Szatmárnémeti

A mentőkre irányul a figyelem

2016.07.28 - 08:31

Tavaly ünnepelték első ízben Romániában a Mentőszolgálat Napját, ez pedig idén, a szolgálat 110. éves évfordulóján sem lesz másként.

Július 28-án van a mentők napja, amikor azoknak mondanak köszönetet, akikre a legnagyobb szükség van baj esetén. Bukarestben ma nagyszabású ünnepség keretében köszöntik az egészségügyieket, a rendezvényen pedig a Szatmár Megyei Mentőszolgálat menedzsere, Gabriela Opriș, valamint egy orvos, egy asszisztens és egy mentős is részt vesz egy B1 típusú autóval. A fővárosi rendezvényen ingyenes mérésekkel egybekötött bemutatókat tartanak a mentősök.

„Szatmárnémetiben szintén mérésekkel egybekötött nyílt napra készülünk a Mentőszolgálat Napja alkalmából, de csak a fővárosi eseményeket követően, augusztus első felében” — tájékoztatott dr. Tarța Lucian, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat szóvivője

A Mentőszolgálat Napja alkalmából pedig következzen néhány igen hasznos információ arról, hogy ki hívhat mentőt, mikor kell hívni, mit tegyünk, amíg a szakemberek a helyszínre érnek.

Mentés szükségessége esetén bárki hívhat mentőt az ország területén az egységes segélyhívó, a 112-es tárcsázásával.

Minden olyan esetben riaszthatók, amikor a beteg azonnali ellátásra szorul: ha életveszély vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés stb.); baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén;

megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt; ha erős fájdalom vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (pl. fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás stb.); ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg saját maga vagy mások életét veszélyezteti. Alapszabály, hogy a sérültet nem szabad mozgatni, illetve csak a feltétlenül szükséges mértékben, de ha veszélyzónában — például egy forgalmas út közepén — találunk rá, ki kell hoznunk onnan.

Mentőhívás esetén az alábbi kérdések szerint tegyük meg a bejelentést: 1. Milyen jellegű vészhelyzet áll fent, mi történt? — Szorítkozzunk a tényekre, minél rövidebben és pontosabban mondjuk el a problémát, annál hamarabb indulhat a segítség; 2. Hol történt az eset? — Ha a cím nem egyértelmű, akkor próbáljuk elmagyarázni a helyszín megközelíthetőségét, gondoskodjunk útbaigazító segítségről; 3. Adjuk meg nevünket, telefonszámunkat, amin elérhetők vagyunk. Ha ezután megszakad a vonal, vagy új információkra van szükség, így vissza tudnak hívni. Ne felejtsék el, pontatlan cím esetén a mentők nem fognak odatalálni az önök segítsége nélkül!

A bejelentés megtörténte után pedig térjünk vissza a beteghez, ha tudunk, nyújtsunk elsősegélyt, illetve folytassuk az elsősegélynyújtást.

 

Bumbuluț Krisztina