Szatmárnémeti

A meglepetések még csak most kezdődnek

2020.12.07 - 06:45

A rendszerváltás óta tapasztalt legalacsonyabb választási részvétellel zárultak a szavazóházak vasárnap este az országban s ez alól nem volt kivétel Szatmár sem, ahol a voksolásra jogosultak 29,26%-a járult az urnák elé (a hivatalos nyilvántartások értelmében 313 ezer szavazót vártak, de persze az már más kérdés — hosszú évek óta —, hogy közülük valójában hányan is élnek itthon).

„Úgy saccoljuk, hiszen a számlálás még javában zajlik, hogy jelöltjeink 33–38 ezer szavazatot kaptak, ami azt jelenti, hogy megtartjuk a két képviselői és egy szenátori helyünket a parlamentben, de az sem kizárt, hogy a hármas fogat négyfősre bővül” — fogalmazott Pataki Csaba megyei RMDSZ-elnök és tanácselnök tegnap késő este a szövetség székházában, ahol Turos Lóránd szenátor-, Magyar Lóránd és Nagy Szabolcs képviselőjelöltekkel, illetve Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármesterrel vettek részt az eredményvárón. Valamennyien köszönetet mondtak azon szatmáriaknak, akik rászánták azt a 10–15 percet, és elmentek szavazni, s mint hangsúlyozták, a legfontosabb az (lenne), hogy mielőbb megalakuljon az új kormány, elkezdődjön a parlamenti munka, s elkészüljön az ország jövő évi költségvetése. „Persze bármennyire is szeretnénk az új kormány mielőbbi megalakulását, arra még várni kell — és nem kizártak a további meglepetések sem, hiszen a most még csak az exit poll eredményeiről beszélünk, s bár ezek szerint mind a Victor Ponta volt miniszterelnök vezette Pro Románia, mind a Traian Băsescu volt államfő által alapított Népi Mozgalom Párt (PMP) elérte az 5%-os bejutási küszöböt, de ez csak a szavazatok megszámlálása után lesz bizonyos. S ha mégsem ugrották meg, az ő parlamenti helyeik is visszaosztásra kerülnek, ami megint átalakítja az erőviszonyokat, no és ne feledkezzünk meg a külföldi szavazatokról sem, amelyek szintén nyomnak a latba” — fejtette ki Pataki.

Az erőviszonyok pedig ugyancsak képlékenyek, s a nem végleges eredmények szerint hajszálnyiak a különbségek, hiszen a Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatok 30,6%-át, míg a kormányzó Nemzeti Liberális Párt a voksok 29,1%-át kapta, az USR–PLUS pedig 16%-ot. (Összehasonlítva a négy évvel ezelőtti eredményekkel: a szociáldemokraták népszerűsége alaposan megcsappant, a nemzeti liberálisoké viszont nem nőtt túlzottan, mint ahogy az USR–PLUS-é sem). A helyzet jelen állása szerint egyik nagy párt sem kapott annyi szavazatot, hogy kényelmesebb parlamenti többséget tudjon magáénak, s valakivel vagy valakikkel társulniuk kell(ene) ennek eléréséhez. Hogy ki kivel fog paktumot kötni, azt még nem lehet tudni — azt viszont már igen, hogy szóba sem jöhet semmiféle együttműködés az USR–PLUS és a PSD között; ezt már az urnazárást követő percekben egyértelműen kijelentette Dan Barna és Dacian Cioloş pártelnök is. No meg az is eléggé elképzelhetetlennek tűnik, hogy Klaus Iohannis államfő a szociáldemokratákat bízza meg kormányalakítással, hiszen azért is ragaszkodott tűzön-vízen át a választások mostani megtartásához, hogy „megszabaduljon” a PSD parlamenti többségétől. 

Szabó Kinga Mária

Fotó: Czinzel László

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A polgármesteri mandátumok 6,81%-át szerezte meg az RMDSZ az országban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) a polgármesteri mandátumok 53,24%-át, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a 34,69%-át, az RMDSZ pedig a 6,81%-át szerezte meg a vasárnapi önkormányzati választásokon.
Belföld

Kelemen Hunor: erős képviseletre van szükség!

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap Csíkkarcfalván kijelentette: arra szavazott, hogy a magyar közösségnek erős hangja legyen az Európai Parlamentben, és tovább fejlődjenek a magyarlakta települések.
Szatmár megye

Választás 2024, Szatmár megye - Percről percre!

Szatmár megyében hat városban és ötvennyolc közigazgatási egységben összesen 340 szavazóházban kezdődött meg 2024 június 9-én reggel 7 órakor a helyhatósági és európai parlamenti választás.