Szatmárnémeti

A legjobb vidám versmondók seregszemléje

2019.04.07 - 16:23

Kezdetben még csak iskolai szintű megmérettetés volt, néhány éve azonban országossá vált a Vidám Versek Versmondó Versenye. Ezen a hétvégén pedig közel 150 diák, Románia magyarok lakta megyéinek legjobb versmondói bizonyítottak Szatmárnémetiben.

A döntőnek ezúttal is a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum adott otthont, a díszteremben a kisiskolások, míg a szakiskola épületében az V–VIII. osztályosok álltak színpadra, hogy megcsillogtassák tehetségüket. A megmérettetésre érkezett közel 150 tanuló négy kategóriában bizonyított: szombaton délelőtt az előkészítő és I–II., a III–IV., az V–VI., valamint a VII–VIII. osztályos tanulók mutathatták meg rátermettségüket, előadói tehetségüket.

A versenyzőknek ezúttal is egy legfeljebb ötperces, kizárólag magyar költő tollából született, vidám hangvételű verssel vagy prózával kellett színpadra állniuk, az előadásokat pedig a hagyományokhoz híven szakmai zsűri, tanítókból, magyartanárokból, színművészekből és újságíróból álló bizottság pontozta. A produkciók pedig szinte kivétel nélkül mosolyt csaltak a nézők és a zsűri arcára, hiszen a remekelő előadók ezúttal is kitettek magukért.

A rangos megmérettetés díjkiosztójának délután hattól a Dinu Lipatti Filharmónia patinás terme adott otthont, ahol elsőként a rendezvény házigazdája, a Hám János líceum Harmónia kórusa lépett színpadra, hogy csengőjátékkal kísért előadásával oldja kicsit a feszült hangulatot, az eredményekre váró diákok izgalmát. Hadházi Éva kórusvezető diákjai Andrew Lloyd Webber, Louis Armstrong, Elvis Presley és az Abba zenekar egy-egy közismert és népszerű slágerét adták elő, remek előadásukat pedig vastapssal jutalmazta a közönség.

Ezt követően Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelő köszönte meg a résztvevőknek és felkészítőiknek a kitartást, valamint a szatmári szervezőknek azt a rengeteg munkát, amivel idén is sikerült még színvonalasabbá tenni ezt a „kiváló szatmári magyar terméket”, „szatmárikumot”, a Vidám Versek Versmondó Versenyét, amely jövőre már 20. alkalommal várja vissza a szavalókat.

A zsűri részéről elsőként Szejke Ottilia szaktanfelügyelő, az elemi iskolásokat pontozó bizottság elnöke értékelte az elhangzott produkciókat. Mint mondta, nehéz dolguk volt, hiszen akik az országos szakaszon bizonyítottak, méltán jutottak tovább megyéikből. Nagy öröm volt hallgatni a szépen, ízesen, helyesen beszélő magyar kisdiákokat, akiket arra buzdított, ápolják és őrizzék anyanyelvüket.

Gaál Gyula, az Északi Színház Harag György Társulatának színművésze, az V–VI. osztályosok zsűrijének elnöke szerint is kiegyensúlyozott mezőny alakult ki idén, jól felkészült diákok érkeztek Szatmárnémetibe, színvonalas versmondások hangzottak el, a diákoknak pedig azt tanácsolta, továbbra is foglalkozzanak versmondással.

Gál Gyöngyi magyartanár, szaktanfelügyelő, a LiterArt Magyartanári Egyesület elnöke és a VII–VIII. osztályosok kategóriájának zsűrielnöke szerint a Vidám Versek Versmondó Versenye azért különleges, mert itt a diákok megcsillogtathatják a humorra való fogékonyságukat, ami különleges adottság. „A versenyre érkezett versmondók érzik a humort, és át is tudják adni. Változatos szövegekkel léptek a közönség elé, közben pedig egy kis ízelítőt is kaphattunk a különböző vidékek ízes nyelvi kultúrájából. Tartalmas megmérettetés volt, gratulálok mindenkinek!” — összegzett Gál Gyöngyi.

