Szatmárnémeti

A nemzeti kultúra őrzése szent kötelesség

2013.01.21 - 09:03

A Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat szombaton kezdődött a Nagyvárad Táncegyüttes két előadásával. A megnyitón elhangzott Kölcsey Ferenc Himnusza, majd arra világítottak rá, hogy a nemzeti kultúra őrzése szent kötelessége a mai kor emberének.

 

Szombaton kezdődött Szatmárnémetiben a Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat, Egycsillagú égbolt mottóval. A január 27-ig tartó rendezvénysorozat a Nagyvárad Táncegyüttes két előadásával kezdődött. Délelőtt az Északi Színházban Tamási Áron novellája nyomán a Bambuc Ördög című táncos mesejátékot mutatták be, mely nemcsak a gyermekeket, de a felnőtteket is elbűvölte. A különleges látvány- és ritmuselemekkel tarkított vidám, élőzenés, néptáncos előadás célja közelebb hozni a gyermekekhez a népi kultúrát. A Tamási azonos című novellája ihlette táncjáték az udvarhelyszéki, sóvidéki és dél-afrikai táncos és énekes hagyományokra építkezik, a pokol és a földi lét közötti szellemutazásoknak lehetünk tanúi. A történet főszereplője Bambuc, az okos, rátermett ördögfiú, aki kalandos és varázslatokkal teli fordulatok során ügyesen játssza ki Durumót, az ördögök királyát és alantas szolgáját, Burkust, hogy a végén elnyerje méltó jutalmát és szerelmét.

A hagyományt ápolni kell

A rendezvénysorozat hivatalos megnyitójára 19 órakor került sor a színházban. Kölcsey Ferenc Himnusz című költeményét Magdás Walter, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja mondta el — a szavalat mindenkit megérintett és elgondolkodtatott, ünnepi hangulatba hozott. Ezt követően Méhes Kati, az Ady Endre Társaság nevében köszöntötte az egybegyűlteket, kihangsúlyozva, hogy a Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozatot immár hetedik alkalommal szervezik meg, a Himnusz születésének (január 22.), illetve Ady Endre halálának (január 29.) évfordulójához közeli időpontban. „Nemzeti kultúránkat Istentől kaptuk, őrizni szent kötelességünk” — fogalmazott a színművész, aki arra is rávilágított: „Megmaradásunk garanciája, ha megőrizzük nemzeti kultúránkat, és követjük az európai értékeket." A rövid megnyitót követően ismét a Nagyvárad Táncegyüttes művészei léptek színpadra, akik a Tamási Áron Fekete Sáfrán című meséjére alapuló táncos felnőttmesét adták elő. Ennek főszereplője egy Fekete Sáfrán nevezetű fiatal és jóképű cigánylegény, aki egyik nap elhatározta, hogy ideje megnősülni. Alkalmas leányt keresve, abba a csapdába esett, hogy kettőt talált. A Fekete Sáfrán egy történet arról, hogy az ember életének fontos pillanataiban választások elé kerül, s a döntések lehetnek jók vagy rosszak. Ha rosszul dönt, az ezzel járó próbatételeket ki kell állni, a sorssal szembe kell nézni, és az igazságnak győznie kell. Másrészről pedig nem kell erőltetni azt, amihez nincs meg a kölcsönös akarat. A táncegyüttes tagjai a népdal és a néptánc elemeit ötvözték produkciójukban, melyet vastapssal jutalmazott a közönség.

A rendezvénysorozat ma 11 órakor a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban folytatódik az In memoriam Petőfi Sándor rendezvénnyel, melynek keretében fellép Méhes Kati, Gaál Gyula, Péter Attila Zsolt, Dódi és a diákok.