Szatmárnémeti

A nevettetés nem könnyű feladat

2013.04.29 - 10:41

Szombaton, a Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntőjén az I—VIII. osztályos tanulók bizonyíthatták humorérzéküket, kommunikációs és szépbeszéd-készségüket. Szatmár megyéből összesen 16 diák jutott be a Szatmárnémetiben tartott megmérettetésre.

 

Már a péntek esti hivatalos megnyitón nyilvánvalóvá vált, hogy a 13. Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntőjén sem lesz hiány a jó hangulatból. Nm. és Ft. Schönberger Jenő megyéspüspök tanácsa, kérése meghallgattatott: „Egy vendégnek az a feladata, hogy a házigazda jól érezze magát”. A Szatmárnémetibe látogató 16 megye 76 diákja valóban mindent elkövetett, hogy a Hám János Római Katolikus Líceum dísztermében helyet foglaló nézők — s nem csak a megye lakosai — jól szórakozzanak a versenyzők produkciói alatt. A résztvevők a szabályzatnak megfelelően egy tréfás, vidám hangulatú verset választottak a magyar irodalomból. A produkció időtartama nem haladhatta meg az öt percet. A zsűri a szép magyar beszédet és az előadásmódot vette figyelembe a pontozásnál. Szombat reggel előbb az I—IV. osztályosok „járultak” a hattagú zsűri elé (Borsos Károly László államtitkári tanácsos, Szejke Ottília elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő, Zsigmond Emese, a Napsugár folyóirat főszerkesztője, Hitter Annamária tanítónő, Póti Orsolya újságíró, Fejes Réka, a Maros megyei magyar ajkú tanítókért felelős szaktanfelügyelő). A „kicsik” a vidám tematikájú versek ellenére nagyon komolyan vették a versenyt, és a legkisebb hiba után is könnyekkel küszködve rohantak oda szüleikhez, felkészítő tanáraikhoz. Az V—VIII. osztályos tanulók közül már kevesebben pityeregtek, de természetesen ők is mindent megtettek annak érdekében, hogy meggyőzzék az ítészeket. A nagyobbakat egy öttagú zsűri osztályozta: Rappert-Vencz Stella és Rappert-Vencz Gábor színművészek, Stier Péter, a Szatmárnémeti Északi Színház ügyvezető igazgatója, Papp Erika magyartanárnő és Barakonyi Gergő, a City Rádió műsorvezetője. A versenyről nem hiányoztak a „rímhányó” Romhányi József, Karinthy Frigyes, Kovács András Ferenc, Szilágyi Domokos vagy Tamkó Sirató Károly versei sem. A gyermekek produkcióit követően a zsűri visszavonult, s miközben a pontokat összesítették, a diákok Nagykárolyba látogattak. Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Líceum igazgatója elmondta, a diákok a Károlyi-kastélyt tekinthették meg, ahol a helyiek strudlival és egyéb ínyencségekkel kedveskedtek a látogatóknak. Emellett a nagykárolyi polgármester, Kovács Jenő is köszöntötte a versenyzőket.

 

Szatmári győztesek is vannak

A rövid kiruccanást követően a díjkiosztó-gála következett. A két kategória zsűrielnökei szóban értékelték a versenyzők teljesítményét. Az I—IV. osztályos diákok verseit Zsigmond Emese méltatta. A Napsugár folyóirat főszerkesztője azokat a résztvevőket bátorította, akik díjak nélkül tértek haza a versmondó versenyről. Nem szabad feladni, de ugyanakkor a hétvégi verseny szerinte egy dologra megtanította a gyerekeket: bármibe is fog az ember, igyekezzen belőle kihozni a maximumot. Szerinte tévhit, hogy a gyerekek számára könnyű verseket írni, s az is, hogy a nevettetés, a vicc könnyű feladat. Majd egy görög mondást idézett: csak az lehet szép, ami nehéz. Zsigmond Emese elmondta, csak azoknak a dolgoknak örülhetünk igazán, amiért keményen megküzdöttünk. Ez pedig érvényes a verseny résztvevőire is. Az V—VIII. Osztályosok teljesítményét Rappert-Vencz Gábor színművész értékelte. Örömét fejezte ki, hogy ebben a rohanó világban, ahol az emberek többsége nem nagyon foglalkozik a helyes, szép magyar beszéddel, vannak olyan személyek, akik gyönyörűen beszélik a magyar nyelvet. A Vidám Versek Versmondó Versenyének résztvevői pedig közéjük tartoznak. Rappert szerint egy előadónak, versenyzőnek az a legfontosabb feladata, hogy lekösse a nézőt, és ugyanakkor őszinte is legyen. Elmondta, mindenki győztese a versenynek, mivel kevesen mernek kiállni teljesen egyedül egy színpadra, és tisztán, hittel, magabiztosan előadni egy néha egyáltalán nem könnyű, bonyolult verset. A versenyzők emléklapot vehettek át a szervezőktől, majd következtek a díjazottak. A Szatmár megyei versenyzők közül dicséretben részesült: Scheitli Krisztina és Jánk Anna (a Hám János Római Katolikus Líceum hatodikos, illetve hetedik osztályos tanulói), illetve Szatmári Boróka ( VII. osztály, Szatmárnémeti Református Gimnázium). Harmadik helyezett lett: Csapó Ilyés Fruzsina (IV. osztály, Hám János Római Katolikus Líceum), Nagy Ábel (VI. osztály. Kölcsey Ferenc Főgimnázium). Második helyen végzett: Antal Mátyás (II. osztály, Mircea Eliade Általános Iskola), Puskás Panna (III. osztály, 10-es Számú Általános Iskola), Skapinyák Szilárd (VII. osztály, Hám János Római Katolikus Líceum). A Vidám Versek Versmondó Versenyének Szatmár megyei első helyezettjei: Csapó Ilyés Panna első osztályos tanuló és Telegdy Áron hatodik osztályos diák, mindketten a Hám János Római Katolikus Líceum tanulói.

 

Botos István