Szatmárnémeti

A modernizálás után jobb forgalmat várnak

2020.03.10 - 14:26

Jobb körülmények várják az elárusítókat és a vásárlókat is a szatmárnémeti nagypiacon és kispiacon is, a kérdés az, hogy a piacterek modernizálása elegendő lesz-e ahhoz, hogy a bevásárlóközpontok mellett versenyben maradjanak. Az eladókat kérdeztük.

A márciusi hónap nemcsak a tavasz kezdetét jelenti, hanem a piaci forgalom fellendülésének reményét is, legalábbis az árusok körében. A zöldségek és gyümölcsök bőséges felhozatala mellett igen keresettek már a különböző vetőmagok is. Azok, akik rendelkeznek melegházzal, az enyhe időjárásnak köszönhetően korán elkezdhetik a veteményes előkészítését. A bőséges kínálat ellenére az eladók szerint a piac nem megy már úgy, mint évekkel ezelőtt, és ezt több szempontból is alátámasztották. Hiába az újítások és a korszerűsítés mindkét piac esetében, sokan érzik úgy, hogy nem tudják felvenni a versenyt a plázák kínálatával. Ráadásul a piaci fejlesztések ellenére még mindig vannak olyan hiányosságok, amik megnehezítik az elárusítók dolgát, hívta fel a figyelmünket Docsa Etel egri termelő. „Én már lassan 15 éve járok a szatmárnémeti kispiacra, szóval van viszonyítási alapom arról, hogy milyen volt a piac az újítás előtt, és milyen most. Jó lépésnek találom a fejlesztést, viszont vannak olyan dolgok, amik szerintem kimaradtak, és igencsak fontosak lennének a piacon. Az egyik legnagyobb gond, hogy a hely nagyon huzatos. Rossz időben semmi nem véd meg a széltől, és sajnos azt kell mondjam, az esőtől sem, mert gyakran ázunk, ha a szél befújja az esőt. Továbbá a tető sem a legjobb. Az utóbbi napokban, esős időben sokszor fordult elő, hogy a réseken becsöpögött a víz. Annak sem látom értelmét, hogy ha valaki előre fizet az asztal bérléséért, ami már önmagában is eléggé borsos — 3,5 lej egy négyzetméter —, akkor annak miért kell napidíjat (7 lej) is fizetnie” — fogalmazott az egri őstermelő.

Egy másik, neve elhallgatását kérő árus véleménye szerint egyelőre nagyon keveset adnak a biztonságra. A zárak, amik az új asztalokon vannak, nagyon gyengék, minimális erőfeszítéssel feltörhetők, ezért aki használja az asztalok alatti zárható szekrényt, saját maga vett rá lakatokat. Nagyon rossz az is, hogy kocsival nehezen megközelíthető a piac, így reggelente sok időt pazarolnak el az eladók az áru behordásával. Gondot jelent a piactér nyitvatartása is, 16 óra körül az eladóknak már szedelőzködniük kell, mert 17 órakor bezár a piac. A piaci árus szerint igazán nyitva maradhatna a piactér hosszabb ideig, hiszen bár az idősek reggel megejtik a bevásárlást, a legtöbb ember 8-tól 17 óráig dolgozik. Mivel a piaci eladóknak már a munkaidő lejárta előtt el kell menniük, sok klienstől esnek el, főleg a késő tavaszi és a nyári időszakban, amikor az idő is jobb. Így akkor ne is csodálkozzunk azon, hogy az emberek inkább bevásárlóközpontokba és plázákba járnak vásárolni, azok ugyanis késő estig nyitva vannak, magyarázta. A piaci eladó azt is nehezményezte, hogy a sok kiadás mellett — asztalbérlés, napi jegy kifizetése — még a piaci illemhelyért is fizetniük kell, minden egyes alkalommal, amikor használják. Bár nem egy hatalmas összeg, de sok kicsi sokra megy, tette hozzá.

A piaci árusok között vannak azonban olyanok is, akik úgy látják, az élelmiszerpiacok korszerűsítése volt a kulcsa a piac fellendülésének. Egyesek úgy vélik, hogy azáltal, hogy modernizálták a piacokat, megnőtt a forgalom is, hiszen egy sokkal emberibb és barátságosabb környezet fogadja a vásárlókat, mint azelőtt. Ők bizakodón tekintenek a jövőbe, és úgy gondolják, hogy az újítások előbb vagy utóbb elérik a céljukat. Ekképpen gondolja Felleg Ferenc is, aki Kispeleskén termeli az eladásra szánt termékeit. „Én úgy gondolom, hogy a felújításnak már most látszanak a biztató jelei. Sokat javultak a körülmények az előző évekhez képest, az ide látogató vásárlókat egy tisztább és modernebb környezet fogadja. Nekünk, eladóknak is jobb, ha megfelelő körülmények között tudjuk árulni termékeinket, és reményeim szerint ismét fellendül majd a piaci élet. Bár a bevásárlóközpontok igen nagy konkurenciát jelentenek, úgy gondolom, az újítások által mi is versenyben maradhatunk.”

A nagypiac esetében több eladó is panaszkodott a parkolóhelyek hiányára. Az elárusítók úgy gondolják, hogy mivel a plázáknál és más bevásárlóközpontoknál parkolóhelyek sokasága várja a vevőket, az emberek szívesebben és kényelmesebben vásárolnak ott, mint az élelmiszerpiacokon.

Kallós András