A gázzal együtt feltörő talajvíz is nehezíti a tűzoltók dolgát, a vízpára ugyanis eloltja a lángokat, ami aztán messze hangzó dübörgéssel újralobban — vagy riasztópisztollyal újralobbantják.
Víz is, tűz is, gáz is. Bővült a természeti elemek palettája a nagymajtényi fúrótoronynál, ugyanis tegnap kora hajnalban a nagy nyomással feltörő gáz mellett jelentős mennyiségű mélységi talajvíz is a felszínre tört, veszélyeztetve a most kivételesen biztonságot jelentő lángokat; riasztópisztolyos újralobbantásuk döreje megrezegtette a vidéket és nagyon megrémítette a lakosságot. Hasonló dörejek hallatszottak egész nap, ugyanis a feltörő víz-gőz egy-egy pillanatra csökkentette a lángok nagyságát, majd egy szomszédos lángnyelv újralobbantotta, egyfajta gejzírkitöréshez téve hasonlóvá a fúrótornyot. Mint a helyszínre érkezett dr. Raed Arafat államtitkár és a kanadai szakemberek is hangsúlyozták: a kis- és nagymajtényiak biztonságban vannak, és bár mindenki szeretné, ha mihamarabb elolthatnák a tüzet és megszüntethetnék a „gázszivárgást”, nem sietik el a műveleteket, hiszen a biztonság mindennél fontosabb.
Eseménydús napjuk volt tegnap a már 11. napja lángoló nagymajtényi földgázfúró toronynál szolgálatot teljesítő katasztrófavédelmiseknek — igaz, a történések nem mindenike volt pozitív. Hajnali 1 óra körül a továbbra is nagy nyomással feltörő gáz mellett ugyanis jelentős mennyiségű mélységi talajvíz is a felszínre tört, amely szinte-szinte eloltotta a lángokat — a levegőbe jutó gőz-gáz keverék pedig különösen robbanékony elegyet alkotott —, ezért a betonplatformról mindenkit visszarendeltek, és egy riasztópisztolyból leadott lövéssel újralobbantották a tüzet. A robbanásszerű belobbanás hatalmas dörejjel járt, ami nemcsak a levegőt, de a talajt s a házak ajtóit-ablakait is megrezegtette, nagy riadalmat okozva a lakosság körében. Hasonló, kisebb vagy nagyobb intenzitású, de a lakosság számára semmiféle veszélyt nem jelentő dörejek „tarkították” egyébként az egész tegnapi napot — amelyek a szél irányától függően hol Kis-, hol Nagymajtényban hallatszottak erősebben —, ugyanis a feltörő víz-gőz egy-egy pillanatra csökkentette a lángok nagyságát, majd egy szomszédos lángnyelv újralobbantotta, egyfajta gejzírkitöréshez téve hasonlóvá a fúrótornyot. A talajvíz feltörése miatti nehézséget némiképp ellensúlyozta, hogy a tűzoltók megkezdték a hatalmas, 1000 Celsius-fok feletti hőségtől eldeformálódott, majd összeomlott torony kútba hullott roncsainak eltávolítását — igaz, a roncsok elmozdításával maga a tűzfészek is módosult, s a lángok oválisan elnyúló formában törnek fel —, s amint ezzel végeznek, megkezdik a torony vörösen izzó vas lábszerkezetének szétvágását is. A művelet nem csak azért különösen nagy kihívás, mert szinte képlékennyé hevült fémszerkezet-maradványt kell szétszerelni hidraulikus fogókkal, hanem mert a több méter magasan lobogó lángok között történik, speciális védőfelszerelésben, miközben a betonplatformról folyamatosan locsolják, mintegy vízből levő védőpajzzsal védve a tűzben dolgozókat.
