakmai tapasztalata, alkalmazták már korábban rövid időre, ám feladták a munkahelyüket, mert a tanulmányaikra akartak összpontosítani (49 százalék), nem volt kielégítő a fizetés (26 százalék), munka mellett már nem volt elég szabadidejük (19 százalék), nem akarták stresszelni magukat (4 százalék), vagy pedig nem volt komoly szükségük munkahelyre, mert a szüleikkel élnek, akik eltartják őket (2 százalék).
A felmérésből az is kiderült, hogy 90 százalékuk szerint a tapasztalat hiánya akadályozta meg az alkalmazásukat, 69 százalékuk szerint túl kevés állást hirdetnek meg, ami a szakmájukba vág, 34 százalék bevallotta, hogy nem tudja, hogyan kell viselkedni egy állásinterjún, 29 százalékukat pedig az is zavarja, hogy túl alacsony béreket kínálnak a fiataloknak. Bár azt állítják, hogy nincs elegendő munkalehetőségük, az eJobs adatai szerint csak ez év szeptemberében több mint 14 ezer munkahelyet hirdettek meg a munkatapasztalat nélkülieknek.
Bumbuluţ Krisztina