Szatmárnémeti

A munkakeresés lerövidítésének jövője

A felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek iránti kereslet 47%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest (Fotó: pexels.com)
2021.09.24 - 20:30
Az eJobs elindítja az első mesterséges intelligencián alapuló, gyors toborzási szolgáltatást az országban azért, hogy segítse a munkaerőhiány pótlását. Az elmúlt három hónapban 47%-kal nőtt a kereslet a felsőfokú végzettséggel rendelkező jelöltek iránt.

A román munkaerő-toborzó piacvezetője új szolgáltatással, a Skilld-del bővíti portfólióját, amelyen keresztül tovább racionalizálja a toborzási folyamatokat, hiszen a munkaerőpiac a pandémia előtti szintre való visszaállásával sok munkáltatónak ismét tehetségválsággal kell szembenéznie. Csak az elmúlt három hónapban az úgynevezett „white collar”, azaz fehérgalléros kategóriába tartozó, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek iránti kereslet 47%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, sőt, 10%-kal 2019-hez képest is. A fehérgalléros állások zömét bukaresti munkaadók ajánlották, a fővárost követi Kolozsvár, Temesvár és Brassó. Ezen városok mindegyike több mint 11 000 ilyen új munkahelyet ajánlott csak az elmúlt három hónapban. Mivel egyre nagyobb a felsőfokú végzettséggel rendelkező jelöltek iránti igény, a cégek között egyre hevesebb a verseny, és egyre nagyobb a toborzási erőfeszítés, a szakembereket egyre nehezebb kielégíteni, ha új szakmai kihívásról van szó. Továbbra is a fizetés a fő kritérium, amely alapján a szakemberek munkahelyet választanak, de ugyanolyan fontosak a karrierben való fejlődés lehetőségei, illetve a munkaadó által biztosított stabilitás, valamint az átlag feletti juttatáscsomag.


„Nyilvánvaló, hogy a jelöltek preferenciáinak listája az utóbbi időben bővült, tekintettel a munkahelyek egyre bőkezűbb kínálatára, viszont a vállalatok is nagyobb erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy vonzzák a munkáltatókat. Erre a piaci igényre reagálva a Skilld először a román piacon hozza ugyanahhoz az asztalhoz az emberi erőforrást és a mesterséges intelligenciát, hogy a kereslet és a kínálat gyorsabban és hatékonyabban találkozzon. A legújabb technológia segítségével felhívjuk azoknak a jelentkezőknek a figyelmét, akik hajlamosak a profilváltásuknak megfelelő szakmai változásokra, beleértve azokat is, akik nem aktívan keresnek munkát. Futurisztikusan hangzik, de ez a 2021-es valóság, és örülünk, hogy elsőként normalizálhatjuk a mesterséges intelligenciát a HR területén” — fogalmazott Bogdan Badea, az eJobs Romania vezérigazgatója.

Jelenleg a legkeresettebb szakemberek, akikért a legnagyobb erőfeszítéseket teszik a vállalatok toborzáskor, az értékesítési, ügyfélszolgálati, logisztikai, élelmiszer- és forgalmazási osztályok szakemberei. Számukra az utóbbi 3 hónapban több mint 60 000 új állást hirdettek meg. „A jó rész az, hogy amikor megpróbáljuk racionalizálni a toborzási folyamatokat, akkor már több mint 4,6 millió önéletrajzból álló adatbázisból indulunk ki, amelyek az eJobs világegyetemben gyűltek össze a romániai piacon eltöltött közel 22 év alatt. A még jobb rész az, hogy ehhez hozzáadódnak az ún. látens tehetségek, és sikerül megteremtenünk a jelentkezők legnagyobb ökoszisztémáját a romániai piacon, és összekapcsolni őket a piaci állásajánlattal. Azt szeretnénk, ha 2023 végére az új üzletág az eJobs forgalmának 10%-át képviselné” — emelte ki Bogdan Badea. A Skilld legnagyobb haszna és egyben fő célja a felvételi folyamatok lerövidítése, ami előnyös mind a túl hosszú időtartamra panaszkodó jelöltek, mind a munkáltatók számára.


„Egy humánerőforrás-szakértő kevesebb mint 10 másodperc alatt elolvashat egy önéletrajzot, és megtudhatja, hogy ez-e az, amit keres. De amikor ennek a szakembernek több száz, sőt, ezer önéletrajza van egy nap alatt, ezek a másodpercek hihetetlenül sok órás munkává alakulnak. A mesterséges intelligencia ezt másodpercek alatt teszi meg, függetlenül a jelöltek számától” — teszi hozzá Bogdan Badea.

Szilágyi Kinga