Tegnap a helyszínre érkezett dr. Raed Arafat államtitkár is, aki mint fogalmazott, a napi videokonferenciák mellett személyesen is látni akarta, mi történik Nagymajtényban, főképp a lakosság biztonságát tartva szem előtt, valamint a kanadai szakemberekkel is személyes megbeszéléseket akart folytatni. A földgázfúró toronyi terepszemlét követő sajtótájékoztatón Arafat a műveleti irányítást vezető Daniel Dragne országos tűzoltóparancsnokkal közösen vette végig az elmúlt tíz nap eseményeit a december 18-a hajnali riasztástól kezdve a terület nagyszabású és sok esetben országos premiernek számító előkészítéséig. „Gratulálok a tűzoltóknak a katasztrófahelyzet felügyeléséért, a helyszíni, embert próbáló körülmények közötti szolgálatteljesítésért, a terep előkészítéséért — hiszen hatalmas erő mozgósításával, az ország különböző pontjairól érkezett, speciális nehézfelszerelésekkel napok alatt kiépítették a 720 négyzetméteres, egyenként 1,64 tonnás betonlapokból álló platformot, összeállították a 3,3 km hosszú vízvezetékrendszert, felállították a 70 köbméteres víztartályokat; mindent megtettek annak érdekében, hogy a beavatkozás biztonságosan történhessen meg” — mondta Arafat, többször is nyomatékosítva: a lakosság nincs veszélyben. „Igaz, a dörejek, a dübörgés természetesen nagyon riasztó, de jelen pillanatban ennél nagyobb veszély nem leselkedik rájuk. Veszélyben a torony körül szolgálatot teljesítő tűzoltók vannak, de hát ez mindig s minden tűzoltóra érvényes” — tette hozzá.
Mint elhangzott, a kút teljes megtisztítását követően a kanadai szakemberek ereszkednek le a kútfőig, hogy megállapítsák, mekkora károsodást szenvedett, illetve hogy szükséges-e a berendezés teljes cseréje, valamint ekkor fog megtörténni a tűz teljes eloltása is, speciális vegyi anyagokkal. „Egyik legfőbb feladatunk egyensúlyt találni a gyorsaság és a biztonság között, hiszen mindenki azt szeretné, hogy minél hamarabb eloltsuk a lángokat, de nem gyorsíthatjuk fel a műveleteket a biztonság rovására. Kényes és percről percre dinamikusan változó a helyzet, hatalmas a hőség, és a műveletek egy része attól függ, a szél épp milyen irányba fújja a lángokat-gőzt-gázt, de aggodalomra nincs ok. Évente átlagosan 60 ilyen és hasonló fúrótoronytűzzel birkózunk meg” — fogalmazott a kanadai szakembercsoportot vezető Jeffrey Auld, hozzátéve ugyanakkor azt is: jelen pillanatban nehéz pontosan megmondani, hány napot vesz majd igénybe az oltási és helyreállítási művelet. „Legelsősorban a kútfő állapotára kell teljes és tiszta rálátásunk legyen, addig azt sem tudjuk pontosan megállapítani, mitől is szabadult fel és lobbant be a nagy mennyiségű földgáz épp akkor, amikor a védőszelepet akarták rászerelni a torony tetejére. Ezt követően a műveletek két hétig vagy két hónapig is eltarthatnak, volt már rá példa, hogy a feltételezettnél hamarabb sikerült befejeznünk, de arra is, hogy a saccoltnál több héttel is elhúzódott. Ismétlem: nem sietjük el a dolgokat, a biztonság mindennél fontosabb!” — hangsúlyozta. A lakossági kártérítéssel kapcsolatos újságírói kérdésre — hiszen nagyon sokan jelezték már, hogy itt-ott megrepedeztek a házfalak, tönkrementek a nyílászárók — úgy fogalmaztak: a művelet befejezését követően kerül majd sor egyfajta kárfelmérésre, ám ez már nem a mentési szakemberek feladata lesz. Szintén újságírói kérdésre válaszolva mondták el, hogy rendszeres méréseket végeznek, s a környezetszennyezés és kiemelten a levegőszennyezés minimális, valamint Dragne tűzoltóparancsnok megerősítette a hírt, amely szerint a kelet-magyarországi tűzoltók felajánlották segítségüket, „ám mi most nem oltani akarunk, hanem épp lángolni hagyni; amikor majd elérkezünk a végső oltási fázishoz, visszatérünk a magyarországi kollégák felajánlásához is” — mondta.
Szabó Kinga Mária