A legjobb nyolc között a kézisek

2021.08.02 - 14:12

Háromból három vereséggel kezdték a lányok az olimpiai szereplést, és az utolsó helyről felkapaszkodva továbbjutott a magyar válogatott a tokiói ötkarikás játékosok női kézilabdatorna legjobb nyolc csapata közé. Ehhez tegnap az kellett, hogy Elek Gábor szövetségi kapitány tanítványai legyőzzék Svédországot is, ezt megelőzően pedig az orosz csapat megverje Spanyolországot.
A magyar együttese jól kezdett, Bíró Blanka két hétméterest is hárított, így állandósult a 2–3 gólos előny, amely később még tovább is nőtt (10–6). Aztán 13–10-es magyar vezetésnél időt kértek a svédek, és ettől olyan lendületbe jöttek, hogy sikerült fordítaniuk. Ebben a szakaszban a korábbinál sokkal keményebben védekezett az északi alakulat, nehéz volt lövőhelyzetbe kerülni, a lefordulásokból pedig jöttek a svéd gólok. A szünet előtti hajrában emberelőnyben egyenlítettek a magyarok, így 15–15-nél jött a szünet.
A második félidő hat magyar góllal indult, és a svédek sok hibája miatt ismét az Elek-együttes akarata érvényesült a pályán. 19–15-nél időt kért a rivális, de ez ezúttal nem hozott sok változást. A svédek 12 percig képtelenek voltak gólt szerezni, 21–15 után voltak ismét eredményesek.
Tomori Zsuzsanna végleges kiállításával a 49. percben kidőlt a védelem oszlopa, de 23–20-as állásról Zácsik révén a magyarok mozdultak el. A svédek újabb tízperces gólcsenden voltak túl, így az utolsó öt perc 24–21-ről kezdődött. A skandinávok időkéréssel hangoltak a hajrára, de nem volt esélyük fordítani, mert a magyar csapat ekkor stabilan védekezett, és behúzta az utolsó csoportmeccset.
A magyar lányok az első három fordulóban kikaptak Franciaországtól (29–30), Brazíliától (27–33) és az orosz csapattól (38–31), majd legyőzték Spanyolországot (29–25). A csoport többi meccsének eredményeinek kedvező alakulásának köszönhetően maradt esély az Elek-csapatnak a továbbjutáshoz, így a csoportelső elleni hétfői sikerrel élt is lehetőséggel.
A szerdai negyeddöntőben a világ egyik legjobbja, Norvégia lesz az ellenfél. A skandinávok eddigi egyetlen olimpiai aranyérmüket 2008-ban, Pekingben, majd 2012-ben Londonban szerezték, öt évvel ezelőtt, Rióban pedig bronzérmesek voltak.