Egészség

A monitor, a dohányfüst, légkondi – mind árt a szemnek

2015.04.21 - 16:32

A szem egészségével továbbra is keveset foglalkoznak az emberek, pedig a legfontosabb érzékszervek közé tartozik.  

Talán a legtöbb tévhit a szemhez kapcsolódik. Ezek közül az egyik leggyakoribb, amit szinte mindenki hallott már gyerekkorában, azt állítja, hogy a sötétben olvasás rontja a szemet. Az erre vonatkozó kutatások szerint azonban a sötétben olvasásnak nincs semmilyen negatív hatása a látásra, vagy annak minőségére. A szakemberek szerint a tévhit hátterében az állhat, hogy a nem megfelelő fényviszonyok megerőltetik a szemet, így könnyebben elfárad. A másik ilyen tévhit, ha nem hordjuk a szemüveget, akkor lassabban romlik a szemünk. Nos, bármilyen furcsa is, ennek épp az ellenkezője igaz: vagyis, ha nem hordunk szemüveget, a látásunk akkor indul rohamos romlásnak.  Az előzőekhez hasonlóan, meglehetősen gyakori, és széles körben elterjedt tévhit az is, hogy a számítógépek képernyője, egész pontosan a monitorokból kibocsátott sugárzás, károsítja a szemet. Szerencsére a mai modern eszközökben a sugárzás már annyira elenyésző, hogy az nem befolyásolja a szem egészségét. A képernyőre meredés, a koncentrálás, és az ebből következő túlerőltetés, és a pislogás hiánya miatt kialakuló szemszárazság viszont igen.

Ezek károsítják a szemet:

1. Dohányfüst

A cigarettázás, függetlenül attól, hogy aktív résztvevői, vagy passzív elszenvedői vagyunk, két irányból is árt a szemnek. Egyrészt a nikotin érszűkítő hatású, ami roncsolja a szem hajszálereit, másrészt a füstös, szennyezett levegő szemszárazságot okoz.

2. Légkondi

Jó odafigyelni a használatukra, a száraz, "konzerv" levegő ugyanis nem tesz jót a szem nyálkahártyájának, kiszárítja azt.

3. Napszemüveg hiánya

Az, hogy a bőrt védeni kell a káros UV-sugárzástól, szerencsére lassan beépül a köztudatba, ám azt, hogy a szemet is védeni kell, csak kevesen tudják. Épp ezért, ha erős napfénynek vagyunk kitéve – vízparton, havas sportok közben – mindig legyen nálunk napszemüveg.

4. Alváshiány

Érdemes lenne úgy szervezni a mindennapokat, hogy beleférjen a szakértők által is ajánlott 7-8 óra alvás, a kevés alvás ugyanis a kimerültségen, általános panaszokon és ingerültségen kívül, árthat a szem állapotának is.

5. Éheztetés

Bármilyen furcsán is hangzik, egy olyan szervet is ki lehet éheztetni, mint a szem. A nem megfelelő folyadékbevitel miatt a szem nyálkahártyája szomjazni kezd és kiszárad. A kiegyensúlyozott, A és C-vitaminban gazdag, omega zsírsavakat is tartalmazó táplálkozás védi a szemet.