Belföld

A megyében is próbálják megoldani a távoktatást

2020.03.12 - 11:40

Távoktatásra buzdítja a romániai tanárokat Monica Anisie ügyvivő tanügyminiszter: arra kéri a pedagógusokat, hogy online tanórákat adjanak. Ez viszont csak úgy tud működni, ha minden diák rendelkezik a szükséges számítástechnikai eszközökkel.

Monica Anisie ügyvivő oktatási miniszter felhívást intézett a tanárokhoz és tanítókhoz, hogy járuljanak hozzá nyílt oktatási erőforrásokkal a tanítási folyamathoz, tekintettel arra, hogy a koronavírus-veszély miatt kényszervakációt rendeltek el az iskolákban. Facebook-bejegyzésében a miniszter azt írja, a megyei tanfelügyelőségeknek a CRED nevű projekt által biztosított infrastruktúra révén lehetőségük van feltölteni az internetre oktatási anyagot, amelyhez minden romániai tanuló és pedagógus hozzáférhet.

„A tanítási folyamat folytatása érdekében felhívást intézünk a pedagógusokhoz, hogy járuljanak hozzá a red.educred.ro honlapon elérhető oktatási anyagok számának növeléséhez. Az anyagokat közvetlen módon feltölthetik a platformra azok a pedagógusok, akiknek van fiókjuk (@educred.ro típusú fiók), vagy a projekt keretében alkalmazott e-learning-szakértőkhöz fordulhatnak (ezek listája megtalálható a minisztérium honlapján: http://s9.ro/14lt)” — tájékoztat Anisie. Tekintve, hogy a CRED projekt az elemi és általános osztályokban tanító pedagógusoknak szól, a minisztérium létre akar hozni egy YouTube-csatornát a középiskolások részére.

„Felkérjük a tanárokat, hogy készítsenek leckevideókat. Az ehhez szükséges műszaki felszerelést a Román Televízió biztosítja ingyenesen a tárcával aláírt szerződés értelmében. A felvételek elkészítéséhez egy űrlap kitöltésével lehet segítséget kérni, a következő linken: http://s9.ro/14lu” — mutat még rá a tanügyminiszter.

Szatmár megyében, főként a végzős évfolyamok esetében a legtöbb tanintézményben, ha virtuálisan is, de továbbra is feladatokkal, tananyagokkal látják el a diákokat. Így van ez például a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban, ahol a felkészítő tanárok külön csoportokat hoztak létre diákjaik számára, ahol megoszthatják egymással a fontos tudnivalókat.

Az Oktatási Minisztérium arra kéri az oktatókat, hogy bátran vegyék igénybe a különböző ingyenes applikációk segítségét is. Ilyenek például a Microsoft és Google nagyvállalatok oktatástechnológiái, amelyek lehetőséget nyújtanak online órák megtartására, egyfajta online osztálytermet biztosítva, így ezeken keresztül át lehet adni a segítségükkel elkészült oktatási segédanyagokat, tartalmakat, s az oktatók a kiadott feladatok megoldásait is ellenőrizhetik ezeken keresztül.

Az internetes távoktatás viszont csak úgy tud egységesen működni, ha otthon minden diák rendelkezik az ehhez szükséges számítástechnikai eszközökkel. Ott, ahol ez mostanra már nem idegen, volt már példa a tananyag ilyen jellegű leadására, feladatok kiosztására, konzultációra, az olyan tanintézményekben, mint például a szatmári főgimnázium, nem lesz gond a használatával. Ahol viszont eddig még nem éltek ezekkel a lehetőségekkel, valamint sok diáknak nincsen otthon számítógépe, internet-hozzáférése, ott ez továbbra is problémás marad.