Programajánló

A nemezelés titkaiba leshetünk bele szombaton

2016.06.17 - 11:04

A csodálatosan gazdag szín– és mintavilágot és nemez„tárgyak” elkészítési technikáit mutatja be az érdeklődőknek Vetró Mihály június 18-án, szombaton, 11 órától a Borókagyökér Egyesület székhelyén, a Nagyrét utca 12. szám alatt, a Mesterségem: Nemezkészítő foglalkozás keretében.

„A nemez a világ egyik legrégibb kelméje, mégis viszonylag keveset tudunk róla” — mondja Vetró Mihály, a Nádudvari Népi Kézműves Szakiskola és Kollégium oktatója, nemezelőmester, kurd, török, indiai nemezminta gyűjtő, akinek jelentős szerepe van abban, hogy a nemez visszatért a köztudatba és az emberek otthonaiba. Mert bár a nemezkészítés múltja legalább hat-nyolc ezer évre tekint vissza, maga a nemez talán a világ egyik legkevésbé ismert kelméje, miközben a legősibb anyagok egyikéről van szó: az állati szőröket összekuszálva azok egymásba kapaszkodnak, és így egy erős, tartós, jól szigetelő anyag jön létre. Amikor a nemezt új szövetek váltották fel, a nemezkészítés hagyományait Közép-Ázsiában, Kis-Ázsiában, Észak-Indiában, Közép- és Észak-Európában élők őrizték meg, ám néhány évtizeddel ezelőtt kézműveseknek, képzőművészeknek és divattervezőknek köszönhetően világszerte újjászületett ez a mesterség s ez a sokoldalú anyag ma már ismét fontos része lett életünknek — készül belőle kalap, takaró, párna, táska, baba, toll- vagy telefontartó, ékszerek; selyemnemezeléssel pedig csodálatos sálak és ruházati kiegészítők.

Ez utóbbiak — és nem csak — elkészítési technikáját mutatja be az érdeklődőknek Vetró Mihály június 18-án, szombaton, 11 órától a Borókagyökér Egyesület székhelyén, a Nagyrét utca 12. szám alatt, a Mesterségem: Nemezkészítő foglalkozás keretében, melynek során „felavatják” a speciális nemezelő asztalt is. A különösen érdekes előadásra-bemutatóra a szervezők szeretettel hívják és várják az érdeklődőket, életkortól függetlenül.

Szabó Kinga Mária