Szatmárnémeti

A mikrovilág csodái — vándorkiállítás a Kölcseyben

2025.01.12 - 11:13
A Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban január 13-án 12 órakor megnyíló kiállításon a tudomány és a természet mikroszkopikus szépségeibe pillanthatnak bele az érdeklődők Ujvári Zsolt fényképein keresztül.

A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum új fotókiállítása nem egy szokványos, csak a természetfotók bemutatására szorítkozó tárlat. Ujvári Zsolt fényképei önmagukban is különlegesek és elkápráztatóak, azonban azzal, hogy leírásokat is mellékel a fotóihoz az ismeretterjesztés új dimenzióit nyitja meg előttünk. Ez a kiállítás kapocs a hagyományos múzeumi térben zajló
természetfotós bemutatkozás és a virtuális térben adott lehetőségek között.

Megszoktuk,a mai világ már afelé halad, hogy minden átkerül a virtuális térbe, a fotóink, a videóink, az
újság, a tévéadások, stb. Ebben a kiállításban az az újszerű, hogy most megfordítjuk a folyamatot és ezt a sajátos univerzumot a virtuális térből áthozzuk a múzeum kiállító terébe.
Ujvári Zsolt biológus, ezen belül entomológus vagyis rovarász szakember. Biológusként immár húsz éve foglalkozik rovarokkal és pókszabásúakkal, régebben akadémiai kutatóként, professzionális szinten, azonban manapság már „csak” amatőr fotósként és virtuális ismeretátadóként.
A világhálón levő közösségi oldalán, a Zsolt Ujvari Nature Photography név alatt osztja meg az általa készített fotókat. Itt nem a szokványos természetfotók fogadják a látogatókat szinte napi rendszerességgel, hanem egy egészen hihetetlen világ tárul fel előttük.
Mint egy nagyon felkészült idegenvezető, aki imádja a munkáját és nagyonis ért hozzá, biztos kézzel kalauzol bennünket egy másik univerzumba. A képei lenyűgözőek, a leírásai pedig tudományosak és mesések egyszerre. Van, aki Fekete Istvánhoz hasonlítja, de annyira egyedi a stílusa, hogy ha valaki olvasta pár írását, akkor ezer közül is felismeri.

A kiállítás során egyszerre nézhetjük a fotót, olvashatjuk a fotós által írt szöveget, és a rajongók „kommentjeibe” vagyis hozzászólásaiba is bepillantást nyerhetünk. Olyan, mintha egy közösségi térben lennénk, de a múzeumban mégis egyedi ez, és sokkal intimebb. Nekünk kell felfedezni az egyes élőlényeket, megtalálni a legmeghökkentőbbet közülük és eldönteni,
hogy melyik lesz a kedvencünk. Ki hallott már a gömböcugrókákról, vagy a villás gömböcökről, esetleg a sünbogárról? Többek között a gombostű fejénél kisebb tartományban élők elvarázsolt világát tárja elénk ez a kiállítás.

A tárlat alapgondolata az, hogy megmutassa, hogyan is lehet a közösségi médiát jó és hasznos ismeretek terjesztésére használni. Mindenkit arra bíztatok, hogy próbálja ki ezt a fordított tapasztalást!
Jó szórakozást kívánok!

Váncsa Klára,
a kiállítás kurátora