Belföld

A megemelt fizetések után jár a pótlék

2017.02.17 - 15:05

A kormány plusz juttatásokat szabályozó határozattervezete értelmében az egészségügyi dolgozók jövedelmét már a megemelt alapbér alapján számolnák ki.

 

Úgy néz ki végre, hogy a Sanitas Szakszervezeti Szövetség minden eddigi követelése teljesülhet, amennyiben megszavazzák a kormánynak azt a határozattervezetét, amely többek között magában foglalja az egészségügyi dolgozók jövedelmére vonatkozó módosításokat is. Az ősz és tél folyamán zajló érdekképviseleti megmozdulások voltak annak a kormány által újonnan elkészített határozattervezetnek az elsődleges mozgatórugói, melyek alapján az egészségügyben dolgozók fizetéseit is újraszámolják. Az egészségügyi minisztérium honlapján közzétett tervezet szerint az alapfizetésének 25 százalékát fogja kapni havi pótlékként az az egészségügyben dolgozó alkalmazott, aki a fertőző betegségeket kezelő kórházban, illetve osztályon, a szülészeten vagy laboratóriumban dolgozik, illetve a közegészségügyi igazgatóságoknak a vírusokkal és baktériumokkal foglalkozó alkalmazottja.

Akik laboratóriumokban kémiai és biológiai kutatásokat végeznek, oltóanyagok kifejlesztésével foglalkoznak, illetve nagy erejű lézerrel dolgoznak, 15%-os pótlékot fognak kapni, ahogyan a vérközpontok alkalmazottai, illetve a sterilizálással és a szennyvíztisztító rendszer takarításával foglalkozó dolgozók is. A kormány határozattervezete ugyanakkor 10 százalékos plusz juttatást ír elő többek között az állatkísérleteket végző szakembereknek, a liftkezelőknek, illetve a hűtőberendezéseket és a toxikus hulladékot kezelő alkalmazottaknak.

Ötszázalékos plusz juttatást kapnak a fénymásoló eszközökkel, valamint a folyamatosan mínusz 10 Celsius-fok alatti hőmérsékletben dolgozó alkalmazottak.

A különösen veszélyes körülmények között dolgozó egészségügyi alkalmazottak alapbérük 85%-át kapják pótlékként. Ebbe a kategóriába tartoznak a közegészségügyi igazgatóságok azon munkatársai, akik a szaktárca által veszélyesnek minősített járványok megfékezésében vesznek részt, akik a HIV-fertőzöttség kimutatásához szükséges mintákat gyűjtik és elemzik, valamint az égési sérülteket kezelő klinikákon, illetve osztályokon dolgoznak.