A következő hetekben derül csak ki, mennyire „agresszív” a SARS-CoV-2 vírus omikron variánsa — mondta szerdai sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila. A tárcavezető kedden Brüsszelben részt vett az Európai Unió egészségügyi minisztereinek tanácskozásán, amelyen az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ ismertette az új vírustörzset. Beszámolója szerint az eddigi adatok egyértelművé teszik, hogy az omikron variáns fokozottan fertőző, de az okozott tünetek súlyosságáról még nincs kimerítő ismeretanyag. Dél-Afrikában főleg fiatalok fertőződtek meg ezzel a variánssal, akiknél nem okozott súlyos betegséget. A miniszter hozzátette: a szakértők abban reménykednek, hogy a fertőzőképesség növekedésével a vírus patogenitása csökkenni fog, viszont addig is be kell tartani az egészségügyi óvintézkedéseket.
Rafila beszámolója szerint a brüsszeli tanácskozás résztvevőinek az volt az álláspontjuk, hogy az omikron vírustörzs megjelenése miatt javasolt a lakosság beoltása a harmadik dózissal is. Ugyanakkor várhatóan kötelezővé teszik az Európai Unión belül utazáskor a nyomonkövetési űrlap kitöltését is, a fertőzött személyek és a kontaktszemélyek mielőbbi azonosítása érdekében.
Magyar kollégájától kért tájékoztatást
Az egészségügyi miniszter arról is beszélt, hogy a magyar egészségügyi tárca illetékesétől tájékozódott arról, hogyan használják a Favipiravirt a magyarországi járóbeteg-ellátásban. Beszámolója szerint az uniós szakértők megoldást keresnek arra, hogy kereskedelmi gyógyszertárakban is forgalmazhatók legyenek a járóbeteg-ellátásban alkalmazható antivirális gyógyszerek. Egyelőre csak Magyarországon használják a járóbeteg-ellátásban a Favipiravirt, ezért magyar kollégájától kért erről bővebb tájékoztatást.
Rafila felhívta a figyelmet arra is, hogy „nagyon-nagyon rossz megoldás” lenne oltás helyett antivirális gyógyszereket használni, ezek ugyanis sokkal súlyosabb mellékhatásokat produkálhatnak, mint a vakcinák. Ha az antivirális gyógyszereket járóbeteg-ellátásban is elkezdik használni, a családorvosoknak nagyon pontos útmutatásokat kell majd követniük, és nagyon körültekintően kell felírniuk a pácienseiknek az ilyen jellegű készítményeket — nyomatékosította.
Készül az új Covid-igazolvány
Az egészségügyi miniszter elmondta, hogy néhány napon belül elküldik a parlamentnek a Covid-igazolvány használatáról rendelkező új törvénytervezetet, és abbéli reményét is kifejezte, hogy a törvényhozás még decemberben elfogadja a jogszabályt. Alexandru Rafila elmondta, hogy a közegészségügyi intézet (INSP) szakembereivel együtt már dolgoznak a törvényjavaslaton. A tárcavezető emlékeztetett, hogy az új tervezet a járványügyi mutatókhoz kötné a Covid-igazolvány használatát, azaz csak akkor vezetnék be, amikor három héten át nőnek az esetszámok.
Tájékoztatási kampány
A koronavírus-járvány elleni védekezési szabályok betartására felszólító tájékoztatási kampányt indít a kormány az év végi ünnepek előtt, a helyi önkormányzatokkal összefogva. Rafila elmondta, hogy arra hívják majd fel a figyelmet az év végi ünnepek idején, hogy a megelőzést tekintsék szabálynak az emberek. „Nem kívánunk megbüntetni senkit, mert nem a szankcionálás a siker kulcsa, de nyilván bírságolni fogunk, ha a helyzet megkívánja” — jelentette ki a tárcavezető.
Sok a fals pozitív nyálteszt
Meglepően magas a fals pozitív nyáltesztek aránya — tájékoztatott az egészségügyi miniszter, aki úgy vélekedett, a szülők tájékozatlansága, a teszteléssel kapcsolatos tapasztalatlansága lehet az egyik ok. Emlékeztetett: az eredményt a teszteléstől számított 15–30 percen belül kell leolvasni, ha ennél később jelenik meg a fertőzöttséget jelző csík, az már nem releváns. Hírösszefoglaló