A legtöbb ember számára azzal indul a reggel, hogy a gőzölgő kávé mellett újságot, vagy okostelefont, laptopot „lapozgatva” végignézi a legfrissebb híreket, belemerülve egy-egy témába. Igen ám, de a hírek gyakran nem pozitív töltetűek, hanem ellenkezőleg, valami drámát, tragédiát közölnek, ami hatással lehet az olvasóra, ugyanis a negatív hírek folyamatosan, nagy dózisban történő fogyasztása beláthatatlan következményekkel jár a testi-lelki egészségre.
„Súlyosan problémás” hírfogyasztás
A megállapítást egy kutatással alé is támasztotta a Health Communication tudományos lap. A vizsgálat keretében beigazolódott, hogy a negatív hírek folyamatos olvasása komoly testi és lelki problémákhoz vezethet, hiszen a megkérdezettek 16,5%-a mutatta a „súlyosan problémás” hírfogyasztás jeleit, ami nagyobb stresszhez, szorongáshoz és az egészségi állapot romlásához vezet. A súlyosan problematikus hírfogyasztás jeleit mutatók 74%-a számolt be mentális és 61%-a testi problémákról.
Bryan McLaughlin egyetemi docens, a tanulmány vezető szerzője, a Texasi Műszaki Egyetem kutatója szerint a 24 órás hírkövetés egyes emberekben „állandó készültségi állapotot” idézhet elő — tegyük hozzá: ez viszont az újságírók esetében egyenesen szakmai követelmény — , ami miatt a világ „sötét és veszélyes helynek” tűnik. „Ezeknél az embereknél ördögi kör alakulhat ki, amelyben ahelyett, hogy kikapcsolódnának, még jobban belemerülnek, megszállottan figyelik a híreket, éjjel-nappal frissítéseket keresnek, hogy enyhítsék szorongásukat” – mondta.
A megkérdezettek mintegy 27,3%-a „mérsékelten problémás” hírfogyasztó, 27,5%-ukat minimálisan befolyásolta az olvasott hír, 28,7%-uk pedig nem tapasztalt semmilyen problémát.
Azok a válaszadók, akik nehezen tudnak elszakadni az elolvasott negatív hírektől, magas pontszámot értek el a kutatók által felsorolt öt problémás hírfogyasztási dimenzióban: elmerülnek a hírek tartalmában, a hírekkel kapcsolatos gondolatokkal vannak elfoglalva, több hír fogyasztásával próbálják csökkenteni a szorongást, nehezen tudják elkerülni a híreket, ugyanakkor a túlzott a hírfogyasztás zavarja a mindennapi életüket. „Számítottunk arra, hogy a megkérdezettek jelentős részénél tapasztaljuk a problémás hírfogyasztás jeleit, az azonban meglepett bennünket, hogy 17%-uk szenved a legsúlyosabb tünetektől” – mondta McLaughlin, aki szerint a probléma nagyobb mértékű, mint gondolták.
Ebből kiindulva érdemes jobban odafigyelni a hírolvasási szokásokra és tudatosítani magunkban: milyen szinten és meddig „engedjük meg” egy adott hírnek, pontosabban az eseménynek, amelyről beszámol, hogy befolyásolja lelkiállapotunkat, tisztában lévén az esetleges következményekkel.
Szabó Beatrix