Szatmárnémeti

A nulláról kellett utolérni a környező városok fejlődését

2020.07.17 - 09:38

Amikor 2016-ban átvettük a város vezetését, egyetlen európai finanszírozású projektet sem találtunk, de még az előkészítő dokumentumokat sem. A környező városoknak már 2014-re készen voltak a városi mobilitási és integrált fejlesztési stratégiáik, mi jó pár év késéssel, ezek elkészítésével kezdtük. Ebből a hátrányból sikerült több mint 23 európai finanszírozású projektet megnyernünk, ezzel 175 millió lejt hoztunk a városi költségvetésbe.

A projekteknél figyelembe vettük a szatmáriak igényeit, és próbáltuk a város nagyon problémás részeit mihamarabb rendbe rakni. A pályázatírástól az átadásig nagyon hosszú az út, így a projektjeink különböző fázisban vannak, de az alábbiakban felsoroltakra mind finanszírozást nyert a város:

➔ Visszakapja történelmi szépségét, és a modern városok mintájára megújul a gyalogosok, biciklisek számára nyitott régi központ.

➔ Az új központot is felújítjuk: a Szamoson átívelő gyaloghíd, a bicikliút és az elegáns tereprendezés által új arculatot kap a több mint 40 éves betonrengeteg.

➔ Modern alapokra helyezzük a városi tömegközlekedést: 17 hibrid autóbusszal, a Batizi úton épülő terminállal és egy digitális forgalomirányító, illetve e-ticketing rendszerrel.

➔ Uniós finanszírozást nyert a városi kerékpárút-hálózat létrehozása, hogy a mindennapokban is biztonságosan lehessen közlekedni biciklivel.

➔ Hosszú évekig volt a város „szégyenfoltja” a Kubik-zóna: a város egyik legszebb parkját, zöldövezetét hozzuk itt létre.

➔ Szintén a város egyik legrosszabb hírű övezete az Ostrovului zóna: az európai finanszírozású projekt révén megszüntetjük az itt uralkodó állapotokat.

➔ Európai uniós forrásokból újulnak meg tanintézményeink: a 29-es és 7-es óvoda, a A kiskakas gyémánt félkrajcárja bölcsőde és a Faipari líceum épülete.

➔ Folytatódnak a lakóépületek hőszigetelési munkálatai: az elmúlt 3 évben 317 lakás hőszigetelési projektjét indítottuk el.

➔ Finanszírozást nyert a Szamos-part rehabilitációja: a két híd közötti szakaszon szabadidős tevékenységeket kiszolgáló övezetet létesítünk.

➔ Európai finanszírozásból bővítjük a városi térfigyelő kamerarendszert.

➔ A modern városok mintájára töltőállomásokat építünk az elektromos és hibrid autók számára.

parkolohaz
A Kogălniceanu utcára tervezett emeletes parkolóház.


➔ Uniós forrásokból új alapokra helyeztük a térinformatikai integrált rendszert, valamint elektronikus archívumot fejlesztettünk, a dokumentumok digitalizálásával.

➔ A Szatmárnémeti Északi Színház felújítására pályáztunk, határon túli partnerekkel közösen.

➔ Folytatjuk az önkormányzati ügyvitel digitalizálását a polgármesteri hivatalban és az alárendelt intézményekben, hangsúlyt fektetve a fogyatékkal élők jobb hozzáférhetőségére az ügyintézéshez.

Kiemelt beruházások a városban

Első számú prioritásunk a „harmadik” Szamos-híd megépítése. A város egyik legfontosabb beruházása többévnyi stagnálás után indult be: 2017 decemberében Kereskényi Gábor polgármester aláírta a finanszírozási szerződést. Befejeztük a tervezést, a nyomvonalon a kisajátítást, kártalanítottuk a volt tulajdonosokat. A külföldi és romániai építők részvételével zajló közbeszerzési eljárást az egyik legpatinásabb osztrák építkezési vállalat nyerte, amely elkezdte a munkálatokat, melyek értéke 168 555 518,48 lej.

hid
Elkezdődtek a munkálatok a 3. Szamos-híd bal partján lévő felhajtónál.


➔ A várost elkerülő körgyűrű építésére 2017-től kezdődően tettünk konkrét lépéseket. Az építő vállalat jelenleg is erőltetett menetben dolgozik: épül a Petei utat a Károlyi úttal összekötő híd, amely tehermentesíti a várost az áthaladó teherforgalom nagy részétől.

➔ Megoldást hozunk a belvárosi autóforgalom és parkolás zsúfoltságára: két parkolóház területrendezésének tervezése van folyamatban a Decebal és Kogălniceanu utcákban: összesen több mint 500 autós parkolási gondjait oldjuk meg ezekkel a parkolókkal, a nyugati városok mintájára.

➔ Magyarország Kormányának kiemelt beruházása az M3-as autópálya meghosszabbítása az országhatárig: kérésünk és a folyamatos konzultáció eredményeképpen megépül a gyorsforgalmi út Csengertől az autópályáig. A jövőbeni közös tervek között szerepel a Csenger–Óvári szakasz megépítése, amely által Szatmárnémeti déli részének lakosai és vállalatai sokkal könnyebben érik el az országhatárt. Román oldalon aláírták a szerződést a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére.

Az elmúlt periódus a felzárkózásról szólt, arról, hogy az előttünk lévő vezetőség mulasztásait pótoljuk. Alapos, precíz és sok munkával sikerült napirendre kerülnünk. Megoldottuk azokat a problémákat, megszüntettük azokat a szégyenfoltokat, amelyet az előző városvezetés elhanyagolt: a Horea utca 6. szám alatti bűnfészek felszámolása, a Kubik-zóna rendberakásának elkezdése, a Coposu rendezvényhelyszín felújítása, valamint a kitámasztott ház helyreállítása. Úgy gondoljuk, itt az idő a jövőbe mutató projektek elkezdésére, a továbbiakban azért fogunk dolgozni, hogy a szatmáriak büszkék legyenek városukra, és a környező városok példaképként tekintsenek ránk.