Szatmárnémeti

A meleg miatt a mentősöket is gyakrabban riasztják

2016.07.14 - 09:00

A nagy melegben, annak ellenére, hogy megnövelték a szolgálatot teljesítők számát, hosszabb időbe kerül, míg kiérnek a mentők a riasztások helyszíneire, rengeteg ugyanis a segélykérés.

Sajnos, a megnövekedett igénylések miatt, a kánikulai időszakban hosszabb időbe kerül, amíg kiérünk a riasztások helyszínére, még annak ellenére is, hogy megemeltük az ügyeletező kollégák számát és több mentőautóval dolgozunk, mint általában. Éppen ezért arra kérjük a lakosságot, csak abban az esetben forduljanak a mentőszolgálathoz, ha valóban nagy a baj” — hívja fel a figyelmet a Szatmár Megyei Mentőszolgálat közleményében.

A mentősök egyúttal azt tanácsolják a lakosoknak, hogy a nyár folyamán, amennyiben lehetséges, kerüljék az erős napsugárzást 11 és 18 óra között. Igyanak naponta legalább 1,5–2 liter vizet, anélkül, hogy megvárják a szomjúság érzetének kialakulását. Kánikulai időszakban pedig javasolt egy-egy pohár víz elfogyasztása 15–20 percenként. Nagy melegben ne igyanak alkoholos italokat, még sört vagy bort sem, mert ezek fokozzák a kiszáradást, de a kávé és a cukros üdítők sincsenek jó hatással ilyenkor a szervezetre, mert vizelethajtók. Fogyasszanak lédús gyümölcsöket és zöldségeket: dinnyét, szilvát, paradicsomot, uborkát.

A kánikulai napokon a fülledt meleget nehezen viselők töltsék lehetőleg árnyékos, hűvös helyen, megfelelő folyadékbevitellel (ásványvíz vagy tea) és gyakori zuhanyzással előzzék meg az esetleges rosszullétet.

A krónikus betegek — szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők, máj-, vese-, tüdő- vagy keringési problémákkal küszködők — a meleg, nyári időszakban keressék fel családorvosukat, és fokozottan tartsák be a szakember által előírt gyógyszeres kezelést és életmódbeli javaslatokat.

Fontos, hogy autóban még néhány percre, lehúzott ablak mellett se hagyjunk őrizetlenül kisgyermeket. A kicsik teste hidegben könnyen lehűl, de hőségben könnyen fel is melegszik, így gyorsan súlyos hőkimerülés, életveszély jelentkezhet. A háziállatokra is figyeljünk jobban oda, bevásárláskor a kisállatokat se hagyjuk az autóban! A nagy melegben az autóvezetők is nagyobb veszélynek vannak kitéve, romlik a koncentrációkészség, meghosszabbodik a reakcióidő, nagyobb a balesetveszély.

Vigyázzanak nagyon a családtagjaikra is: a gyerekeknek, időseknek, fogyatékkal élőknek rendszeresen kínáljanak vizet, még akkor is, ha ők nem kérik. Ha lehet, tartsák a kapcsolatot az idős, magányos szomszédaikkal, rokonaikkal, barátaikkal, érdeklődjenek az egészségi állapotukról.

Ájulásos rosszullét esetén legjobb, ha hűvös, árnyékos helyen lefektetjük a segítségre szorulót, hiszen így az átmeneti vérkeringési zavar hamar rendeződhet.

Bumbuluţ Krisztina