Vidék

A napba öltözött asszony ünnepe

2022.08.16 - 09:24
Keresztény értelmezésben a nagyság a szerető szolgálatot jelzi: a pénz és hatalom istenítése pusztulásba vezet, a szerető szolgálat az életbe — hangzott a legnagyobb Mária-ünnepen, Nagyboldogasszony napján.

Hagyományosan több százan — otthoniak és több tíz vagy sokszor több száz kilométeres távolságból hazajöttek — gyűltek össze tegnap délelőtt a Nagyboldogasszony titulussal rendelkező túrterebesi római katolikus templomban, annak kertjében és a közelében lévő parkban is az egyházi év legnagyobb Mária-ünnepén. Nagyboldogasszony napja, Mária mennybemenetele a katolikus egyház (és nem csak) számára kiemelt jelentőségű ünnep, melynek története az ősegyházig nyúlik vissza, és amely szerint Krisztus anyja, Mária halálával osztozott Szent Fia dicsőséges feltámadásában: testben és lélekben egyaránt a mennyországba jutott, mert testét angyalok kara emelte a mennyekbe. S az ünnepre képletesen hazajöttek a szatmárnémeti, sárközújlaki, halmi, nagybányai zarándokok is, a testvéregyházak lelkipásztorai is, hiszen „augusztus forgalmas hónap, hazajönnek a távolban élők, megtelnek a templomok és az otthonok. Kegyelmi idő is, különösen 15-e, amikor úgy érezzük: el kell jönnünk égi édesanyánkat köszönteni. Itt, nála itthon vagyunk — nemcsak a túrterebesi templomban, de a mennyországban is vár bennünket” — fogalmazott a Túrterebesre szintén hazaérkezett nm. és ft. Schönberger Jenő megyéspüspök köszöntőjében. 

Ünnepi szentbeszédében Néma Sándor lázári plébános a rózsafüzér 12 csillaga és az Európai Unió jelképe közötti, kevésbé ismert kapcsolatra hívta fel a figyelmet, majd a római Santa Maria Maggiore-bazilika Mária megkoronázását ábrázoló mozaikát említette. „A mai ünnep lényege a trónon ülő Jézus, mellette a Szűzanya, akinek koronát tesz a fejére. A ti őseitek úgy látták jónak, hogy a Nagyboldogasszonynak szenteljék ezt a templomot” — mondta, majd részletezte a Jelenések Könyve jól ismert olvasmányának szimbolikáját. Mint kifejtette, a „hatalmas tűzvörös sárkány, amelynek hét feje és tíz szarva volt”, a túlhangsúlyozott nemiséget, a túlhangsúlyozott értelmet és a hatalmat jelképezi — hiszen az észt csak jó dolgokra kellene használni, de sajnos ez nincs mindig így, a túlzott hatalom pedig „nagyon megbolondítja az embert. S ha nincs a felülről jövő fény, mind a hatalmat, mind az észt, az értelmet rosszra használjuk. S ezzel a sárkánnyal szemben ott a 'napba öltözött asszony és a lába alatt a hold, a fején pedig tizenkét csillagból álló korona' — ő a tisztaság. Neki nem kell műhaj, műköröm, ő úgy szép, ahogy van, s az életre és üdvösségre mond igent: egy gyermeket ajándékoz a világnak. És ez a törékeny asszony szemben áll a sárkánnyal, és győz. Keresztény értelmezésben a nagyság a szerető szolgálatot jelzi; a pénz és hatalom istenítése pusztulásba vezet, a szerető szolgálat az életbe” — mondta, hangsúlyozva: hit kell az igazi boldogsághoz.

A szentmise végén Seffer Dániel ugocsai esperes mondott köszönetet a helyi és zarándok híveknek a részvételért, mindenkinek a szervezésben nyújtott segítségért, mindenekelőtt pedig Istennek, amiért Máriában égi édesanyát ajándékozott az emberiségnek.

Szabó Kinga Mária