Szatmár megye

A nagyszerű dolgok nem valósulhattak volna meg a gazdák nélkül

2024.12.16 - 16:13
Évzáró gálán köszönte meg a Partiumi Falugazdász Hálózat a gazdák munkáját, amellyel nem csak családjuk megélhetését biztosították, de a közösséget is támogatták.

Negyedik alkalommal szervezett évzáró gálát a Partiumi Falugazdász Hálózat Szatmárban, amelynek keretében a megye legkiválóbb gazdálkodói mellett elismerő okleveleket vehetnek át azok a termelők is, akik önzetlen búza- és lisztadományaikkal 2024-ben is hozzájárultak a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program, illetve a zöldség és gyümölcs adományaikkal pedig az idei szegények világnapi gyűjtés sikeréhez, illetve két agrár-vándorbölcső is új kis lakójához indult.

hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/13.jpg

Ugyanakkor az ünnepség nem csupán a lassan hátunk mögött hagyott év szakmai munkájának értékeléséről szólt, hanem lehetőséget adott arra is, hogy a hálózat vezetősége köszönetet mondjon mindazoknak, akik szellemi tudásukkal, nagylelkű adományaikkal, önzetlen munkájukkal vagy építő partnerségükkel támogatták küldetésüket.
hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/9.jpg

A Megmaradás Házának nagytermét megtöltő gazdákat elsőként Kovács Szabolcs  szervezeti vezető köszöntötte, s igyekezett röviden összefoglalni az igencsak tartalmas 2024-es évet. Mint hangsúlyozta, a gazdák munkájukkal nem csak családjuk megélhetését biztosították, de közösségeiket is támogatták, és sok nagyszerű dolog — legyen szó búza- vagy zöldségadományról, hazai és nemzetközi versenyeken elért kiemelkedő eredményről, a megyebeli bortermelő vidékeket, pincészeteket és szőlősgazdákat megismertető túrákról — nem valósulhatott volna meg nélkülük. 
hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/15.jpg

A gálát hagyományosan kulturális mozzanatok is színesítik — s a kifejezés most nem csak képletesen volt értendő, ugyanis az avasújvárosi Bokréta Néptáncegyüttes Kalotaszeg szemkápráztató színvilágát hozta el a mérai lakodalmak jellegzetes, évszázados mozdulataival, dallamaival és táncaival koreográfiájában.

Szatmár megye legkiválóbb gazdálkodói

A kivételes tánc után tizenkét kivételes gazdálkodót köszöntöttek, akik az év során különösen kiemelkedő munkájukkal gazdagították közösségüket — díjat kapott Kállai Hajnalka (Az év női agrárvállalkozója), az ombodi Balogh Csaba Gyula (Az év állattenyésztője), a magyarcsaholyi Kálmán Ferenc (Az év gyümölcstermesztője), a kökényesdi Simon Tamás (Az év pálinkakészítője), a csomaközi  Schamagosch Mezőgazdasági Társulás (Az év mezőgazdasági feldolgozója, a From Farmer - to Table termékcsalád), az amaci Jónás Rudolf (Az év fiatal gazdálkodója), Badar Zsolt (Az év gabonatermesztője), a mezőfényi Péli Pékség (Az év péksége), a krasznabélteki Hetei Pincészet (Az év pincészete), a sándorhomoki Gaál Mátyás (Az év zöldségtermesztője), a kisbábonyi Varga Ferenc (Az év méhésze), valamint Schneibli Barbara (Az év kézművese). 

hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/5.jpg

Oklevéllel köszönték meg a falugazdászok az adományokat azoknak a gazdáknak is —  Varga Ferenc (Kisbábony), Diószegi István (Sándorhomok), Gaál Mátyás (Sándorhomok), Erdei Bianka (Szatmárhegy), Tripon Alpár (Ombod)  —
akik a szegények világnapja kapcsán kertjeik zöldség- és gyümölcsterméséből ajánlottak fel. Az adományokat Szatmár megyében a Máltai Szeretetszolgálat, Bihar, Szilágy és Máramaros megyében pedig a térség gyermekotthonai, szociális intézmények közösségi konyháira juttatták el annak érdekében, hogy a gazdák felajánlásaiból friss zöldségek, különféle savanyúságok, tartós alapélelmiszerek kerülhessenek a rászoruló családok, nélkülöző gyermekek és idősek asztalára a téli hónapokban is.
hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/6.jpg

„Jó ideig biztosítva van a kenyér a gyermekek asztalára”

Szabó Julianna, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány, Nagyvárad - Szent Angéla Gyermekvédelmi Központ felelős vezetője azért érkezett Szatmárnémetibe, hogy személyesen is köszönetet mondjon a lisztadományért, s mint fogalmazott „ ha épp 2025 végéig nem is, de jó ideig biztosítva van a kenyér a gyermekek asztalára.”

hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/14.jpg

A Partium Falugazdász Hálózat idén immár ötödik alkalommal indította el Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem adománygyűjtő programját Szatmár, Szilágy, Bihar és Máramaros megyékben. A falugazdászok célja idén is az volt, hogy minél több gazdálkodót bevonjanak a programba, hiszen nem a felajánlott mennyiség  számít, hanem a résztvevők száma. Ugyanakkora értéket képvisel az is, aki csupán 10-20 kilogramm búzával járul hozzá, mint az, aki több tonnával, mert mindannyian a magukénak érzik a programot.
hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/11.jpg

A nyár folyamán Partium szerte összesen 100 gyűjtőponton (Szatmárban 37, Biharban 36, Máramarosban 8, Szilágyban 19 ponton) zajlott az adományok összegyűjtése gazdálkodók segítségével. Novemberig közel 450 gazda és társulat jóvoltából 79.455 kg liszt, 16.500 lej pénzadomány és 970 kg csomagolt liszt érkezett. Az új kenyér ünnepe alkalmából, ebből az adományból kenyeret osztottak szét a négy megye 126 egyházközségének (Biharban 38, Máramarosban 14, Szatmárban 52, Szilágyban 22 közösségnek). 

Új lakók a vándorbölcsőben, különleges kiadvány a falakra

hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/8.jpg

A gála vándorbölcső-átadással zárult — a Partiumban kilenc agrárbölcsőben már több mint száz csecsemőt ringattak szüleik; a vándorbölcsők félévente üdvözölnek új lakókat, jelképezve ezzel is a magyar közösség összetartozását, és hagyományaink továbbörökítését. 
Most a sándorhomoki, zöldségtermesztő Diószegi család kapta a bölcsőt kisfiúk, Tihamér István, míg a Máramaros megyei, Koltói, méhészkedéssel foglalkozó Bencze család kislányuk, Ivett Virág számára.
hirek/2024/12-december/falugazda-evzarogala/17.jpg

Ám az ünnepségről senki nem távozott üres kézzel, ugyanis a Partiumi Falugazdász Hálózat idén fotópályázatot hirdetett azzal a céllal, hogy a mezőgazdasággal kapcsolatos, megörökített pillanatokon keresztül bemutassák közösségünk értékeit és szépségeit 2025-ös falinaptárukban. A felhívásra nagyon sok alkotás érkezett és a döntőbírák egyáltalán nem voltak könnyű helyzetben, hiszen szebbnél szebb fotók közül kellett választaniuk. A csodálatos felvételeknek, illetve természetesen  Vágányik Máriusz, Rosenfeld Nóra,  Kusnyer Barbara, Vajda Béci, Lőrincz Szilárd, Mészáros Nóra és Czinzel László jó szemének köszönhetően egy igazán különleges kiadványt vehettek át a gála résztvevői.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

(Fotók: a szerző és Czinzel László felvételei)