Csak bírósági úton lehet véget vetni a szomszédok közötti viszálykodásnak, békéltet és büntet ugyan a városi rendőrség és a polgármesteri hivatal, de megoldást nem kínálnak.
Sajnos nem új keletű és nem is ritkán előforduló probléma — főleg a régi építésű tömbházak esetén —, hogy az elöregedett és rosszul záró vagy repedt fürdőszobai szerelvények miatt az egyik szomszéd áztatja a másikat. Sajnos nem új keletű gond az sem, hogy az eláztatott, szenvedő fél békés úton nem tudja rendezni az ügyet, nem tudja elérni azt, hogy a lakását önhibájából eláztató szomszéd kijavítsa az általa okozta károkat, és emiatt elmérgesedik a jószomszédi viszony. A helyzet az, hogy csak bírói döntés és végrehajtói akció nyomán lehet megoldani a problémát, a polgármesteri hivatalok és a városi rendőrségek is illetékesek az ilyen ügyekben, de csak rábeszélni, fenyegetni, vagy büntetni tudnak, kártérítést kikényszeríteni nem. A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálati irodájában elmondták, az önkormányzat csak olyan esetekben jár el, ha bejegyzett lakóközösséggel rendelkező tömbházban élő szomszédok között történt káresemény, ha nincs jogi entitással rendelkező lakóegyesület, nem tudnak érdemben foglalkozni az üggyel. Mindkét esetben értesíthető ugyanakkor a városi rendőrség — Szatmárnémetiben a 0361–919-es telefonszámon —, de végső megoldást ők sem ígérnek. Ioan Precup szatmárnémeti városi rendőrigazgató lapunknak elmondta, ha ilyen jellegű bejelentés érkezik, első lépésben megpróbálják az ügy békés úton való rendezését elérni. Ha ez nem megy, megbírságolják az áztatót, azonban az áztatás okozta kár megtérítését, a lakásban keletkezett károk helyrehozatalát nem tudják kötelező módon elrendelni.
Levélírás
Mindkét hatósági eljárást megkerülhetik viszont azok, akik notórius áztató alatt laknak, jelen feltételek mellett a közvetkezőképpen: átvételi visszaigazolással postázott levélben vázolják a helyzetet a szomszédnak, hivatkozva ebben arra is, hogy az ügyet többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült békés úton rendezni, illetve hogy az áztatást okozó fürdőszobai szerelvények cseréjét vagy javítását kérik a szomszédtól, valamint az áztatás lakásban okozott kárának megtérítését, a helyreállítási költségek fedezését. A levél átvételétől számított húsz-harminc naptári napnyi határidőt szokás adni a kellemetlenségeket okozó szomszédnak ahhoz, hogy elvégezze a további károkozás megszüntetése érdekében kért munkálatokat, és figyelmeztetni kell a levélben arra, hogy amennyiben ez nem történik meg, per fog indulni ellene. Két, a román polgári törvénykönyvben leírt szabályozásra érdemes hivatkozni a levélben, illetve később a bíróságon. Az egyik a 630-as paragrafusban szereplő, a jószomszédi viszony fenntartásáról szóló szabályozás, a másik pedig az 1357-es paragrafusban vázolt, a saját tettért vállalt felelősségről szóló passzus. A levelet két példányban érdemes írni, a feladónál maradó mellé kell csatolni az átvételi visszaigazolással való küldést igazoló postai nyomtatványt.
Princz Csaba