Vidék

A néptánc szeretetét oltják a kicsikbe

2012.07.12 - 18:16

A Szatmárnémeti MADISZ augusztus 12.-19. között szervezi meg XVI. Kézműves és néptánc táborát gyerekek és felnőttek számára, és a II. Táncházvezetők táborát elsősorban fiatalok, pedagógusok számára Hadadon, a Wesselényi-Degenfeld kastélyban.

 

A Szatmárnémeti MADISZ XVI. alkalommal szervezi meg Kézműves és néptánc-táborát Hadadon, a Wesselényi-Dégenfeld-kastélyban. — A táborral szeretnénk elérni, hogy a népzene, néptánc, népdal szerelmeseinek helyet, alkalmat biztosítsunk népzenehallgatásra, néptánc tanulásra, népdaléneklésre — mondta el Ilonczai Annamária, a MADISZ társelnöke. — Két alkalommal gyűjtöttünk népdalokat és néptáncokat (1997-ben, 1999-ben) adatközlőktől Szilágy megyében. Nagyon nehezen találtunk adatközlőket. A gyakorlat azt igazolta, hogy már csak a nagyszülők táncolják ezeket a táncokat. Nagyon kevés anyagot sikerült gyűjtenünk. Sajnos, utolsó óráit éli Szatmár és Szilágy megyében az eredeti néptánc. Nehezen tudtuk az idős embereket, az adatközlőket rábírni, hogy kimozduljanak falujukból és a táborban népdalt, néptáncot tanítsanak. A fiatalok lelkesedését csak fokozza, ha olyan idős embereket látnak, akik jókedvükből táncolnak énekelnek. Szeretnénk egyre nagyobb közösségekkel megszerettetni a népzenét, népdalt, néptáncot, valamint azoknak is teret és helyet szeretnénk biztosítani, akik még nem elkötelezettjei a néptáncolásnak, éneklésnek, fűzte hozzá a szervező. A Kézműves és néptánctábor időtartama 7 nap, időpontja augusztus 12-19. A táborban mindennap oktatnak néptáncot (délelőtt 3 órát, délután 2 órát), népdalokat (délelőtt 1 órát), szabadidős tevékenységként népi mesterségeket (bőrözés, nemezelés, agyagozás, kosárfonás stb.), esténként pedig táncház mulatságot tartanak. A programhoz jelentkezés útján lehet csatlakozni. A résztvevők lehetnek gyermekek és felnőttek. A táborban szatmári és szilágysági táncokat oktatnak elsősorban, lazításképp más tájegységek táncait is. Biztosítanak napi 3 étkezést, elszállásolást (főleg gyermekeknek), sátorozási, tisztálkodási lehetőséget.

 

Táncházvezetők tábora

 

A Kézműves és néptánc táborral egy időben második alkalommal szervezik meg a Táncházvezetők táborát. — A játék és a tánc a hagyományos kultúrában nem vált el, nem különült el élesen egymástól. A kicsik is és a nagyok, gyermekek és felnőttek egyaránt játszottak és táncoltak, közös, megfelelő szabályok szerinti szórakozás volt ez számukra. A kicsik mindezeket a nagyoktól lesték el, osztotta meg velünk gondolatait Ilonczai Annamária. Tímár Sándor szerint ez a tanulás olyan volt, mint mikor a gyermek az anyanyelvét tanulja. Észrevétlenül, a felnőtteket figyelve sajátítják el a szabályokhoz igazodó játékokat és táncokat, nem kell számukra magyarázgatni, hanem eléjük kell a játékokat játszani, illetve a táncokat táncolni. Ugyancsak Tímár írja: „Ha a kicsiket eltiltjuk a tánctanulástól, az olyan, mintha megtiltanánk nekik, hogy a felnőttek nyelvével ismerkedjenek, mondván: ráér nagyobb korukban. A mai gyerekek sem elégszenek meg a játéktanulással, s hajdan a falusi gyerekek számára is megteremtették az alkalmat a tánctanításra. Ez volt a „serketánc”, az „aprók tánca”.

— Szeretnénk gyermektáncház mozgalmat életre kelteni Szatmár megyében, elősegíteni a vidéki „Aprók Tánca” néptáncalkalmak létrejöttét azáltal, hogy a táborban lehetséges oktatókat képzünk — hangsúlyozta Ilonczai Annamária. Az egy hétig tartó napi néptáncoktatás, azonos, különc érdeklődési terület, az élő népzene sajátos hangulata egy életre szóló elkötelezettséget eredményezhet a gyerekek számára. A táborhoz jelentkezés útján lehet csatlakozni. Nem előfeltétel a táncházvezetés. Azok a fiatalok (pedagógusok) vehetnek részt a táborban, akiket a helyi közösség alkalmasnak tart és ajánl táncházvezető képzésre. Délelőttönként 3, délutánonként 4 órás elméleti és gyakorlati képzésen vesznek részt 6 napon keresztül. Maier Reimond, a Táncművészeti Főiskola végzettje és felesége, Katalin oktatják majd a táncokat, a talpalávalót pedig a tokajhegyaljai Parapács zenekar szolgáltatja. Bővebb felvilágosítást az alábbi elérhetőségeken kaphatnak délután 6 és 9 óra között személyesen a MADISZ székházban, vagy a 0261-710810-ás (üzenetrögzítő, név, telefonszám esetén visszahívják) telefonszámon, illetve az alábbi címeken: [email protected], www.madisz.datec.ro

Pándi Annamária