Szatmárnémeti

A megye 15 százaléka erdőterület

2021.06.30 - 12:03

Forţiu Marcel Ioan mérnök, a Szatmár Megyei Erdészeti Hivatal vezetője beszámolt az általa vezetett intézmény elmúlt évi tevékenységéről a legutóbbi prefektusi kollégiumi ülés keretében. Forţiu elmondta, hogy a szatmári erdészeti hivatal állami és magántulajdonban levő erdőket felügyel, ugyanakkor pénzügyileg független intézményről van szó.
Megyénkben öt erdőkerület működik (Barlafalu, Sárközújlak, Avasfelsőfalu, Szatmárnémeti, Tasnád), 7 vadászati alap, 6 kitermelési alap és 5 fatelep, amelyek biztosítják az erdőgazdálkodás felügyeletét és ellátását minden erdőben, tiszteletben tartva a területiség elvét és az erdészeti rendszer előírásait.
Szatmár megye 15 százalékát borítják erdők, mely 66 698 hektárt jelent. Az erdészeti hivatal 28 156 hektár állami tulajdonban levő területet felügyel, melyből 27 074 erdő, 1082 hektár pedig egyéb terület. Ezenkívül az erdészeti hivatal különféle szerződések alapján 15 909 hektár magánerdő-területet is adminisztrál. A megyénkbeli erdők 66,07 százalékát kezeli az erdészeti hivatal, míg 33,93 százalékát más kezelők, de sajnos arra is van eset, hogy senki nem gondozza az erdőterületeket. A hivatal által gondozott erdőterületből 28 156 hektár állami tulajdonban van, 10 653 hektár a helyi területi-közigazgatási egységeké, míg 5255 hektár esetében más típusú tulajdonosokról beszélhetünk.
Ami az erdők összetételét illeti, kiderül, hogy megyénkben 832 hektár, az erdőterület 3,1 százaléka tűlevelű fákkal borított, míg 26 247 hektár, azaz 96,9% lombhullató. A tűlevelű erdőkben lucfenyő (451 hektár), fenyő (1 hektár) és egyéb tűlevelű fák (381 hektár) találhatók, míg a lombhullató erdőkben a legelterjedtebb a tölgy- (13 201 hektár) és a bükkfa (7735 hektár), derül ki Forţiu beszámolójából.
Az idei évben több erdei út rehabilitálását is szeretnék megvalósítani, elsősorban olyan utakról van szó, melyek turisztikailag is fontos szerepet töltenek be, ugyanakkor szeretnék növelni a nem faértékesítésből származó bevételeiket, de természetesen a faanyag értékesítése továbbra is meghatározó tevékenységeik között marad majd.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Fatolvajok ellen vetik be a mesterséges intelligenciát

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez.
Szatmárnémeti

Fakitermelés: nagyon nehéz munkakörülmények és fokozott balesetveszély

Az erdészeti és fakitermelési ágazatban végzett tevékenységek során a dolgozók gyakran szembesülnek kedvezőtlen és nehéz munkakörülményekkel, illetve halálos vagy nagyon súlyos következményekkel járó balesetek kockázati tényezőivel.
Vidék

Megtépázta az aszály a vadállományt is

A szatmári erdő és mezők állatai mellett sem vonult el az idei aszályos nyár észrevétlenül, beszűkültek az életterek, sok helyen itatással kellett besegítenie a vadgazdálkodásnak.