A mesterséges intelligencia és az újdonságokra mindig jól reagáló autópiac viszonya volt a téma az Autonet-Sziget péntek délutáni, interaktív beszélgetésén a Partiumi Magyar Napokon.
Több, a mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos tévhitet is feloldottak annak kétórás eseménynek az idején amelyiknek vendégei Lieb Mihály (az Autonet Import egyik alapítója és részvényese), Leitner István (ZES Zollner Electric ügyvezetője), Márton Áron (BMW és Ford márkakereskedések ügyvezetője) és Gyenes Emanuel (Dakar Rally legenda) voltak. Ezt augusztus 16-án tartották, a Partiumi Magyar Napok szatellit-rendezvényeként.
Elhangzott például, hogy az MI az ember helyett dönteni soha nem fog, csak segíti az embert a helyes döntéshozatalban, a hatékonyság elérésében. Az MI téved és fog is tévedni, mert még nagyon „fiatal”, de hazudni, félrevezetni nem, hacsak az ember nem készteti erre. Az MI nem rossz, de lehet rosszra használni, mint ahogy lehet rosszra használni bármelyik – amúgy igencsak hasznos –, hétköznapi használati tárgyat.
A tudomány „jelenlegi” állása szerint az MI nem fogja tudni behelyettesíteni az embert, csak átvállalni attól az ismétlődő feladatok ellátását, az ember számára átláthatatlan információhalmazok megszűrését, az adatbázis építést és az automatizálható dolgok elvégzését.
Az MI-t a gyártási logisztikában már használják, például nagyon sok helyen már az keres a raktárakban, vagy internetes ajánlatok között, flottahasználatot elemez, vagy „szól” ha valami fogytán van. Autóba telepítve például tud alkatrészt, fogyóeszközt figyelni és értesíti az autóst, ha mondjuk idő előtt jelentkezik kopás valamelyik csapágyban, vagy a korábbi időszakhoz képest kevésbé hatékony az autó hűtési rendszere.
Az MI jó, az MI szép
Az MI-től nem kell félni, azt jóhiszeműen kell az ember szolgálatába állítani, összegeztek a beszélők és ami a lényeg: aki az MI-ből kimarad, lemarad!
Princz Csaba
(Nyitókép, illusztráció: freepik.com/chandlervid85)