Szatmárnémeti

A Magyar Tudomány Ünnepe a BBTE-n

2019.11.04 - 11:00

A Megoldási lehetőségek az oktatási rendszer változásaira című konferencia november 7-én 13 órától veszi kezdetét a BBTE szatmárnémeti kihelyezett tagozatának épületében (Petőfi u. 47. sz) — tájékoztatott Szabó-Thalmeiner Noémi intézményvezető.

A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretén belül Megoldási lehetőségek az oktatási rendszer változásaira címmel tart konferenciát a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata, együttműködve a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) Oktatási-nevelési és pszichológiai szakbizottságával — tájékoztatott Szabó-Thalmeiner Noémi intézményvezető. A konferencia színes programajánlatot nyújt az érdeklődőknek, hiszen plenáris előadások, tematikus szekció-előadások és műhelymunkák várják a regisztrált jelentkezőket. Oktatási berkekben ismert tény, hogy augusztus hónap folyamán a minisztérium új tantervet bocsátott ki az óvodai nevelés számára, melyben az eddigiekhez képest nagyobb hangsúlyt fektetnek a szabad játék óvodai alkalmazására. E változásra reflektál a konferencia első vendégelőadója, dr. Pálfi Sándor, a Debreceni Egyetem tanszékvezető főiskolai tanára, aki a szabad játékról mint az óvodáskorú gyermek lelki szükségletéről tart előadást. Az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazásának lehetőségeiről, a szabad játék óvodai alkalmazásának módjáról a Kővérné Toldi Zita debreceni óvodapedagógus vezette műhelymunkán tudhatnak meg többet az érdeklődő óvodapedagógusok. A nagy érdeklődésre való tekintettel a műhelymunka két csoportban fog zajlani, hogy lehetőség szerint minden regisztrált pedagógus részt vehessen az interaktív csoportmunkában.

Szabó-Thalmeiner Noémi elmondta, hogy az óvodapedagógusoknak felajánlott műhelymunkával párhuzamosan, ugyancsak két csoportban Stresszmenedzsment foglalkozást tart dr. Szabó Kinga és dr. Farkas Zsuzsa, a BBTE Alkalmazott Pszichológiai Intézet adjunktusai, melynek során a résztvevők ötleteket kaphatnak arra nézve, hogyan menedzseljék idejüket, hogyan szervezzék meg munkájukat annak érdekében, hogy kordában tarthassák a mindennapi stressz-szintjüket. A műhelymunkákkal párhuzamosan tematikus szekció-előadásokat hallgathatnak meg a résztvevők változatos témákban. Huszonöt előadás keretében egyetemi oktatók, gyakorló óvodapedagógusok, tanítók, tanárok mutatják be legújabb kutatási eredményeiket, jó gyakorlataikat, illetve külön szekcióban lehet megismerni szatmári szerzők idén megjelent tankönyveit, oktatási segédleteit, egyetemi jegyzetét. A sokszínűség a tematikus előadásokat is jellemzi, hiszen szó lesz anyanyelvi nevelésről az óvodától a líceumig, zenei és képzőművészeti nevelésről, az oktatás folyamatát eredményesebbé tévő digitális eszközökről, interaktív módszerekről, illetve időutazást is tehetünk, megismerve a kolozsvári magyar történeti iskolák kiemelkedő egyéniségeit 1872–1919 között, valamint a Szatmárnémeti Római Katolikus Kisdedóvóképző Intézet működését 1892–1923 között.

A konferencia szüneteiben könyvvásár is lesz, ahol többek között Winkler Márta Örömmel nevelni című könyvét lehet megvásárolni. A konferencia záróakkordjaként dr. habil. Fűzfa Balázs irodalomtörténész, az ELTE egyetemi docense 64 perces előadást tart az élményközpontú irodalomtanításról, amely oktatási szinttől függetlenül igazi tudományos csemegének ígérkezik minden pedagógus számára — tette hozzá az intézményvezető.

Elek György