Szatmárnémeti

A legforgalmasabb hivatal

2014.02.20 - 11:46

Ionel Torja, a Szatmárnémeti Lakosság-nyilvántartó Igazgatóság vezetője tavalyi tevékenységükről számolt be. Mint mondta, hangsúlyt fektettek arra, hogy a speciális helyzetekben levő emberekhez is eljussanak.

 

A Szatmárnémeti Lakosság-nyilvántartó Igazgatóság (SPCLEP) vezetője, Ionel Torja tegnap az általa vezetett intézmény 2013-as tevékenységét ismertette. A találkozónak a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal tanácsterme adott helyet. Ide minden olyan intézmény képviselője meghívást kapott, amellyel együttműködik a szatmárnémeti lakosság-nyilvántartó.

 

Két vonalon

 

Mint Ionel Torja elmondta, az igazgatóság két vonalon szolgálja ki a lakosságot, a szatmárnémeti újközpontban található anyakönyvi hivatal, illetve a Petőfi Sándor utcai lakosság-nyilvántartó hivatal által nyújtott szolgáltatásokkal. Ezekben a hivatalokban a lakosság minden tagja előbb-utóbb megfordul, vagy újszülött számára kér valaki keresztlevelet, vagy házassági szándékot jelent be, s ide jönnek a 14. életévüket betöltött fiatalok is, hogy személyi igazolványt kérelmezzenek. Mint elhangzott, a tavaly nagy hangsúlyt fektettek arra is, hogy az állandó ügyfélfogadás mellett a veszélyeztetett, kiszolgáltatott vagy a társadalom perifériájára szorult emberekhez is eljussanak. Ennek érdekében kiszállásokat szerveznek például azért, hogy a Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság intézeteiben élő gyermekek, ifjak és felnőttek iratai rendben legyenek. De a különböző civil szervezetekkel való együttműködés is gyümölcsözőnek bizonyult: a Freres Europa Egyesület és a Stea Egyesület foglalkozásait látogató rászorulók számára is elkészítették a szükséges iratokat. A Szatmárzsadányban élő, többnyire roma lakosság körében is többször megfordultak, a szatmári börtönben őrzött rabok számára is cseréltek érvényességet vesztett iratokat. A kórház újszülött-osztályát is rendszeresen felkeresik, hogy amennyiben a szülni készülő anyának nincsenek iratai, még idejében megkaphassa azokat. Mindezek ellenére a tavaly 28 olyan esetük volt, amikor a gyermek csak egyéves kora után kapott keresztlevelet. Ehhez több állami intézmény együttműködése mellett bírósági határozatra is szükség van, ami elég sok időt vesz igénybe. De az is előfordul, hogy iratok nélkül kerül egy beteg a kórházba, ilyenkor is gondoskodni kell a személyi dokumentumokról.

 

Korszerűsödő szolgáltatás

 

Júliusban a Közigazgatási Palota alagsorában található házasságkötő-terem előtti szabadtéri részt is sikerült rendbe hozni. Kijavították a terembe vezető lépcsőket, és virágokkal ültették tele a környéket. Az intézményvezető fontosnak tartotta megemlíteni azt, hogy januártól az internet adta lehetőséget is kihasználhatják azok, akik házasságot szeretnének kötni. Összesen 166 pár élt ezzel a lehetőséggel tegnap délig. Ez a lehetőség azoknak jó például, akik egész nap dolgoznak, s nem tudnak a hivatali órarendhez igazodni. Erről a fajta jelentkezésről a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal weboldalán lehet tájékozódni, s az egész művelet 3 percet vesz igénybe.

 

Számokban

A tavalyi évben a Szatmárnémeti Lakosság-nyilvántartó Hivatalban 2290 gyermek születését, 734 házasságot és 1785 halálesetet jegyeztek be. Továbbá 151 olyan kérelmet iktattak, amelyben a házasságkötés 50. évfordulója alkalmából járó jutalomért folyamodtak a felek. 2013-ban 20 482 állampolgár számára állítottak ki személyazonossági igazolványt vagy ideiglenes tartózkodási engedélyt. Adminisztrációs úton (az anyakönyvi hivatalon keresztül) tavaly 331 házaspár vált el egymástól (2012-ben 267 házaspár). A szatmárnémeti Mileniului utcai börtönben is sor került házasságkötésekre, tavaly 10 pár esküdött örök hűséget egymásnak (2012-ben 15 pár) — sorolta az igazgató.

 

Karikás Enikő