Szatmár megyében a referendumra kiutalt költségvetés 880 ezer lej, ebből fedezik a költségeket. Július 29-én fokozott lesz a készültség, 901 belügyi alkalmazott teljesít szolgálatot.
Szatmár megyében a július 29-én esedékes népszavazáson 318 472 állampolgár élhet szavazati jogával, a voksolókat a megyében található 335 szavazóházban várják az urnák elé. A szavazóházak 7 és 23 óra között tartanak nyitva vasárnap, ezen időszak alatt voksolhatnak a lakosok, mondta Eugeniu Avram kormánybiztos a július 25-én megtartott sajtótájékoztatóján. A prefektus arra is rávilágított, hogy összesen 200 olyan személyt tartanak nyilván, akitől a bírák megvonták a szavazati jogot. A központi költségvetésből finanszírozott referendum összköltsége megyénkben 880 ezer lej, ebből 610 ezer lej a személyzeti költség (szavazóházi elnökök és tagok, a belügyi alkalmazottak juttatása), míg 270 ezer lej a tárgyi kellékek költsége. A prefektus elmondta, hogy a népszavazás napján a 289 településen kialakított 335 szavazóházban 585 belügyi alkalmazott teljesít szolgálatot. Rajtuk kívül 146 rendőr és 56 csendőr felel a közrend és közbiztonság betartásáért, 49 rendőr vizsgálja majd ki a választási csalásokról érkező bejelentéseket, míg 65 rendőr és csendőr készenlétben áll, az esetleges incidensek megfékezése érdekében. 56 közlekedési rendőr Apában, Szoporon, Remetemezőn, Avasújfaluban, Piskolton, Nagykárolyban, Avasfelsőfaluban, Erdődön, illetve Szatmárnémetiben a Lucian Blaga, Károlyi, Batizi és Pálfalvi úton felállított ellenőrző pontokon teljesít szolgálatot, hogy a választási turizmust meggátolják.
Átláthatóság a referendumon
Megyénkbe 350 720 szavazócédula és öntapadó bélyeg, illetve 1675 „Votat” felirattal ellátott pecsét érkezett. Ezen kívül a 335 szavazóházba eljuttatnak 1000 darab tust, 1000 darab bélyegzőpárnát, 700 darab zsákot, 2500 darab golyóstollat, 3100 darab borítékot, 350 darab ragasztót, zsineget, cuttert, szivacstartót, számolt be a szerdán megtartott sajtótájékoztatón Eugeniu Avram. A prefektusi hivatal július 27-től állandó központot hoz létre, melyet a 0261711536-os, 0261715450-es és 0261716474-es telefonszámokon lehet elérni. A referendum zavartalan lebonyolítása érdekében az egészségügyi intézményekben is készenléti ügyelet működik majd, melyekért dr. Rusu Bogdan Cristian (Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház), dr. Dragoş Ciprian (Nagykárolyi Városi Kórház) és Mitruţ Diana (Avasfelsőfalui Városi Kórház) felel majd. A prefektusi hivatal alkalmazottai ellenőrizték, hogy megfelelő mennyiségű gyógyszer-, illetve vérkészlet álljon rendelkezésre, illetve a mentőszolgálatnál és a rohammentő-szolgálatnál is megnövelték a szolgálatot teljesítő személyek számát július 29-én és 30-án. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) is létrehozott egy állandó bizottság, melynek tagjai dr. Dragoş Guran Dorina, Miklosi Angela és Oros Diana. Amennyiben bármilyen egészségügyi probléma merül fel, a 112-es sürgősségi telefonszámon kérhetnek segítséget.
Állandó ügyeleti központ
A megyei készenléti csoportokkal párhuzamosan a megyében 15 állandó ügyeleti központ működik majd, ahol szakemberek állnak a rászorulók rendelkezésére. Ezen kívül a lakosságnyilvántartó hivatalok is hosszított program szerint dolgoznak majd, hogy minden állampolgár hozzájuthasson új személyihez. Az erdődi, a turci, az aranyosmeggyesi hivatalok szerdától péntekig 8 és 18 óra között, szombaton 8 és 16 óra között, míg vasárnap 8 és 20 óra között várják az ügyintéző személyeket. Vasárnap 14 óráig veszik át az iratokat, az azt követő órákban pedig csak a személyik kibocsájtása zajlik. A halmi, a kisgércei és avasfelsőfalui hivatalok vasárnap 15 óráig, a tasnádi hivatal 13 óráig, a nagykárolyi pedig 18 óráig veszi át a lakosoktól a személyi igazolványok kiállításához szükséges iratokat. A többi napon az ügyfélfogadás megegyezik az előző lakosságnyilvántartó hivatalokéval.
Felkészítés az elnököknek
Július 25-én a prefektúra nagy gyűléstermében a Megyei Választási Iroda (BEJ) elnöke, Crina Corina Hotca bíró felvilágosítást tartott a szavazóházak elnökeinek arra vonatkozóan, hogy a törvényi előírás szerint történjen a referendum. Külön kihangsúlyozta, hogy a mozgóurnákat a megfelelő iratokkal alátámasztva kell igényelni, és a referendum napján 20 óráig minden igénylésnek eleget kell hogy tegyenek a szavazóbiztosok. A kórházban levő személyek is kérhetik a mozgóurnát, így az érintett szavazóházak elnökei erre fel kell készüljenek.