Belföld

A nemzeti kisebbségek nyelvén megírt felelősségvállalási nyilatkozatokat is fogadják el

2020.11.07 - 09:24

A nép ügyvédje intézményének péntek esti közleménye értelmében mindennek az előzménye, hogy egy polgár petícióval fordult az ombudsmanhoz, miután a szükségállapot ideje alatt két ízben is igénylést küldött a belügyminisztériumnak, kérve, hozza meg a szükséges intézkedéseket, hogy azokon a településeken, ahol a magyar lakosság számaránya meghaladja a 20 százalékot, a magyar nyelven megírt lakhelyelhagyási nyilatkozatot is fogadják el a hatóságok. A polgár az alkotmány 6. cikkelyére, illetve a közigazgatási törvény 94. cikkelyére hivatkozva fogalmazta meg igénylését, a belügy azonban ezt elutasította, azzal érvelve, hogy a szükségállapot idején kiadott katonai rendeletekbe foglalt intézkedések betartásának ellenőrzése nem a helyi, hanem a központi hatóságok feladata, és ideiglenesen a helyi rendőrséget is a román rendőrségnek rendelték alá.

Erre az érvre reagálva a minisztériumnak küldött ajánlásában a Nép Ügyvédje rámutat, azáltal, hogy a helyi rendőrségek ideiglenesen a belügyi szervek alárendeltségébe kerülnek, nem mentesülnek az anyanyelvhasználat biztosításának kötelezettsége alól.

Hétfőtől újabb korlátozó intézkedések lépnek életbe Romániában. Az egyik intézkedés értelmében 23 és 5 óra között korlátozzák a kijárást, ebben az időintervallumban csak alapos indokkal hagyható el a lakhely, és ezt - az illető személyi adataival együtt - egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban kell rögzíteni, amelyet fel kell mutatni éjszakai igazoltatáskor a hatóságoknak.

AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ismét Szatmárnémetibe látogat a nép ügyvédje

A nép ügyvédje a Nagyváradi Területi Iroda képviselőin keresztül fogadóórát tart Szatmár megyei lakosok számára a hét közepén Szatmárnémetiben. A jogi segítségnyújtó szolgáltatás igénybevételéhez előzetesen be kell jelentkezni.
Belföld

Az alkotmánybíróság döntése értelmében Renate Weber ismét elfoglalja ombudsmani tisztségét

Az alkotmánybíróság keddi döntése értelmében alkotmányellenes Renate Weber eltávolítása az ombudsmani tisztségből, és a döntésnek a Hivatalos Közlönyben való közzététele után ismét elfoglalhatja pozícióját.
Belföld

Források: Alkotmányellenes volt Renate Weber menesztése az ombudsmani tisztségből

Alaptörvénybe ütközőnek ítélte az alkotmánybíróság azt a parlamenti határozatot, amellyel menesztették Renate Webert a Nép Ügyvédje tisztségből - értesült az AGERPRES hírügynökség.