Szatmárnémeti

A legjobb tíz közé került a Kölcsey

2021.11.12 - 12:32

A három év eredményeit alapul vevő lista élén a következő iskolák állnak: Bolyai Farkas Elméleti Líceum (Marosvásárhely), János Zsigmond Unitárius Kollégium (Kolozsvár), Báthory István Elméleti Líceum (Kolozsvár), Tamási Áron Gimnázium (Székelyudvarhely), Európa Általános Iskola (Marosvásárhely), Ady Endre Elméleti Líceum (Nagyvárad), Kölcsey Ferenc Főgimnázium (Szatmárnémeti). A magyar tannyelvű nyolcadik osztályokkal működő iskolák rangsorát immár három évben készítette el az Erdélystat, idén pedig egy hároméves rangsort is készített a 2019–2021 közötti eredmények összevonásával, annak érdekében, hogy az egyes évfolyamok teljesítményében előforduló hullámzások tompításával egy megbízhatóbb iskolai mutatót hozzon létre.
Az összevont rangsort a korábbi módszertannal megegyező módon készítették el: a diákok románból, matematikából és magyarból elért
vizsgaeredményeit vették figyelembe az Oktatási Minisztérium hivatalos adataira alapozva. A három vizsgatantárgyat egyenlő súllyal számították be az átlagba. Több tannyelvű iskolák esetén kizárólag az adott intézményben magyar nyelven tanuló diákok eredményeit vették figyelembe az iskola pontértékének a számításakor. A rangsorba azok az iskolák kerültek be, amelyekben a három év alatt legalább két évben volt beiratkozó nyolcadikos diák, illetve a három (vagy két) évben legalább 10 diák jelentkezett a vizsgára. A három év alatt 493 oktatási helyszínen volt képességvizsga magyarul tanuló diákokkal, közülük 13-ban csak egy évben, 24 iskolában pedig kevesebb mint 10 diák iratkozott be a három (vagy két) év alatt összesen. Így összesen 456 iskolát/tagozatot vettek figyelembe, ennyi rangot osztottak ki 23 537 diák eredményeinek értékelése alapján. Az éves rangsorok módszertanával megegyező módon az adatokon korrekciót végeztek, hogy a vizsgajegyek magukban hordozzák a próbákon résztvevők arányából adódó különbségeket is. Első körben a próbáknak csak egy részén megjelent diákok esetében a kihagyott vizsgák jegyét „1”-esre módosították. Második körben egy-egy iskola/tagozat szintjén 5%-os távolmaradást fogadtak el (az összevont évekre összesítve), az efelett hiányzó diákok vizsgajegyeit szintén „1”-esre módosították. Az iskolák/tagozatok módosított átlagát a korrigált vizsgajegyek alapján számolták újra. Fontos lett volna azzal is számolni, hogy az egyes tanéveket elkezdő nyolcadikosok közül hányan zárják sikeresen az évet. A lezáratlan tanulmányi helyzetű diákok (pótvizsgára maradók, évismétlők) aránya szintén az iskolai teljesítmény egy releváns mutatója, viszont adatok hiányában kizárólag a képességvizsgára beiratkozókkal tudtak kalkulálni. A sorrendet a módosított átlagok szerint állították fel. A szerzők kihangsúlyozzák: nem gondolják, hogy a képességvizsga sikeressége az egyetlen mutatója egy oktatási intézmény minőségének, hiszen egy iskola rengeteg egyéb, nem könnyen mérhető és számszerűsíthető értéket ad a diákoknak, melyek függetlenek a tesztek eredményeitől, de a gyermekek későbbi életútja, sikeressége szempontjából esetleg sokkal fontosabbak. Ennek ellenére lényegesnek tartották a rangsor elkészítését és közlését, mert az ilyen visszajelzések — még ha esetleg pontatlanok is — ha másként nem, legalább az általuk kiváltott vitákon át egy színvonalasabb erdélyi magyar közoktatás felé vezethetnek.

Szatmári adatok

A közzétett rangsort elemezve kiderül, hogy a magyarul tanuló diákok számára az elmúlt három évben a román- és a matematikavizsgák okozták a legnagyobb fejtörést, a magyar nyelv és irodalom vizsga kevésbé volt nehéz. A hároméves összesítésből azt is ki lehet olvasni, hogy a legjobb tízbe csak a Kölcseynek sikerült bekerülnie, míg a legjobb száz között van a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, a Szatmárnémeti Református Gimnázium, a Vámfalui Általános Iskola, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola és a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum. A középmezőnyben is akadnak megyénkbeli iskolák, ám sajnálatos módon a rangsor végére is jelentős számú oktatási intézmény került fel megyénkből, 400 fölötti helyen nem kevesebb mint 21 iskola végzett.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„Én téged református gimnáziumi diákká avatlak”

Ünnepélyes keretek között általános iskolai közösségbe vették be az ötödikeseket.
Szatmárnémeti

Közlemény: A magyar egyházakat támadja a PNL – AUR szövetség

Szatmárnémeti nem lehet a szélsőséges politikák játszótere!
Szatmárnémeti

13 vértanú, 13 fogalom, 26 diák

Vértanúkra emlékező ünnepi műsor, saját gondolatokkal a Kölcseyben