Eredmények

A kiértékelést követően kiderült, hogy kik az idei dobogósok, a helyezések mellett pedig ezúttal is nagyon sok különdíj talált gazdára, de a felkészítőknek is megköszönték áldozatos munkáját.

Előkészítő és I–II. osztály

1. díj: Apa Ákos Csenger (János Zsigmond Unitárius Kollégium – Kolozsvár)

2. díj: Nemes Zsófia Kamilla (Arany János Elméleti Líceum – Nagyszalonta)

3. díj: Bálint Csenge Klára (Zajzoni Rab István Líceum – Négyfalu)

Dicséret: Kiss Ervin (Érendrédi Általános Iskola – Szatmár), Székely Johanna (1-es Számú Műszaki Líceum – Sarmaság), Vitus Bulbuk Áron (János Zsigmond Unitárius Kollégium – Kolozsvár), Kovács Jázmin (Jancsó Benedek Általános Iskola – Gelence), Bogyó Barbara (Bálint Vilmos Általános Iskola – Csíkszenttamás), Zsigmond Zoltán (Váradi József Általános Iskola – Sepsiszentgyörgy). 

III–IV. osztályosok

1. díj: Kárpinszki Zsófia (10-es Számú Általános Iskola – Szatmárnémeti)

2. díj: Juhász Ábel (Bartók Béla Elméleti Líceum – Temesvár)

3. díj: Karsai Kristóf (Zelk Zoltán Általános Iskola – Érmihályfalva)

Dicséret: Hariton Nándor (Szatmárnémeti Református Gimnázium – Szatmárnémeti), Pop Nóra (Felsőbányai Műszaki Líceum – Felsőbánya), Sandu Franciska (Székely Mikó Kollégium – Sepsiszentgyörgy), Tamás Nimród (Bálint Vilmos Általános Iskola – Csíkszereda), Szabó Dorottya (Horváth János Elméleti Líceum – Margitta), Belényesi István (Zelk Zoltán Általános Iskola – Érmihályfalva).

V–VI. osztályosok

1. díj: Takó Dorottya (Arany János Elméleti Líceum – Nagyszalonta)

2. díj: Pallai Villő (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum – Szatmárnémeti)

3. díj: Kovács Máté (Székely Mikó Kollégium – Sepsiszentgyörgy)

Dicséret: Gagiu Terézia Nikolett (Bethlen Gábor Általános Iskola – Székelyudvarhely), Lupşor Claudiu Alin (Avram Stanca Általános Iskola – Petrozsény), Staharoczky Balázs (Nicolae Iorga Általános Iskola – Nagybánya), Bartha Boróka (Kőrösi Csoma Sándor Líceum – Kovászna), Fejér Johanna (Kiss Gergely Általános Iskola – Backamadaras), Tóth Gimi Róbert (Bartók Béla Elméleti Líceum – Temesvár).

VII–VIII. osztályosok

1. díj: Lévai Zoltán (10-es Számú Általános Iskola – Szatmárnémeti)

2. díj: Coroianu Dávid (Szacsvay Imre Általános Iskola – Nagyvárad)

3. díj: Bodó Dávid (Kádár Márton Általános Iskola – Mezőpanit)

Dicséret: Debreceni Máté (Simion Bărnuţiu Általános Iskola – Zilah), Szilágyi Anna (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum – Szatmárnémeti), Hubbes Gellért Mátyás (Székely Mikó Kollégium – Sepsiszentgyörgy), Makkai Gergő Botond (Bartók Béla Elméleti Líceum – Temesvár), Lovász Tamás (Szatmárnémeti Református Gimnázium – Szatmárnémeti), Sebők Máté (Petőfi Sándor Általános Iskola – Koltó).