Szatmárnémeti

A nehezén túl vannak

2019.08.28 - 11:17

Lezajlottak a pótérettségi írásbeli próbái, így a nehezén már túl vannak a vizsgázók. Már csak a szóbeli kompetenciavizsgák vannak hátra, melyek szeptember 3-ig tartanak.

Véget értek az idei második érettségiszesszió írásbeli próbái. Szatmár megyében a 374 beiratkozott fiatal közül végül 322-en írták meg a dolgozataikat románból, az anyanyelvvizsga keretében 34-en magyarból, hárman pedig német nyelv és irodalomból írásbeliztek, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, matematikából 265-en dolgozták ki a tételeket, történelemből pedig 54-en, míg a hétfői, választott tantárgyból írt próbán 306-an vettek részt — 118-an biológiából, 5-en kémiából, 5-en filozófiából, 8-an fizikából, 159-en földrajzból, 4-en informatikából, 5-en pszichológiából, 1–1 fiatal pedig logikából, illetve szociológiából érettségizett.

Megyénkben két kijelölt vizsgaközpontban írásbeliztek a fiatalok, az Elisa Zamfirescu Műszaki Líceumban és a Johann Ettinger Német Líceumban, és mindkét helyszínen rendben zajlottak a próbák, senki nem próbált meg puskázni — tájékoztatta lapunkat Adriana Dîngă szaktanfelügyelő, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség sajtófelelőse.

Az írásbelik után most a szóbeli kompetenciavizsgákon kell bizonyítaniuk a fiataloknak: tegnap, augusztus 27-én és ma, 28-án kerül sor a román nyelvi kompetenciákat felmérő szóbeli vizsgára, 29-én anyanyelvből szóbeliznek a tanulók, augusztus 30-án és szeptember 2-án a digitális kompetenciáik felmérésére kerül sor, szeptember 2-án és 3-án pedig az idegennyelv-szóbeli zajlik. Az érettségizők ezek miatt egyébként már egyáltalán nem szoktak izgulni, hiszen elég csekély tétjük van ezeknek a próbáknak. Közel nyolc éve már ugyanis, hogy nem jegyet, hanem minősítést kapnak ezekre az érettségizők. A gyakorlott, haladó és közepes minősítések így nem számítanak bele az érettségi jegyátlagába, tulajdonképpen meg sem lehet bukni ezeken a megmérettetéseken: a lényeg, hogy a diákok megjelenjenek. Ha viszont meg sem jelennek, akkor az érettségi vizsgájuk nem lehet sikeres, nem kaphatnak érettségi oklevelet akkor sem, ha minden írásbelijük remekül sikerül.

A román és az anyanyelvi kompetenciavizsgákon a szövegértést és a szövegértelmezést pontozzák, a digitális kompetenciák esetében az operációs rendszerek ismeretét, a szövegszerkesztést. Az idegennyelv-vizsgán ellenben nem minősítéseket kapnak a fiatalok, hanem bizonyos szintekre sorolják be őket attól függően, hogyan szerepelnek a két szakaszból — szövegértés hallás után és egy írásbeli teszt — álló kompetenciavizsgán. A megszerzett minősítésekről és nyelvtudási szintről tantárgyanként külön oklevelet kapnak a sikeresen érettségiző diákok.

Az idei második érettségiszesszió eredményeit jövő héten, szeptember 3-án 12 óráig közlik, és ugyanaznap 16 óráig fogadják az óvásokat. A végleges eredményeket szeptember 7-én hozzák nyilvánosságra.

 

 

Bumbuluţ Krisztina