Nagykároly

A Lovarda működjön lovardaként!

2013.10.11 - 09:02

„Sikeresen működő turizmushoz fel kell újítanunk történelmi látnivalóinkat, hogy legyen mit megmutatnunk a Nagykárolyba látogató, kikapcsolódni érkező vendégeinknek.” Ez is elhangzott október 10-én a Lovarda felújítását célzó projekt nyitórendezvényén.

 

Újabb határon átívelő HU-RO-s, azaz magyar-román partnerségben zajló projekt kerül kivitelezésre a következő időszakban Nagykárolyban. A projekt hivatalos nyitórendezvényére tegnap, a Károlyi-kastély konferenciatermében került sor, a projekt készítőinek és az érdeklődőknek a részvételével. A projekt, melynek révén megújul a Károlyi-kastély parkjában található grófi Lovarda épülete, illetve melynek során 26 viaszfigurából áll panoptikummal is bővül a kastély látványosságainak száma, a lovasturizmust hivatott ismét meghonosítani, illetve népszerűsíteni a vidéken. A nagyszabású elképzelés kivitelezéséhez magyarországi partnere is van a nagykárolyi önkormányzatnak, mégpedig a nyírbátori önkormányzat. Az önkormányzatokon kívül a Nyírbátori Görögkatolikus Egyházközség, valamint a Nyírbátori Lovas Sport- és Hagyományőrző Egyesület és a Nagykárolyi Equus Lovasegyesület szerepelnek partnerekként.

A csütörtöki nyitórendezvényen az érintett önkormányzatok képviselői is jelen voltak. Elsőként házigazdaként Kovács Jenő polgármester üdvözölte a jelenlévőket, s szólt a projektről is. Az elöljáró kifejtette, hogy nagy örömére szolgál az a tény, hogy több közös munkában is részt vehetett már a nyírbátoriakkal, s ez a mostani azért is fontos, mert általa a hőn áhított turisztikai előny-kovácsolás is hatékonyabb lehet. „A turizmus beindításához vissza kell állítanunk azt, ami volt, hogy legyen mit megmutatni azoknak, akik városainkba érkeznek. Ha itt Lovarda volt, akkor legyen lovarda, és használjuk ki az ebben rejlő lehetőségeket! Öt évvel ezelőtt senki sem gondolta volna, hogy Nagykároly, a kastély révén, a megye legfőbb turisztikai vonzerejével bír majd. Ha sikerül véghezvinnünk, amit elterveztünk, akkor nem lesz lehetetlen az évi százezres látogatószám sem. Én úgy gondolom, ez nem elérhetetlen. Nyírbátorban van egy fürdő s egyéb látnivalók, Nagykárolyban szintén vannak látnivalók, s így egymás turizmusát kölcsönhatásba helyezve elérhetjük a sikert” — fogalmazta meg Kovács.

Balla Erzsébet, Nyírbátor polgármester asszonya a projekt magyarországi vonatkozásáról beszélt. Elmondta, hogy a lovasturizmus beindítása véleménye szerint egyik fontos pillére lehet annak a munkának, melyre ennek a térségnek az idegenforgalmát alapozni lehet. Kiemelte, hogy a mostani, 1,5 millió eurós összköltségvetésű projekt nagyjából egyenlő részben oszlik meg a két fél között. A polgármester asszony azt is megjegyezte, hogy szerinte nem túlzó Kovács elképzelése a várható látogatószámmal kapcsolatban, mert a nyírbátori turisztika fellendítését célzó beruházások révén 174 000 turista kereste fel Nyírbátort tavaly.

Veress Anikó, az Equus Lovasegyesület elnöke kiemelten beszélt a Lovarda épületének múltjáról, fontosságáról, valamint az általa vezetett egyesület munkájáról. 13 éves fennállásuk óta, napi szinten, komoly munka folyik, sok-sok gyermek, fiatal vesz részt foglalkozásaikon. Egészséges gyermekek fegyelmet tanulnak, míg a sérült gyermekekre egyfajta fejlesztő hatással van a lovassport.

A Lovarda leomlott részének újraépítése, a meglévő épületek felújítása mellett a projekt keretében 26 viaszfigura is elkészül, melyek hat jelenetben elhelyezve, a kastély három termében kapnak helyet. A nagykárolyi történelem, irodalmi és egyházi élet ismert alakjainak viaszmásai az adott kor hangulatát idézik fel a látogatók előtt.

A projekt összértéke 1 536 230 euró, ebből Nagykárolynak 675 434 euró jut. Nagykároly önrésze, azaz, amit a városnak kell hozzátennie: 13 000 euró. A munkálatok már folynak, a projekt befejezésének időpontja jövő év augusztus 31., s ha megvalósul a csütörtökön bemutatott látványterv, az eredmény nagyon szép lesz.

Tőtős Tímea