Huszonhatezer látogatót vonzott ebben az évben a nagykárolyi Károlyi-kastély. A 2019-re megfogalmazott cél: nagyszabású, a tömegeket megmozgató kiállítást elhozni Nagykárolyba.
Az előző évihez képest ebben az évben némileg csökkent a látogatók száma a nagykárolyi Károlyi-kastélyban. Dr. Hágó Attila Nándor, a Nagykárolyi Városi Múzeum részlegvezetője ennek kapcsán emlékeztetett, hogy például az amerikai filmforgatás okán is sokáig zárva volt az intézmény. Ezzel is magyarázható a visszaesés, és persze azzal is, hogy idén sem volt igazán „nagy dobás”,olyan kiállítás, amely megmozgatta volna a tömegeket. Persze ezzel együtt sincs ok a szégyenkezésre, hiszen hozzávetőleg 25–26 ezren látogatták meg a hajdani főúri lakban lévő kiállításokat, tárlatokat.
Tavaly kicsivel maradtak 30 ezer alatt. A legtöbben 2014-ben voltak, akkor több mint 40 ezren fordultak meg a Károlyi-kastélyban. Igaz, akkor nyílt meg a kastélyban az Afrika Expó elnevezésű vadásztrófea-kiállítás. Hágó Attila Nándor elmondta, hogy már terveznek új, nagyszabású tárlatokat a 2019-es esztendőre.
Az év elején a Károlyi-kastélyban megnyitották a Hungarikumok elnevezésű tárlatot. Ezt szerették a látogatók, hiszen számos, a hétköznapi életben is használt tárgy szerepel a hungarikumok listáján, s mintegy tudatosult bennük mindez. „A kollégák, a barátok közül szinte mindenki tudott hozni magával valamit otthonról” — részletezte a múzeumvezető. Több előadásnak is szervezője, társszervezője volt az intézmény, ezek regionális vagy nemzetközi jelentőségű évfordulókhoz kötődtek. Évről évre sikeres rendezvény a Múzeumok éjszakája. 2018-ban a kedvezőtlen időjárás miatt nem sikerült elérni az ezerfőnyi látogatói számot, ám a több mint 900 is szépnek minősíthető.
Hágó Attila Nándor ebben az évben főleg a különféle ásatásokkal volt elfoglalva — gyakorlatilag hét hónapon keresztül —, így a saját rendezvények megszervezésére nem maradt ideje. Társzervezőként főként a Gróf Károlyi Kulturális Turisztikai Központtal működtek együtt. Mint érdekességet megemlítette Csorján Melitta kortárs képzőművész kiállítását, amelynek szervezői voltak. A nagykárolyi közönség érdeklődve fogadta a szürreális alkotásokat — mondta. Népszerű volt a bányavirágokat bemutató kiállítás is — ennek keretében a saját gyűjteményüket állították ki. Három tárlat létrehozásával is kivették a részüket a gyulafehérvári román nagygyűlés 100. évfordulója okán tartott egész éves rendezvénysorozatból. Mindezek mellett ebben az évben is tartottak különféle tematikus előadásokat az oktatási intézményekben. A szakember elmondása szerint különösen fontosak az ilyen múzeumpedagógiai alkalmak (mind a külső helyszínen, a kastélyban, avagy régészeti kutatások helyszínén zajlók), hiszen a gyerekek rendszerint élményekkel gazdagodnak, sokuk elkezd érdeklődni a múlt iránt. „Vannak olyanok, akik lelkesen mesélik, hogy öt-hat éve egy előadás alkalmával láttak egy bronzkardot, és ennek a hatására kezdtek el érdeklődni a bronzkorszak iránt” — fejtette ki Hágó.
Nagyrészt magyarországi turisták keresik fel a kastélyt. Három-négy ottani utazási irodával is van rendszeres kapcsolatuk. Ezek a turisztikai ügynökségek egész évre előre megtervezik a kastélylátogatási alkalmakat. Ugyan a számok tekintetében kevesebben vannak, de jönnek romániai turisták is — emelte ki Hágó Nándor. Például többekkel találkozott a Bukaresti Turisztikai Vásáron, akik jelezték, hogy voltak már a nagykárolyi kastélyban. Egyébként továbbra is a megye egyik büszkesége a Károlyi grófok egykori kastélya. Amennyiben magas rangú küldöttség érkezik Szatmár megyébe, bemutatják a vendégeknek a kastélyt — mondta el Hágó Nándor.
Megyeri Tamás Róbert