Több kutatás is bebizonyította, hogy a vásárlók hajlandóak akár többet fizetni egyes szolgáltatásokért, ha az anyanyelvükön szolgálják ki őket — hívta fel a figyelmet Talpas Botond, az Igen, tessék! mozgalom vezetője. Szatmári cégek is csatlakozhatnak.
— Hamarosan Szatmárnémetiben is meg fognak jelenni az üzletek bejáratainál az Igen, tessék! matricák. Mi a céljuk a kis zöld matricáknak?
— A matricák és az Igen, tessék! mozgalom célja az, hogy összekösse a magyar vásárlókat a magyar nyelven is kiszolgáló cégekkel, szolgáltatókkal. Ez a matrica segít abban, hogy a vásárlók tudják, ha zöld matricát látnak, akkor állandó magyar nyelvű kiszolgálásban részesülnek, amennyiben sárga matricát látnak, akkor időközönként, azaz részlegesen biztosított a magyar nyelvű kiszolgálás, amivel gyakorlatilag kitágítjuk az anyanyelvhasználat terét, bátran köszönhetnek és beszélgethetnek anyanyelvükön a kliensek, amikor az üzlethelyiségbe belépnek.
— Az Igen, tessék! honlapja is egy olyan felület, ahol a kereslet-kínálat egymásra találhat. Ez hogy működik?
— A vásárlók a honlapunkon található kulcsszavas kereső segítségével az autószereléstől a fodrászon át a fogorvosig gyakorlatilag bármilyen szolgáltatásra rákereshetnek. Nem csak a helyieknek, hanem turistáknak vagy a városban ideiglenesen tartózkodóknak is nagy segítség lehet, hiszen ők kevésbé tudják, hol találnak magyarul is kiszolgáló pizzázót vagy szabót.
— Miért fontos az üzletek számára, hogy segítsék a klienseiket a nyelvválasztásban?
— A magyarul is kiszolgáló cégek rendelkeznek egy plusz gazdasági értékkel, többlettel, amit sok esetben nem fogalmaznak meg a klienseik számára. Több kutatás is bebizonyította, hogy a vásárlók hajlandóak akár többet fizetni egyes szolgáltatásokért, ha az anyanyelvükön szolgálják ki őket. Biztos ön is járt már úgy, hogy hosszan beszélgetett egy üzleti eladóval, de csak a végén derült ki, hogy mindketten magyarok. A matricás helyeken ez ritkábban vagy egyáltalán nem fordulhat elő. Arra biztatunk minden vállalkozást, hogy minél többet vállaljanak be az anyanyelvi kiszolgálás palettájából. Két vagy háromnyelvű menüvel, a helyiségben többnyelvű feliratok kihelyezésével tovább növelhető a magyar anyanyelvű vásárlók komfortérzete.
— Hogyan regisztrálhat egy cég? Milyen típusú szolgáltatások lehetnek érdekeltek?
— Bármilyen városból lehet regisztrálni, ha az adott szolgáltatás megfelel a mozgalom paramétereinek. A minimális csatlakozási feltétel az időszakos vagy részleges magyar nyelvű kiszolgálás biztosítása és a sárga matrica kihelyezése. A cégek regisztrációja ingyenes, regisztrálni az igentessek.ro honlapon lehet az adatlap kitöltésével.
Minden szolgáltatás érdekelt lehet, de vannak szolgáltatástípusok, amelyeknél erősebb a bizalmi faktor. Ilyenek például a jogi, orvosi, egészségügyi szolgáltatások. A kolozsvári tapasztalatainkból kiderült, hogy a víz- és gázszerelők esetében is inkább az anyanyelvű szolgáltatást választják, mert ezeket a problémákat néha még anyanyelven is nehéz elmagyarázni. De ismétlem, bármilyen cég, vállalkozás, szolgáltatás csatlakozhat.
— Három hete indult nálunk, Szatmárnémetiben a mozgalom, hogy halad a partnergyűjtés?
— Összesen több mint 700 partnercégünk van, az utóbbi időben legtöbben Szatmárnémetiből csatlakoztak, már több tucat vállalkozás regisztrált. A matricák kihelyezése időbe telik, azt postán kapják meg a partnereink vagy átvehetőek a Szatmári Friss Újság szatmárnémeti szerkesztőségében, de néhány héten belül láthatóak lesznek.
— Mit terveznek hosszú távon, más városokban is indul a mozgalom?
— Terjeszkedni szeretnénk és ebben óriási segítség a honlapunk. Szeretnénk minél több olyan erdélyi városba eljutni, ahol a magyarság nem képezi a lakosság többségét, és minél több olyan céget bevonzani, amely megfelel a mozgalom paramétereinek. A célunk az, hogy a magyar nyelvet használó közönséget és a mozgalomhoz csatlakozott partnereinket a lehetőségeink és eszközeink révén segítsük.