Belföld

A munkaerőpiac egy hónap háború után

A külföldi célországok közül továbbra is Németország, Hollandia és Franciaország a legkeresettebb (Fotó: eJobs.ro)
2022.03.30 - 19:00
Több mint 38 ezer új állást hirdettek meg az eJobs.ro állásközvetítő portálon az utóbbi egy hónapban, 13%-kal többet, mint a háború előtti időszakban, és 62%-kal többet 2021 azonos időszakához képest — derül ki az eJobs legfrissebb közleményéből.

Egy kifejezetten hosszú és nehézségekkel tele hónapot tudhat maga mögött a világ, hisz az ukrán-orosz konfliktus, az Ukrajnában zajló háború rányomta minden területre a pecsétjét, minden ágazatban nehezebben haladnak a folyamatok, mondhatni az egész világon. Ennek ellenére a romániai munkaerőpiac továbbra is felívelőben van, hiszen a február 24.–március 23. időszakban a vállalatok országszerte több mint 38 ezer álláslehetőséget kínáltak a munkát keresőknek, ez 13%-os növekedést feltételez a háborút megelőző időszakhoz és 62%-os növekedést a tavalyi év azonos időszakához képest — közölte az eJobs, Románia piacvezető állásközvetítő portálja.

A legkeresettebb munkahelyek az elmúlt hónapban a kereskedelem, szolgáltatások, a telefonos ügyfélszolgálat, az IT, illetve az élelmiszeripar területein voltak, az összes állás 53%-át ezeken a területeken tették közzé. Illetve a közzétett állások 94%-a teljes munkaidős volt az említett időszakban. Továbbá az elmúlt egy hónapban megjelentek a kizárólag ukrajnai személyeknek hirdetett állások is, emellett pedig több mint 1300, önkéntességet felölelő munkalehetőséget is közzétettek, ez közel 400%-os emelkedést jelent az ezt megelőző időszakhoz képest. A részmunkaidős állásokkal kapcsolatban is jelentős növekedés figyelhető meg, hisz 79%-kal több ilyen típusú munkát hirdettek meg a háború kitörése óta, és 63%-kal többet 2021 azonos időszakához képest. A közzétett állások között egyre több olyat vehetünk észre, aminek a leírásában szerepel az ukrán nyelvtudás is, mint feltétel. „Az eJobs.ro platform történelmében először került be az ukrán nyelv, mint a munkáltató által felállított feltétel az első 15-be. Egyre több állás kerül be abba a kategóriába, amelyet kizárólag az ukrajnaiak munkavállalásának segítésére hoztunk létre, nap mint nap növekszik ezen állások száma, ami bizonyítja, hogy a hazai munkáltatók szolidárisak és segítőkészek ezekben a nehéz időkben.

A jobb állások viszont az olyan ukrajnaiaknak vannak meghirdetve, akik saját anyanyelvük mellett ismerik és beszélik az angol nyelvet is, hisz ők a többi meghirdetett állásra is szabadon jelentkezhetnek” — osztotta meg Roxana Drăghici, az eJobs.ro értékesítési vezetője. Az elmúlt négy hétben a legtöbb új állást, több mint 15 900-at továbbra is Bukarestben regisztrálták. Meglepő tény viszont, hogy hosszú idő után sem tudja sem túllépni, sem kiegyenlíteni Kolozsvár, Temesvár és Jászvásár a fővárosi állásajánlatokat, ezekben a városokban fejenként 4000 új álláslehetőséget hirdettek meg. Hiába van csökkenőfélben a külföldi álláslehetőségek iránti érdeklődés az országban — 9,5%-ról 8%-ra csökkent az elmúlt egy hónapban —, hisz a külföldi állásokra való jelentkezések száma megnőtt. A február 24-e és március 23-a közötti időszakban az összes jelentkezés 1,8%-át a külföldi állások tették ki, szemben az elmúlt időszakkal, amikor ez csupán 1,6% volt. 2021 azonos időszakában ez az arány 1,1% volt. A célországok továbbra is Németország, Hollandia, Franciaország, Görögország és Belgium, ide érkezett a legtöbb jelentkezés az eJobs platformon keresztül.

„Bár az ukrajnai inváziót követő első 2–3 napban a munkaerőpiacon enyhe stagnálás volt tapasztalható, a munkaadók nagy része akkoriban nem tudta lereagálni a helyzetet, mostanra viszont túlnyomórészt az év eleji toborzási tervekhez tértek vissza. Amennyiben a fegyverszünet az elkövetkező időben gyorsan kialakul, és a gazdasági hatások nem gyakorolnak jelentős hatást az üzleti környezetre, arra számíthatunk, hogy a toborzás hasonló, ha nem magasabb intenzitással folytatódik, mint az év elején, amikor a munkaerőpiac rekordszinten volt” — zárta gondolatait Roxana Drăghici.

Szilágyi Kinga