Belföld

A lakosságnak csak a 11%-a vásárol a netről

2013.10.24 - 19:02

Egyre inkább megkerülhetetlen az internet használata mindennapi életünk során. Az internet azonban nemcsak információszerzésre alkalmas, hiszen nálunk is egyre népszerűbb a világhálón vásárolni. Legyen szó Szatmár megyei utazási irodáról, könyvesboltról vagy repülőtérről, ugyanúgy lehetőség van interneten keresztül megvásárolni a kiválasztott terméket, mint személyesen. Kényelmesebb, és sokszor olcsóbb is az online-vásárlás, ráadásul olyan üzletek termékeit is beszerezhetjük — sokszor jóval olcsóbban —, melyeknek nincs üzlete megyénkben. Az EU más országaihoz képest Romániában még gyerekcipőben jár az online-vásárlás, hiszen míg nálunk a lakosság 11% vásárol a világhálón keresztül, addig az EU-s átlag 60%. A „legmániákusabb” netes vásárlók a britek, akik 82%-kal vezetik a listát, őket követik a dánok és a svédek 79%-kal, végül a németek 77%-kal. Romániában a legsikeresebb online áruházak az emag.ro, f64.ro, pcgarage.ro, valamint az elefant.ro, melyek zömében elektronikai cikkeket, utóbbi pedig könyveket forgalmaz, külföldön is. Az Eurostat adatai szerint a legtöbb esetben elektronikai cikkeket vásárolunk az interneten keresztül, ezután jönnek a ruhák és sportszerek (32%), utazások (32%), és könyv (23%).

Elállási jog

A jogszabály lehetővé teszi, hogy a fogyasztó nyolc munkanapon, de legfeljebb 3 hónapon belül — indoklási kötelezettség nélkül(!) — elállhasson a szerződéstől (vásárlástól). A nyolc munkanapos határidő kezdő időpontja alapvetően annak függvénye, hogy a szerződés termék értékesítésére vagy szolgáltatás nyújtására irányul. A nyolc munkanapos határidő termék vásárlása esetén a termék kézhezvételétől, míg ha valamilyen szolgáltatást veszünk igénybe, akkor a szerződéskötés időpontjától veszi kezdetét.

Laptop, mint sörtartó

A szerződéstől történő elállást – ahogy már jeleztük – nem kell megindokolni. Az elállás következménye, hogy a szerződés megkötése előtti állapotot kell a feleknek visszaállítaniuk, mely jelen esetben annyit jelent, hogy a vállalkozás köteles a fogyasztó által kifizetett összeget haladéktalanul, de legkésőbb az elállást követő harminc napon belül visszatéríteni, azzal, hogy a vállalkozás követelheti a termék nem rendeltetésszerű használatából eredő kárának megtérítését. Ha egy laptopot rendel a vásárló, ám office programok és internet használat mellett sörtartóként is igénybe veszi azt, akkor a sör által okozott esetleges károk megtérítését követelheti az eladó, hiszen egy notebook nem italok tárolására szolgál. Az elállási jog gyakorlása miatt a termék visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeken kívül – melyeket fő szabály szerint a fogyasztó visel – a fogyasztót egyéb költségek nem terhelik.

Az interneten keresztül értékesítő vállalkozás alapvető kötelessége, hogy a fogyasztókat (vásárlókat) bizonyos adatokról tájékoztassa. Ilyen adat például a vállalkozás azonosításra alkalmas neve és címe, a szerződés tárgyának lényeges jellemzői, a termék (szolgáltatás) bruttó ára, valamint egyéb járulékos költségei (pl. fuvardíj, szállítási-, vagy postaköltség!), vagy a vásárló – fent említett – elállási jogáról való kifejezett tájékoztatás.