Szatmárnémeti

A nyelvet nem ápolni, hanem élni kell

Tizenhat megye közel 150 diákja méri össze tudását magyar nyelv és irodalomból (Fotó: SZFÚ)
2022.04.28 - 11:00
A Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyverseny országos döntője ünnepélyes megnyitójának adott otthont a szatmárnémeti Északi Színház terme szerda délután — a rangos és jubileumi eseményre rengeteg távolból érkezett diák és azok felkészítő tanárai jöttek el.

Ünnepélyes megnyitóval kezdődött tegnap délután az immár 50. alkalommal megrendezett Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyverseny országos döntője — az Északi Színház termét szinte zsúfoltságig megtöltötték a versenyzők és felkészítő tanáraik, a város és a megye elöljárói, a megmérettetés szervezői és támogatói. 

A rendezvényt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium két tizedikes diákja nyitotta meg, köszöntve a résztvevőket, sok sikert kívánva a versenyzőknek, és rövidben beszélve az országos tantárgyverseny, valamint a magyar nyelv és irodalom meghatározó szerepeiről. Köszöntőjüket követően Bogya Anna államtitkár asszonynak adták át a szót, aki Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes üzenetét tolmácsolta. Az irodalmár Kelemen Hunor a színes programok méltatása mellett nosztalgikusan tekintett vissza az ő idejében megrendezett versenyekre, amelyek az évek során egyre változatosabb programokkal várták a megmérettetésre érkezőket, ugyanakkor a magyar nyelv megőrzésének fontosságára hívta fel a figyelmet — hiszen a nyelv addig erős, amíg művelik. Kelemen Hunor üzenetében hangsúlyozta: a nyelvet nem ápolni, hanem élni kell, azaz használni, hallgatni, írni és gyakorolni. Ünnepi gondolatait megfogalmazó üzenete zárásaként örömét fejezte ki az immár 50. alkalommal megszervezett tantárgyverseny iránt, majd sok sikert kívánt a versenyzőknek.

Az államtitkár asszonyt Kallós Zoltán államtitkár váltotta, aki köszöntőjében visszapillantva köszönetet mondott fiatalkori pedagógusainak, amiért ennyire megszerettették vele a magyar nyelvet és irodalmat. Emellett kiemelte a jó pedagógusok fontosságát, és arra buzdította a jelen lévő tanárokat, hogy igyekezzenek közel kerülni diákjaikhoz és úgy szerettetni meg velük anyanyelvüket. Az államtitkár a diákokhoz is intézte szavait: mint mondta, valamilyen szinten mindannyian győztesek, amiért idáig eljutottak, ezért legyenek büszkék magukra, és igyekezzenek minél jobban teljesíteni a versenyen, végezetül megköszönte a szervezők és támogatók fáradozását. Anişoara Boitor főtanfelügyelő úgy fogalmazott: megtiszteltetés számára, hogy az Oktatási Minisztérium az egyik főtámogatója egy ilyen színvonalas eseménynek, amelynek idén — ismét — Szatmárnémeti ad otthont.

A megnyitó Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester beszédével folytatódott, aki köszöntőjében a magyar nyelv egyediségét és annak szépségeit emelte ki, sok sikert kívánt a megmérettetésre érkezett diákoknak, majd egy Mikes Kelemen-idézettel zárta gondolatait. 
A polgármestert követően Pataki Csaba megyei tanácselnök, a rendezvény védnöke lépett színpadra — beszédében számos híres, szatmári származású emberről tett említést, akik példaképként vagy akár „elődként” is szolgálhatnak a versenyen részt vevő diákok számára, akik egy nap hasonló cipőbe léphetnek majd, és a jövő irodalmáraiként foglalhatják el helyüket a színház termében. Mint mondta, meggyőződése, hogy e nemes verseny garantálja a kultúra és irodalom hosszú életét, és reméli, hogy a 100. verseny is megrendezésre kerül majd, ugyanitt, Szatmárnémetiben.

Sorsfordító versenyeredmény

A védnököt dr. Serestély Zalán, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem adjunktusa váltotta a mikrofon előtt, aki az országos tantárgyversenyeken megélt saját tapasztalatairól számolt be a jelenlévőknek. Elmesélte, hogy a versenyek alatt átélt emlékek és tapasztalatok során hogyan változott meg számára az irodalom fogalma, és milyen felejthetetlen élményekben és pillanatokban volt része azokon az eseményeken és az azokat megelőző, illetve közben zajló programok folyamán. Zárásképpen a sok siker mellett azt kívánta a diákoknak, hogy hozzá hasonlóan éljék meg ők is az otthonérzetet az idei versenyen, Szatmárnémetiben.

Ezt követően Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője vette át a szót, aki az egész kölcseys társaság nevében köszöntötte a vendégeket, majd saját gyerekkori tantárgyversenyes emlékét és élményét osztotta meg a jelenlevőkkel. Visszapillantójából kiderült, mennyi mindent nyújthat egy egyszerűnek vélt magyar tantárgyverseny egy hetedikes diák számára — Pataki Enikő ugyanis akkor nyerte első versenyét, amikor először járt Szatmárnémetiben, és ez akkora hatással volt életére és döntéseire, hogy évek múlva pedagógusként tért vissza abba a városba, ahol egykor kislányként aratta le a babérokat; most pedig annak az iskolának az igazgatója, ahol anno versenyzőként járt először életében. Beszéde végén hasonló jókat kívánt a versenyzőknek, aztán a figyelem dr. Tóth Zsombor, a Magyar Tudománynos Akadémia tagjának visszatekintő videójára irányult, amit a szervezők felkérésére készített a megnyitóra. Az egykori olimpikon a 2008-as verseny elnöke is volt, és rövid videójában a személyes, kedves versenyes tapasztalatai mellett összevetette a versenyen kívül zajló színes programkínálatot az ő idejében megéltekkel, ismertette a verseny által ajánlott lehetőségeket, majd sok sikert és jó szórakozást kívánt a versenyzőknek.

A köszöntők sorát Bessenyei Gedő István, az Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója, egykori szatmári versenyző beszéde zárta, aki örömét fejezte ki, hogy e nemes esemény megnyitójának az idén 130 éves színházépület adhatott otthont, majd a diákokhoz intézte a legfőképpen a barátságról szóló beszédét. Diskurzusában olyan, a tantárgyversenyen megismert személyekről és velük kötött barátságokról számolt be, melyek a legtöbb esetben életre szólóvá alakultak át, és a baráti támogatás mellett sokszor szakmai segítséggel is társultak. Hozzátette, hogy ezeket a különleges barátságokat főként a nyelvnek és irodalomnak köszönheti, és azoknak az országos tantárgyversenyeknek, melyeket azóta is élete legszebb és legmeghatározóbb élményeinek tart, mert a díjak mellett mindig megnyerte a főnyereményt: értékesebbnél értékesebb emberek barátságát.
A beszédek végeztével a kölcseysek felolvasták a támogatók listáját, és megköszönték azok segítségét, majd felkérték dr. Serestély Zalánt, az Országos Olimpiai Bizottság elnökét, hogy tartsa meg az ünnepélyes megnyitóra szánt előadását. Az előadást követően a jubileumi megmérettetés ünnepi megnyitója a Harag György Társulat Anconai szerelmesek című darabjával folytatódott.