Szatmárnémeti

A legfontosabb: anyanyelv, nemzetiség, vallás

Fotó: SZFÚ Archív
2022.03.18 - 07:48
„Nincs okunk a pánikra, a NATO a világ legerősebb katonai-védelmi szervezete, ott pedig az elv az: egy mindenkiért, mindenki egyért” — mondja Turos Lóránd szenátor, hangsúlyozva: fontos megérteni a különbséget a 2015-ös migráció és a mostani menekülthullám között.

Kedden megyeszerte megemlékeztek az 1848-as forradalom hőseiről, koszorúzás és főhajtás keretein belül tisztelegtek a szabadság eszméje előtt. Március 15-én Turos Lóránd szenátor többek között Börvelyben, Nagykárolyban és Szatmárnémetiben is részt vett a megemlékező ünnepségeken — s mint lapunknak elmondta, a lehető legjobb érzés volt közel két év és megannyi korlátozás után ismét egy lovas huszárok által vezetett felvonulás keretein belül megemlékezni. Szinte kézzelfogható volt az öröm minden településen, ahol járt; az az öröm, amelyet a közös ünneplés okozott. Szerinte ezt az emberek és a város már nagyon megérdemelte, és reméli, hogy ez a folyamat soha nem szakad meg, hogy majd a gyermekeink és unokáink is így ünnepelhessék a szabadságot. 

Beleszólhatunk

A hamarosan esedékes magyarországi választások eredménye nagyban befolyásolhatja országunkban a magyar kisebbség jövőjét, viszont ahogyan már évek óta, idén is voksolhat minden kettős állampolgár, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e magyarországi lakcímmel. „12 évvel ezelőtt hatalmas fordulat történt a közéleti gondolkodásban, ugyanis akkor egy olyan kormány került Magyarország élére, nagy többséggel, amely bennünket, romániai kisebbséget nem külföldi magyarként vagy határon túli magyarként határozott meg, hanem teljes jogú állampolgárként. Ezt nemcsak szimbolikus kontextusban tette meg a kormány, hanem jogilag is, gyakorlatilag is minden magyar állampolgár lett. Ez egy nagyon fontos jogi kérdés, hiszen mindazok, akik felvették a magyar állampolgárságot, azok megtették ezt annak jogaival és kötelezettségeivel együtt” — fejtette ki Turos. Kihangsúlyozta, hogy azóta beleszólhattunk abba, milyen kormány legyen Magyarországon, hiszen az állampolgársággal jár a szavazati jog, ami sokáig nem volt így. Pont emiatt nem lesz meglepetés az, hogy az erdélyi magyarság melyik oldalt választja majd leginkább. „A jobboldali nemzeti kormány az, amely jogilag is integrálta az egész magyar közösséget, s nem csak itt, hanem világszerte” — mondta.

Nemzeti közösség vagyunk

Pár hónapja az Európai Unió figyelmen kívül hagyta a Minority SafePack kisebbségvédelmi csomagot, magyarán az Európai Bizottság nem kezdeményezett jogalkotást a polgári kezdeményezés kapcsán, amely tartalmazta volna a kisebbségek kulturális és nyelvi szabadságának jelentős kiterjesztését. Turos Lóránd szerint pont emiatt is a legfontosabb most, hogy részt vegyünk a népszámláláson, amelynek nagyon nagy a tétje. Egy komplex kérdőív keretein belül gyűjtik össze az információkat, amely tulajdonképpen egy hivatalos helyzetjelentés lesz országunkról. A kérdőívben esélyünk lesz megjelölni az anyanyelvünket, a nemzetiségünket és a vallásunkat is. „Valószínűleg nem mindenkit, nem minden egyes állampolgárt sikerül bevenni a statisztikába. Az ezekből fakadó hiányzó adatokat végül is kipótolják majd különböző kormányzati adatbázisokból. Annak is megvan a módja, hiszen az állami rendszerekben vannak olyan adatbázisok, amelyek alapján össze lehet vetni az eredményeket. Ezekben az adatbázisokban is fel vannak tüntetve az állampolgárok, mondjuk jövedelem, ingatlan- vagy földtulajdon után rendszerezve vannak, és ilyen adatbázisokból pótolják majd a hiányzó adatokat a népszámlálás után. A népszámlálás tehát akképpen fontos, mert ezeknek a kormányzati adatbázisoknak az egyikében sincsenek meg azok a regiszterek, amelyek egy állampolgár anyanyelvére, vallására vagy nemzetiségére fókuszálnának” — magyarázta. Hozzátette, hogy ott kell lennünk, már csak amiatt is, mert jelenleg olyan közigazgatási törvények léteznek, amelyek például kimondják, hogy egy 20%-os küszöb elérése esetén az adott településen önkormányzatilag is biztosítaniuk kell az anyanyelv használatát. „Ezeket a hivatalos számokat már az Unióban sem lehet elbagatellizálni. Mi egy nemzetközösség vagyunk, és ebben kell gondolkodnunk.”

Az egész világnak érdeke a béke

Az orosz-ukrán háború kapcsán a Romániai Magyar Demokrata Szövetség álláspontja nem változott, ezt Turos Lóránd szenátor is megerősítette: „Azt gondoljuk, hogy ami Ukrajnában történik, az egy elfogadhatatlan katonai agresszió Oroszország részéről. Nincs az az indok és nincs az az ürügy, ami elfogadható lenne egy ilyen háború esetén. Bárkinek bármilyen sérelme van, politikai és diplomáciai megoldást kell keresni” — nyomatékosított Turos. A humanitárius segítség mellett létezik politikai is, a szenátor szerint egyszerű: nyomást kell gyakorolniuk azokra, akik elindították ezt a háborút, az érintett feleket le kell ültetni, hogy találjanak megoldást a sérelmeikre — ugyanakkor ez, az asztalhoz ültetés és a megoldástalálás a legnehezebb. „Viszont mindenkinek, az országoknak és az egész világnak ez kell legyen az érdeke: a béke.”

Migráció és a biztonság

Eddig több millió állampolgár hagyta el Ukrajna területét, akiket több sajtóorgánum migránsnak titulált. Turos Lóránd szerint fontos megértenünk a különbséget a 2015-ös migráció és a mostani menekültek helyzete között. „Bár akkor is (2015) harcok elől menekültek, de épkézláb, egészséges férfiak hagyták el az országukat és vették célba Nyugatot. Most nagyon más a helyzet, ez nem migráció, ez menekülthullám. Ők nem azért jönnek, mert valamelyik nyugati ország szociális ellátórendszerét akarják élvezni, hanem mert effektíve félnek a haláltól. Többnyire idősek, nők és gyermekek, akik menekülnek az életükért” — mondta a szenátor. Kiemelte: fontos az, hogy mindenben támogassuk ezeket az embereket, és amennyiben hajlanak az integrálódásra, akkor ezt minden módon elő kell segítenünk. A biztonságunk, Románia biztonsága tekintetében Turos Lóránd nem aggódik: Románia és Magyarország is az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) része. „Nincs okunk a pánikra, a NATO a világ legerősebb katonai-védelmi szervezete, ott pedig az elv az: egy mindenkiért, mindenki egyért. Ha valaki megtámad egy NATO-tagországot, az összeset megtámadja. A többi pedig a szerződés értelmében azonnal a védelmére kel, és ez nem politikai vagy erkölcsi védelmet jelent. Ez nyers katonai beavatkozásokat von maga után. Semmiféleképpen nem áll fenn annak a veszélye, hogy elveszítjük az otthonunkat” — zárta gondolatait Turos Lóránd.

Szolomájer Bence