Egészség

A légkondik átkos és áldásos hatásai

2015.07.07 - 11:00

Itt a kánikula, a hőségben, aki teheti, klímaberendezés segítségével hűti magát, de nem árt ezekkel óvatosan bánni, figyelmeztetnek a szakemberek.

A nyár és a kánikula beköszöntével aki teheti, kocsijában, lakásában, munkahelyén klímaberendezést használ. A légkondicionálók kellemes, hűs érzést biztosítanak, helytelen használatuk viszont komoly megbetegedéseket is okozhat — nyilatkozta dr. Láng László családorvos. „Legfeljebb 5–8 fok különbség legyen a külső és a belső hőmérsékleti értékek között, a szervezetet pedig fokozatosan kell lehűteni, ellenkező esetben megfázást vagy akár tüdőgyulladást kockáztatunk” — magyarázta a szakember.

Nagyon sok szatmári autójában van klímaberendezés, amelyet rendszeresen használ is. A járművek sokszor a napon 50–60 fokra is felmelegszenek, beszállva pedig 18–20 fokra állítjuk a klímát, ami a szervezetnek komoly sokkhatást jelent. Sokkal kíméletesebb, ha az autó ajtaját kinyitjuk és így kiszellőztetjük, a klímát pedig, ha tehetjük, ne kapcsoljuk maximumra, főként ne a testünkre, mellkasunkra irányítva — ajánlotta a háziorvos.

Az otthonunkban ügyelni kell arra a berendezések felszerelésekor, hogy a készülékből kiáramló hideg levegő ne közvetlenül érjen minket!

A nem megfelelően használt légkondicionálók a mozgásszervi elváltozások mellett légúti problémákat is okozhatnak, leginkább a helyiség levegőjének kiszárítása miatt. Így jelentkezhet légszomj, kiszáradhat a szem, a torok és az orr nyálkahártyája. Mindemellett jelentkezhet még fejfájás, szédülés, fülzúgás és kimerültség is. Sokan tapasztalhatnak megfázásos, allergiás tüneteket, de akár kötőhártya-gyulladást és fogfájást is okozhat a légkondicionálás. Ha a hideg levegő közvetlenül ér minket, akkor ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak.

A „szárító” hatás ellen bőséges folyadékbevitellel, hidratáló krémek használatával védekezhetünk.

Mind a szobai, mind az autóba szerelt légkondicionálókra érvényes, hogy figyelmet kell fordítani a rendszeres karbantartásukra. A szűrőrendszert rendszeresen ki kell takaríttatni, mert ha a tisztítás elmarad, a beltéri egységben megmarad a por, ami a szűrő telítődésével visszakerülhet a légtérbe, fokozva az allergiás tünetek kockázatát. A por mellett baktériumok, gombák is megragadhatnak az elhasználódott szűrőben, ami komoly fertőzésveszéllyel jár. Természetesen nem kell lemondanunk a klímáról, csak megfelelően kell azt használnunk.

Bumbuluț Krisztina