Külföld

A nemzetközi sajtó a terrorizmus elleni fellépés fokozását sürgeti

2016.03.23 - 17:00

Az a könnyedség, amellyel a terroristák az Európai Unió szívében is képesek támadni, egyértelműen azt bizonyítja, hogy a jelenlegi Európa képtelen megelőzni és elhárítani ezeket az erőszakcselekményeket - állítja a cseh sajtó. A lapok felhívják a figyelmet arra, hogy a terroristák a helyi muzulmán közösségekben hátországot találnak maguknak, ami pedig az európai bevándorló- és integrációs politika csődjének a bizonyítéka.

A szabadelvű Gândul napilap A tehetetlenség tragédiája című cikkében az európai biztonsági szolgálatok kudarcaként értékeli a brüsszeli terrortámadást. "Amíg az Iszlám Államot nem törlik el föld színéről, amíg a nagyvárosi gettókból második generációs muzulmán bevándorlók ezrei ingáznak Európa és Szíria között a török határőrök bátorításával, és amíg senki sem szűri meg a migránsáradatot, addig senki sem lesz biztonságban" - véli a Gândul vezércikkírója.

A liberális hátterű Adevărul Két háború című írásának szerzője is arra a következtetésre jutott: nem lehet tovább halogatni az Iszlám Állam elleni szárazföldi beavatkozást, mert az államok azért tartják fenn a katonaságot, hogy a polgárok "a várfalakon belül" biztonságban legyenek. A cikkíró szerint azonban Európa nemcsak a terroristákkal, hanem a rasszizmussal és idegengyűlölettel is hadban áll, és most az a veszély fenyegeti, hogy a fundamentalizmusban nyeri vissza egységét, megtagadva saját alapelveit.

Európa háborúban van, győzhetünk-e, Az Iszlám Állam Európa szívére csapott le, A dzsihadisták bosszúja Abdeslam letartóztatásáért, Ütést mértek Európa fővárosára - ilyen címekkel jelentek meg a szerbiai lapok.

A Vecernje Novosti az egyik szerb túlélőt idézte, aki a robbanás utáni állapotokat, a sebesültek és halottak látványát írta le, majd a második születésnapjának nevezte a napot, amiért túlélte a támadást. A Danas című napilapnak Zoran Dragisic biztonsági szakértő azt hangsúlyozta, hogy a terrortámadások után felerősödnek a jobboldali szélsőségek, s míg a Közel-Keleten nem csökken az erőszak, Európában intenzívebbé válik. Emellett megerősödnek az iszlámellenes hangok is, illetve az európai kormányok már nem beszélhetnek szerinte a migránsbarát politikáról.

A kínai Global Times szerint Európa mágnesként vonzza a terrort, a két világháborút megszenvedett Brüsszelnek ma a terrorizmusnak azzal a formájával kell megküzdenie, amely a háborús övezetekben gyakori jelenség. Az újság Brüsszelt az afrikai emigránsok jelentős közösségével rendelkező városként, a különböző civilizációk találkozási pontjaként mutatja be, ahol az EU és több mint száz nemzetközi szervezet székhelye található. A brüsszeli merényleteket a párizsi támadások szervezőjének elfogása miatti bosszúból elkövetett válaszcsapásnak értékeli.

Cvi Barel, a Háárec című izraeli lap szakértője szerint a helyi társadalomban a terrorsejtek létrehozása Oszama bin Laden találmánya volt, amit az Iszlám Állam az al-Kaida nemzetközi szervezeti hálójának jelentős részével együtt megörökölt.

Ansel Feffer a Háárecben a merényletek európai életformára ható messzemenő következményeit taglalja, köztük azt, hogy a támadások megkérdőjelezik a nyitott határokat, és hogy ezentúl tömeges ellenállás várható a közel-keleti menedékkérők befogadásával szemben. Az EU tagállamait a történtek a bezárkózás felé indítják biztonságuk ellenőrzéséért, miközben a hatékony védekezés éppen a titkosszolgálati információk megosztását követelné. Mindez újabb réseket üthet az EU egységén három hónappal a britek kilépési népszavazása előtt - vélte.

A The Jerusalem Post értékelése szerint az ötvenéves terrorfenyegetettség miatt a vér és könnyáldozatok árán kialakított izraeli biztonsági követelmények és rendszabályok példaértékűek lehetnek Európa és Brüsszel számára, ahol ezentúl szintén meg kell érteni, hogy a biztonsági kérdésekben az emberi élet fontosabb az emberi jogoknál. A szerző, Joszi Melman szerint a belga bűnüldözők mulasztást követtek el, amikor évtizedekig elhanyagolták jelenlétüket a muzulmán lakónegyedekben, és információt sem gyűjtöttek az ott élőkről.