Szatmárnémeti

A legtöbb bölcsőde maradt az önkormányzatoknál

2021.12.29 - 12:08

A tanfelügyelőségektől kikért és összegyűjtött adatok alapján elmondható, hogy az országban működő 395 bölcsődéből 148-at ajánlottak a tanügyminisztériumnak átvételre, a többi 247 marad a helyi önkormányzatok fennhatósága alatt. A 2021. szeptember 10-ei 100-as sürgősségi kormányrendelet értelmében az önkormányzatok — melyek a bölcsődék működtetői voltak — október elsejéig dönthették el, hogy megtartják-e a bölcsődéket, vagy átadják azokat a tanügyminisztériumnak. Szatmár megyében Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Sárközújlakon és Avasfelsőfaluban működnek bölcsődei csoportok, így ezen önkormányzatok dönthettek arról, hogy megtartják-e ezeket, vagy átadják az oktatási minisztériumnak, és akkor ezeket hozzácsatolják valamelyik jogi személyiséggel rendelkező óvodához. Megyénkben összesen 12 bölcsőde működik, melyek közül kettőt adtak át a tanügyminisztériumnak, 10-et megtartottak az önkormányzatok. Szatmárnémeti és Avasfelsőfalu megtartotta a kisdedóvókat, míg Nagykároly és Sárközújlak átadta azokat a tanügyminisztériumnak. A bölcsődék számára különálló jogi személyiséget kell létrehozni, nem működhetnek már a szociális igazgatóságok alárendeltségében, mint eddig. Van néhány megye, ahol minden bölcsődét megtartottak a helyi hatóságok: Beszterce-Naszód, Brăila, Brassó, Călăraşi, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Ilfov, Mehedinţi, Neamţ, Szilágy, Tulcea, Vrancea, ugyanakkor Arad, Bákó, Botoşani, Buzău, Giurgiu, Hunyad, Ialomiţa és Teleorman megyékben minden bölcsődét átadtak a tanügyminisztériumnak a helyi önkormányzatok. Azok az önkormányzatok, amelyek megtartották a kisdedóvókat, standard fejkvóta-támogatást kapnak a tanügyminisztériumtól, mely tanévenként 15 ezer lejt tesz ki gyermekenként.
Az edupedu.ro felmérése a rendszer egy sajnálatos hiányosságára hívja fel a figyelmet: több megyében, köztük Szatmárban sincs pedagógus-gyermekgondozó alkalmazva a kisdedóvókba. Bukarest mellett Beszterce-Naszód, Brăila, Brassó, Buzău, Călăraşi, Krassó-Szörény, Dâmboviţa, Dolj, Ialomiţa, Iaşi, Mehedinţi, Neamţ, Olt, Szeben, Szilágy, Szatmár, Tulcea, Vâlcea, Vrancea és Vaslui megyékben nincs pedagógus-gyermekgondozó a bölcsődék személyzete között, melyekre egyre nagyobb szükség lenne. Szatmár megyében a két átadott bölcsődében 15, az önkormányzatok hatáskörében lévő bölcsődékben 118,25 tisztséget töltenek be a bölcsődei alkalmazottak, ám pedagógus-gyermekgondozó egy sincs. A Kölcsey Ferenc Főgimnázium vezetősége felismerte ennek a szaknak a fontosságát és hiányát, ezért meg is hirdette a pedagógus-gyermekgondozó osztályt, mely nagyon hamar be is telt, ám tanévkezdéskor mégsem indulhatott el az osztály, különböző adminisztratív okok miatt. Nem hivatalos információk szerint a következő tanévben már nagy valószínűséggel beindulhat a hiányszak, hiszen megszerezték a szükséges engedélyeket a szakhatóságtól.
Az elmúlt héten döntéshozó fórumként szavazta meg és módosította a szenátus azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely az oktatási törvény módosítását célozta, azonban számos ponton javításra szorult. Az RMDSZ javaslatai végül rendezték azokat a kérdéseket, amelyek hátrányosan érintették a bölcsődei oktatás működését. Az RMDSZ módosításai értelmében sikerült újból rendelkezésbe foglalni, hogy a 0–11 hónapos gyerekek is járhassanak bölcsődébe, ami nem szerepelt a sürgősségi kormányrendelet előírásai között. Kiszélesítették a bölcsődei korosztályt 0–3 éves korra, valamint három csoportot vezettek be: kiscsoport: 0–1 éves, középső csoport: 1–2 éves, nagycsoport: 2–3 éves korosztály; valamint meghatározták a maximális keretszámát is ezeknek a csoportoknak 9, 15, illetve 20 főben. Lehetőséget adtak arra, hogy a tanfelügyelőségek jóváhagyásával a felekezeti bölcsődéket is a már meglévő oktatási intézmények mellé tudják rendelni, amennyiben erre igény mutatkozik. Bevezettek egy külön mechanizmust arra is, hogy az önkormányzatok a saját hálózatukban működő bölcsődéket határidő nélkül tudják átadni az oktatási rendszernek, amennyiben erre igény van. Szabó Ödön, az RMDSZ oktatási szakpolitikusa kiemelte azt is, hogy bár a sürgősségi kormányrendelet egyes értelmezések szerint csak a bölcsődei pedagógusokat vette volna át, a szövetség módosítása értelmében minden szakszemélyzet fizetését normatív finanszírozásból fedezik. A jelenlegi bölcsődei pedagógusoknak, amennyiben nincs meg a megfelelő képesítésük, 2025-ig el kell végezniük a szükséges tanulmányokat, hisz csak így maradhatnak tovább a rendszerben.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nagy bölcsőde épül a kicsiknek

Elkezdődött a szatmárnémeti Iuliu Coroianu utcai „nagy bölcsőde” építése Szatmárnémetiben. Ennél jobb helyen nem is épülhetne. Lesz párja is, a Golescu híd bal parti lábánál.
Szatmárnémeti

Kezdődik a bölcsődei beiratkozási időszak

Három intézmény foglalkozik szatmárnémeti bölcsőde-üzemeltetéssel. Vannak református, római katolikus és „városi” bölcsődék. Mindegyikben május 27-én kezdődik a beiratkozási időszak a 2024/2025-ös bölcsődei évre.
Szatmárnémeti

Bővül a magyar bölcsődei helyek száma

Ősztől több a magyar anyanyelvű gyerekek számára megfelelő bölcsődei hely lesz Szatmárnémetiben. A Szamos bal partján lakóknak lesz közel az új magyar kisdedóvó.